logo-Copy-2

Ghid_informare_cetateni
3_LOGO_CEC_160_principal_verde_NOU
CANOTAJ - Campionatul Mondial U23 21-29.07.2013 - Linz-Ottensheim, Austria

Canotaj__baieti__01Patru medalii de aur au adus România pe primul loc pe naţiuni, rezultat fără precedent al delegaţiei României la C.M. de tineret.

Doamna preşedinte Elisabeta Lipă a considerat, la finalul Campionatului Mondial de tineret – 2013, că: ”este un rezultat excelent, care va aduce mult optimism în loturile de tineret cât şi încredere în viitor; aceşi tineri campioni au toate şansele să fie medaliaţi olimpici la Rio de Janeiro, totul depinde de ei, să continue munca de până acum”.

La actuala ediţie a C. M. de tineret (U23), delegaţia noastră a câştigat 4 medalii de aur, prin următoarele echipaje:

2 - F, Mihaela Petrişă-Mădălina Bereş, urmate de echipajele Germaniei, Italiei şi Australiei;

4 X F, Andreea Tătaru, Mihaela Berindei, Viviana Bejinariu, Ioana Vrânceanu, urmate de echipajele Poloniei, Germaniei şi Italiei;

4 - M, Toader Gontaru, Marius Cozmiuc, George Pălămariu, Cristian Pîrghie, care au câştigat în faţa Australiei şi Statelor Unite ale Americii

2 X F, Ionela-Mădălina Rusu, Laura Oprea, urmate de Danemarca, Cehia şi Germania.

Citeşte mai mult... [CANOTAJ - Campionatul Mondial U23 21-29.07.2013 - Linz-Ottensheim, Austria]

Lupte greco-romane - Campionatul Naţional, Chiajna 2013

Alexiuc__02Vineri, sâmbătă şi duminică, Sala sporturilor din Chiajna a găzduit finala Campionatului Naţional de Lupte. Noua conducere a F.R.L. a dorit să ne demonstreze că se poate organiza şi la noi un concurs care să poarte pecetea profesionalismului şi trebuie să recunoaştem că a reuşit, sub preşedinţia lui Răzvan Pârcălabu, noul şef al F.R.L., lucrurile s-au derulat aşa cum am văzut la competiţiile internaţionale.

Premergător începerii competiţiei, a fost prezentat noul regulament de către Preşedintele Comisiei de arbitri, domnul I. Lazăr. Despre noul regulament încă e prea devreme să ne pronunţăm; evident, lupta propriu-zisă este mai dinamică, mai alertă, dar nu suntem siguri că, pentru spectatorul neavizat, este la fel de spectaculos de privit.

Dinamo a intrat în concurs cu cinci sportivi: Marian Stoica (55 kg.), Virgil Munteanu (60 kg.), Tomi Hinoveanu (74 kg.), Florin Spack şi Alin Alexiuc (120 kg.). Marian Stoica, la 55 kg., a luptat foarte bine până la finala pe care a pierdut-o în faţa sportivului Iulian Grăjdan de la Farul Constanţa. Stoica ar fi putut câştiga şi finala, lăsându-ne impresia că a dominat finalul meciului. Un argint muncit şi meritat pentru Marian.

La categoria 60kg., Virgil Munteanu a demonstrat că, în acest moment, este cel mai valoros sportiv al categoriei, dominând clar competiţia. Finala a câştigat-o clar în fata sportivului C. Bulibaşa de la C.S. Bacău.

Citeşte mai mult... [Lupte greco-romane - Campionatul Naţional, Chiajna 2013]

La mulţi ani, Vasile Dâba!

1977__CM__Vasile__Daba__01Astăzi, marele nostru campion Vasile Dâba împlineşte 60 de ani .

Pentru cei mai tineri care nu îl cunosc, dinamovistul Vasile Daba este pe departe cel mai valoros kaiacist al României din toate timpurile şi unul dintre  liderii mondiali ai probei. Enumerarea palmaresului acestui sportiv de exceptie ar fi mult prea lunga. Vasile Daba a cucerit aurul olimpic în anul 1976, la Montreal, în proba de K1 500m, după care a urmat o sarabandă de medalii olimpice şi mondiale.

De o modestie aparte, semenea sportivi se nasc şi apar foarte rar, din ce în ce mai rar, de aceea ar trebui să-i înconjurăm cu mai multa atenţie. Aceşti oameni chiar au ce povesti unei tinere generaţii avidă după modele adevarate.

La multi ani, Vasile, şi îţi mulţumim pentru tot ce ai făcut pentru sportul românesc.

CS Dinamo, 24 iulie 2013

Judo - Cupa Europei U 21

Bronz pentru Dinamo la Europenele de tineret U21 din acest an.

Localitatea Pecs din Ungaria a fost, săptămâna trecută, gazda Cupei Europei U 21 la judo.

Sportiva dinamovistă Alexandra Pop a obţinut medalia de bronz la categoria 48 kg. După cum se poate observa, este o adevarată avalanşă de tinere talentate în acest sport care a început să aducă medalii la mai toate competiţiile la care participă. Nu va fi deloc uşor pentru aceste tinere talentate să se afirme, având în vedere că, atât Ştefania Dobre, la 57 kg., cât şi Camelia Ioniţă, la 57 kg. (ambele medaliate de la FOTE) precum şi Alexandra Pop, la categoria 48 kg., care a obţinut acest loc trei la CE U 21, vor trebui să-şi câştige locul în lotul de senioare, în faţa unor sportive de mare valoare, consacrate, asa cum este Monica Ungureanu (care la Cupa Mondială din Rusia, desfăşurată sâmbătă şi duminică, a ocupat locul III la categoria 48 kg.) sau Andreea Chiţu (care a ocupat locul V în cadrul aceleiaşi competiţii internaţionale, la 52 kg.). Şi să nu o uităm nici pe Corina Căprioriu, la 57 kg., care în acest moment este accidentată, însă care are şi ea o valoare de top mondial.

Probabil ca profesorului Florin Berceanu ii convine această concurenţă benefică pentru că sigur va genera, în viitor, rezultate şi medalii valoroase pentru judo-ul românesc.

Autorul articolului: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 24 iulie 2013, ora 1000

FOTE 2013

FOTE__14Sâmbătă, 20 iulie, s-a întors în ţară delegaţia sportivilor români participanţi la a 13-a ediţie a Festivalului Tineretului European de Vară, desfăşurat în Olanda.

Romania a ocupat locul 12 în ierarhia finală, pe ţări, a competiţiei, din cele 49 de  state participante. Palmaresul delegaţiei româneşti este format din cele 16 medalii câştigate: 2  de aur, 7 de argint şi 7 de bronz.

Şi de această dată, sportivii de la Dinamo s-au numărat  printre laureaţi. La competiţia de judo sportiva Ştefania Dobre a obtinut medalia de argint la categoria 57 kg., Camelia Ioniţă a obţinut medalia de bronz la 44 kg., în timp ce sora sa, Ana-Maria Ioniţă, a obtinut locul IV la categoria la 48 kg. Aceste rezultate demonstrează în mod clar potenţialul valoric al sportivelor noastre pe care le aşteptăm să le vedem evoluând, peste câţiva ani, în marile competiţii internaţionale de seniori.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 24 iulie 2013, ora 900

Rugby – Superliga CEC Bank 2013, etapa a 12-a

D_vs_S__21U Cluj vs Dinamo: 13-17 (6-6)

Etapa a XII a a Superligii CEC Bank a adus faţă în faţă două formaţii, U Cluj şi Dinamo, care împreună cu CSM Bucureşti se luptă pentru locul cinci al acestei ediţii a campionatului. De această dată a câştigat Dinamo, victorie putin scontată, având în vedere că, numai în această pauză competiţională, echipa profesorilor Demci şi Hâldan a pierdut nu mai puţin de patru jucători, poate cei mai valorosi: Flavius Dobre, Mihai Adăscăliţei şi Ciprian Căplescu (care au plecat la Steaua), respctiv Gaiţă - un tânăr de mare viitor care a optat pentru Farul Constanţa. Dacă la aceştia îi mai adăugăm şi pe cei plecaţi la începutul anului competitional, vom vedea că Dinamo a pierdut în acest an aproape o echipă întreagă.

Fara sa dispere, cei doi antrenori au luat totul de la capăt, cu juniori, şi iată că acum Dinamo arată ca o echipă. Iar pentru ca spectacolul să fie complet, trofeul „Jucătorul meciului” a fost atribuit tânărului de 19 ani, uvertura Florian Iordan.

Urmează două meciuri grele: primul la Bucureşti, în compania Timişoarei, iar al doilea la Baia Mare. Ambele meciuri sunt foarte grele dar suntem siguri că Dinamo va oferi un spectacolul sportiv de calitate.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 22 iulie 2013, ora 1545

<< Început < Anterior 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 Următor > Sfârşit >>