Ghid_informare_cetateni
3_LOGO_CEC_160_principal_verde_NOU
Rugby. Superliga CEC Bank. Dinamo - Steaua, sub semnul echilibrului

Etapa 7, sâmbătă, ora 11:00: Dinamo - Steaua

rug_din_-_stEtapa a 7-a a Superligii CEC Bank la rugby programează eternul derby bucureștean dintre Dinamo și Steaua. Partida va avea loc sâmbătă, la ora 11:00, pe terenul Florea Dumitrache din Complexul Sportiv Dinamo. Înaintea acestei etape, Steaua ocupă locul 2 în clasament (16 p), iar Dinamo e pe locul 3 (13 p). Rugbiștii alb-roșii s-au ”încărcat” pentru acest meci asistând la disputa de handbal Dinamno - Dunărea Călărași. ”Am vrut să guste din spiritul dinamovist”, spune antrenorul Ștefan Demci.

Citeşte mai mult... [Rugby. Superliga CEC Bank. Dinamo - Steaua, sub semnul echilibrului]

Handbal. Liga Națională, meciul 3. ”Suntem mândri de voi!”

Un articol de Florin Vasiliu (foto - Mihai Neacșu)

Dinamo București-Dunărea Călăraşi 28-24 (16-14)

Handbal___102Dinamo învinge Dunărea Călărași în meciul decisiv al sferturilor de finală şi reușește să pătrundă în careul de ași al Ligii Naționale. Meciul a avut o încărcătură deosebită, alb roșiii începând mai ezitant în apărare şi oferindu-i ocazia golgeterului dunărenilor, Alin Şania, să se evidențieze, acesta marcând de la distantă cu aruncări puternice şi bine plasate. Treptat însă gazdele s-au dezmeticit şi cu ajutorul unui public minunat, au revenit şi au obținut o victorie mare. În semifinale, Dinamo va întâlni Minaur Baia Mare, primul meci fiind programat duminică, 10 mai (ora 20:00), în Sala Dinamo. Intrarea este liberă.

Citeşte mai mult... [Handbal. Liga Națională, meciul 3. ”Suntem mândri de voi!”]

Handbal. Dinamo, în semifinalele Ligii Naționale masculine!

Handbal___100Handbaliștii de la Dinamo s-au calificat joi în semifinalele Ligii Naționale cu scorul general 2-1, după ce au învins Dunărea Călărași cu 28-24 (16-14), în cel de-al treilea meci din sferturile de finală. În penultimul act, Dinamo va întâlni Minaur Baia Mare, primul meci urmând să aibă loc duminică, 10 mai (ora 20:00), în Sala Dinamo. Atmosfera la meciul cu Dunărea Galați a fost fantastică, sute de suporterii susținându-i pe roș-albi pe toată perioada meciului. Vom reveni cu amănunte.

CS Dinamo, 07 mai 2015, ora 22:50

Scrimă. Dinamo, campioană la sabie – echipe, feminin

sabie_echipe_fem_dinamo_2015Dinamo își reconfirmă supremația internă la sabie – feminin. Ziua a doua a Campionatului Național de sabie seniori a programat joi, 7 mai, la Sala de scrimă Floreasca din București, proba feminină pe echipe. La start s-au prezentat patru formații – CS Dinamo, CSA Steaua1, CSA Steaua2 și CSM Iași – , iar întrecerea s-a disputat după sistemul turneu, fiecare cu fiecare. CS Dinamo (antrenori Alexandru Chiculiță și Florin Zalomir) a câștigat toate meciurile.

Citeşte mai mult... [Scrimă. Dinamo, campioană la sabie – echipe, feminin]

Handbal. Liga Naționala, play-off (meciul 2). Apărare la sacrificiu

Dinamo București-Dunărea Călăraşi 28-26 (12-14)

Sandru_Din-Cl_2015Dinamo a reușit să învingă nu fără emoții Dunărea Călăraşi în meciul doi al sferturilor Ligii Naționale de handbal. Cu tribunele pline şi cu o frumoasă galerie, câinii au început în forţă şi se părea că nimic nu îi poate opri în drumul spre victorie. Experimentata echipă călărășeană a jucat agresiv în apărare, a temporizat jocul în atac până la limita pasivului bazându-se pe aruncările de la distanţă ale tunarului Şania şi a beneficiat şi de un nesperat ajutor al arbitrilor, care au greșit doar de 8 ori în prima repriză, dar de fiecare dată în defavoarea gazdelor.

Citeşte mai mult... [Handbal. Liga Naționala, play-off (meciul 2). Apărare la sacrificiu]

Scrima. Bianca Pascu, un nou titlu national. Trei dinamoviste pe podium

Bianca_Pascu__08Scrimera dinamovista Bianca Pascu și-a reconfirmat statutul de cea mai valoroasa sabrera din tara. Miercuri, eleva antrenorilor Alexandru Chiculita si Florin Zalomir a castigat un nou titlu national in proba individuala, la competitia gazduita de Sala de scrima Floreasca din Capitala. La start s-au aliniat 21 de sportive, iar in finala Bianca Pascu a învins-o pe colega sa de club, Andreea Doană, scor 15-6. Medaliile de bronz au fost cucerite de Andreea Lupu (CSM Iași) și Oana Munteanu (CS Dinamo).

CS Dinamo, 6 mai 2015, ora 19:10

<< Început < Anterior 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 Următor > Sfârşit >>