logo-Copy-2

Ghid_informare_cetateni
3_LOGO_CEC_160_principal_verde_NOU
Box - Campionatul National de Seniori 2013, Reşiţa

O medalie de aur şi 3 de argint pentru pugiliştii dinamovişti, la Naţionalele din acest an.

CD__037Reșita, orașul multor iubitori de box și al lui Francisc Vaștag, a găzduit în perioada 30 iulie - 4 august, Finala Campionatului Naţional de Seniori. A fost o competiție puternică la care s-au înscris 87 de pugilişti care au concurat la 10 categorii. Cele mai multe finale s-au împărțit între C.S.Dinamo București și SCM Bacău.

În cadrul acestei competiţii, sportivii dinamoviști au obţinut următoarele rezultate:

Campion Național la categoria 75 Kg: Bogdan Juratoni

Vicecampioni Naționali: Cezar Juratoni – categoria 91 Kg; Răzvan Andreiana - categoria 56 Kg; Daniel Bădulescu - categoria 64 Kg.

Citeşte mai mult... [Box - Campionatul National de Seniori 2013, Reşiţa]

Handbal - Conferinţă de presă

Azi, 5 august 2013, de la ora 1400, în Sala Polivalentă din incinta Clubului Sportiv Dinamo Bucureşti, se organizează o conferinţă de presă având ca obiect prezentarea noului asociat şi susţinător al echipei masculine de handbal seniori a Clubului nostru, precum şi prezentarea lotului echipei care va evolua în Campionatul Naţional 2013-2014.

Vă aşteptăm la ora 1400 pentru a afla toate detaliile legate de obiectivele echipei noastre de handbal pentru următorul sezon competiţional.

Rugby - Play-out 2013

Rugby_45S-a încheiat sezonul regulat al Superligii CEC Bank la rugby iar echipa noastră s-a clasat pe locul 6, la egalitate de puncte cu ocupanta locului 5, CSM Bucureşti şi înaintea ultimei clasate, U Cluj.

Urmează meciurile din play-out care, pentru Dinamo se vor desfăşura după următorul program: dupa cum urmeaza ;

2 august (ora 10.00): Dinamo - U Cluj (stadion Dinamo)

11 august (ora 10.00): CSM Buc – Dinamo (stadion Olimpia)

25 august  (ora 10.00): U Cluj – Dinamo (Cluj Arena)

1 septembrie (ora 10.00): Dinamo - CSM Buc (stadion Dinamo).

Dupa ce a pierdut pe cei mai buni 10 sportivi, transferaţi la alte cluburi, antrenorii Demci şi Hâldan au reluat totul de la început, cu juniori sau tineri, marea lor majoritate cu varste sub 19 ani, şi au reusit să facă o echipă destul de omogenă care, spun cei doi antrenori, dacă în campionatul viitor vor fi în aceeaşi formula, vor face o figură frumoasă obţinând o poziţionare mai bună în clasament decât cea de la finalul acestui sezon competiţional.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 2 august 2013, ora 1000

Atletism - Campionatele Balcanice, Bulgaria 2013

GP__A__16A 66-a ediţie a Balcaniadei de atletism, desfăşurată în localitatea Stara Zagora, s-a încheiat duminică, 28 iulie, cu un bilanţ consistent pentru lotul national: 20 de medalii dintre care 10 de aur, pot fi un reper de performanţă pentru tinerii atleţi români dacă rezultatele realizate sunt competitive.

Dinamoviştii, ca de obicei, au reuşit să-şi îndeplinească obiectivele, obţinând trei medalii de aur, două de argint şi una de bronz. Dintre toate rezultate, cel realizat de Mihai Donişan la înălţime (2,31m), credem că are o valoare indiscutabilă, nu numai pentru că îl califica pe Mihai la mondialele de la Moscova, dar demonstrează şi că acest tânăr atlet a crescut constant, a reuşit să depăşească această barieră a lui (2,30 m) şi are timp să mai progreseze.

Şi experimentatul Marian Oprea a ocupat locul I în proba de triplu salt, dar rezultatul de doar 17,19 m încă nu este tot ce poate Marian şi nici suficient pentru o medalie la mondiale.

Nicoleta Grasu, la aruncarea discului, a obţinut 56,05 m şi locul I al probei. Discobolul Sergiu Ursu a aruncat 62,78m şi a obţinut medalia de argint, în timp ce Andreea Huzum a obţinut medalia de bronz la greutate.

Autirul articolului şi foto: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 31 iulie 2013, ora 1230

CANOTAJ - Campionatul Mondial U23 21-29.07.2013 - Linz-Ottensheim, Austria

Canotaj__baieti__01Patru medalii de aur au adus România pe primul loc pe naţiuni, rezultat fără precedent al delegaţiei României la C.M. de tineret.

Doamna preşedinte Elisabeta Lipă a considerat, la finalul Campionatului Mondial de tineret – 2013, că: ”este un rezultat excelent, care va aduce mult optimism în loturile de tineret cât şi încredere în viitor; aceşi tineri campioni au toate şansele să fie medaliaţi olimpici la Rio de Janeiro, totul depinde de ei, să continue munca de până acum”.

La actuala ediţie a C. M. de tineret (U23), delegaţia noastră a câştigat 4 medalii de aur, prin următoarele echipaje:

2 - F, Mihaela Petrişă-Mădălina Bereş, urmate de echipajele Germaniei, Italiei şi Australiei;

4 X F, Andreea Tătaru, Mihaela Berindei, Viviana Bejinariu, Ioana Vrânceanu, urmate de echipajele Poloniei, Germaniei şi Italiei;

4 - M, Toader Gontaru, Marius Cozmiuc, George Pălămariu, Cristian Pîrghie, care au câştigat în faţa Australiei şi Statelor Unite ale Americii

2 X F, Ionela-Mădălina Rusu, Laura Oprea, urmate de Danemarca, Cehia şi Germania.

Citeşte mai mult... [CANOTAJ - Campionatul Mondial U23 21-29.07.2013 - Linz-Ottensheim, Austria]

Lupte greco-romane - Campionatul Naţional, Chiajna 2013

Alexiuc__02Vineri, sâmbătă şi duminică, Sala sporturilor din Chiajna a găzduit finala Campionatului Naţional de Lupte. Noua conducere a F.R.L. a dorit să ne demonstreze că se poate organiza şi la noi un concurs care să poarte pecetea profesionalismului şi trebuie să recunoaştem că a reuşit, sub preşedinţia lui Răzvan Pârcălabu, noul şef al F.R.L., lucrurile s-au derulat aşa cum am văzut la competiţiile internaţionale.

Premergător începerii competiţiei, a fost prezentat noul regulament de către Preşedintele Comisiei de arbitri, domnul I. Lazăr. Despre noul regulament încă e prea devreme să ne pronunţăm; evident, lupta propriu-zisă este mai dinamică, mai alertă, dar nu suntem siguri că, pentru spectatorul neavizat, este la fel de spectaculos de privit.

Dinamo a intrat în concurs cu cinci sportivi: Marian Stoica (55 kg.), Virgil Munteanu (60 kg.), Tomi Hinoveanu (74 kg.), Florin Spack şi Alin Alexiuc (120 kg.). Marian Stoica, la 55 kg., a luptat foarte bine până la finala pe care a pierdut-o în faţa sportivului Iulian Grăjdan de la Farul Constanţa. Stoica ar fi putut câştiga şi finala, lăsându-ne impresia că a dominat finalul meciului. Un argint muncit şi meritat pentru Marian.

La categoria 60kg., Virgil Munteanu a demonstrat că, în acest moment, este cel mai valoros sportiv al categoriei, dominând clar competiţia. Finala a câştigat-o clar în fata sportivului C. Bulibaşa de la C.S. Bacău.