Ghid_informare_cetateni
3_LOGO_CEC_160_principal_verde_NOU
Polo - Superliga 2012-2013, play-off, locurile 1-4.

Din-StSteaua București – Dinamo București: 0-2 (6-8, 4-5)

Luni și marți, în bazinul de polo din Complexul Sportiv Steaua, s-au desfășurat primele 2 partide dintre cele 5 ale confruntării pentru un loc în finală, între Steaua (în calitate de gazdă ca urmare a ocupării locului 2 în clasamentul final al sezonului regulat) și DINAMO, (ocupanta locului 3).

Deși, din punct de vedere matematic, Steaua se afla în avantaj înaintea acestor două meciuri, având avantajul terenului propriu, precum și poziționarea mai bună în clasament, totuși ceea ce avea să se întâmple în cele două prime partidei ale fazei semifinale a Superligii la polo, a fost de natură să-i dezamăgească pe fanii steliști iar pe noi să ne bucure foarte tare: gazdele au pierdut ambele partide iar dinamoviștii s-au apropiat la o singură victorie de calificarea în finala campionatului.

Citeşte mai mult... [Polo - Superliga 2012-2013, play-off, locurile 1-4.]

Canotaj – Campionatul National de fond tineret si seniori, 2013

Federația Română de Canotaj a  organizat in la sfarsitul saptamanii trecute campionatul național de tineret si seniori – editia 2013, pe lacul SNAGOV

Proba de fond are o lungime de 6 Km. și este o proba in care rezistența si voința fac diferența între campioni și ceilalți sportivi participanți.

La acest campionat național de fond, sportivii dinamoviști s-au impus categoric în fața celorlalte cluburi. Sportivi Clubului Sportiv Dinamo București au câștigat în total 15 medalii de aur, 3 medalii de argint și 3 medalii de aur la tineret. Canotorii C.S.A. Steaua au încercat să țină pasul cu sportivii dinamoviști la medalii, câștigând  5 medalii de aur.

La finalul competiției, profesorul Mircea Roman, antrenorul Lotului național de Canotaj feminin, a declarat: ”mă bucură determinarea canotoarelor dinamoviste care au câștigat tot și-au propus, se vede implicarea serioasă a clubului în acestă ramură sportivă, dar din pacate alte cluburi nu reușesc sa creeze o concurență pe măsură și astfel calitatea canotajului românesc să crească”.

Citeşte mai mult... [Canotaj – Campionatul National de fond tineret si seniori, 2013]

Rugby – SuperLiga CEC Bank 2013, Etapa a V-a

D-_U___03Dinamo București vs U. Cluj:  34-24 (17-21)

Duminică, în Parcul Sportiv Dinamo, s-a desfășurat întâlnirea dintre „buldogii” alb-roșii și formația U.Cluj, contând pentru etapa a 5-a a SuperLigii CEC Bank.

Era minutul 5 și Clujul conducea deja cu 7-0 în urma unui eseu care i-a luat pe nepregătite pe elevii antrenorului Demci. În minutul 17 însă, Dinamo reușește să înscrie un eseu iar scorul devine 7-7 și toată lumea credea că dinamoviștii vor câștiga ușor această partidă.

Clujul însă s-a apărat foarte bine și, pe greșelile apărării formației  noastre, reușește un nou eseu iar scorul devine 14-7 pentru oaspeții noștri. În fața unei asemenea evoluții a scorului, devenea evident faptul că numai jucând fără greșeală Dinamo putea învinge o echipă care știe să-și fructifice atuurile. În continuare s-a jucat deschis și fiecare echipă a încercat să-și valorifice avantajele din teren.

Citeşte mai mult... [Rugby – SuperLiga CEC Bank 2013, Etapa a V-a]

Gimnastica - Campionatele europene de la Moscova, 2013, ultima zi

premiere-sol1111Bilanțul ultimei zile: 5 medalii pentru sportivii dinamoviști - una de aur, 3 de argint și una de bronz!

Dinamovistele Larisa Iordache și Diana Bulimar au câștigat medalii de aur, respectiv argint medalie de argint la bârnă, poziția a 3-a fiind ocupată de către rusoaica Anastasia Grişina. Sportivele dinamoviste au fost detașat cele mai bune la acest aparat. Larisa Iordache a câștigat aurul cu cel mai dificil exercițiu de 6,4 și a totalizat 15,266 puncte, în vreme ce Diana Bulimar, cu un exercitiu de dificultate 6,00, a acumulat 14,833 puncte. La același aparat Anastasia Grişina din Rusia a câștigat medalia de bronzcu un punctaj de 14,366. Locurile 4 – 8 au fost ocupate după cum urmează: 4. Carlotta Ferlito (Italia) 14,066; 5. Katarzyna Jurkowska (Polonia) 13,866;  6. Rubi Harrold (Marea Britanie) 13,633;  7. Elisa Meneghini (Italia) 13,133; 8. Olena Vasilieva (Ucraina) 9,933.

La sol, Diana și Larisa au câștigat argintul, respectiv bronzul european. Deși ne-a oferit ceea ce ne doream totți, adică o medalie de aur, Larisa  nu a avut timp de prea multă bucurie pentru că următoarea probă - și ultima – respectiv solul, i-a captat toată atenția sportivei noastre. Cu o execuție de excepție, a câștigat încă o medalie de argint pentru România (14.733 pct.). Nici Diana Bulimar nu s-a lăsat mai prejos și, cu un exercitiu foarte bun, a obținut medalia de bronz (24.533 pct.). Titlul european la acest aparat a fost obținut de către Ksenia Afanaseva, din Rusia, cu un punctaj de 15.166.

La sărituri, dinamovistul Flavius Koczi a adus cea de-a 3-a medalie de argint pentru România. Flavius, care a obținut 14.887 pct., a fost devansat doar de rusul Denis Abliazin care a câștigat detașat medalia de aur cu cele 15.408 pct., fiind urmat la mică distanță de armeanul Artur Davtian care, cu cele 14.866 pct., a obținut bronzul european.

Autorii articolului: George Vescan și Florin Nan. Foto: www.romgym.ro – CS Dinamo, 21 aprilie 2013, ora 2130

Gimnastica - Campionatele europene de la Moscova, 2013, penultima zi

Podium-sarituri1 A doua medalie de argint pentru Larisa Iordache, la CE de la Moscova!

Penultima zi a finalelor Campionatului European de Gimnastică de la Moscova, a adus înca o medalie de argint pentru delegația României, tot prin Larisa Iordache, de această dată în finala de la sărituri.

Larisa a avut două sărituri punctate prima cu 14.900 iar cea de-a doua cu 14.033, în urma cărora, cu o medie de 14.466 a ocupat a doua poziție a podiumului, împreună cu Noel van Klaveren care a obținut același număr de puncte. Lidera europeană la acest aparat este, la această ediție, elvețianca Giulia Steingruber care a obținut 14.750 puncte.

La băieți, în finala de la sol, Flavius Koczi a reușit să se claseze pe locul 4, obținând o nouă performanță importantă pentru gimnastica masculină românească.

Avancronica sportivă pentru perioada 20-26 aprilie 2013

Pentru că, și de această dată, evenimente sportive importante programate în perioada următoare depășesc cu mult limita weekendului, ne vom referi în această avancronică la calendarul sportiv din următoarele 6 zile.

Indiscutabil, exceptând rugby-ul și polo-ul, vedetele acestui interval de o săptămână sunt sporturile individuale care programează competiții deosebit de importante, atât în plan intern, dar mai ales internațional. Iată aici, calendarul evenimentelor programate în această perioadă.