Home Rugby

Rugby

Rugby – Superliga CEC Bank 2013, etapa a 12-a

D_vs_S__21U Cluj vs Dinamo: 13-17 (6-6)

Etapa a XII a a Superligii CEC Bank a adus faţă în faţă două formaţii, U Cluj şi Dinamo, care împreună cu CSM Bucureşti se luptă pentru locul cinci al acestei ediţii a campionatului. De această dată a câştigat Dinamo, victorie putin scontată, având în vedere că, numai în această pauză competiţională, echipa profesorilor Demci şi Hâldan a pierdut nu mai puţin de patru jucători, poate cei mai valorosi: Flavius Dobre, Mihai Adăscăliţei şi Ciprian Căplescu (care au plecat la Steaua), respctiv Gaiţă - un tânăr de mare viitor care a optat pentru Farul Constanţa. Dacă la aceştia îi mai adăugăm şi pe cei plecaţi la începutul anului competitional, vom vedea că Dinamo a pierdut în acest an aproape o echipă întreagă.

Fara sa dispere, cei doi antrenori au luat totul de la capăt, cu juniori, şi iată că acum Dinamo arată ca o echipă. Iar pentru ca spectacolul să fie complet, trofeul „Jucătorul meciului” a fost atribuit tânărului de 19 ani, uvertura Florian Iordan.

Urmează două meciuri grele: primul la Bucureşti, în compania Timişoarei, iar al doilea la Baia Mare. Ambele meciuri sunt foarte grele dar suntem siguri că Dinamo va oferi un spectacolul sportiv de calitate.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 22 iulie 2013, ora 1545

Rugby – SuperLiga CEC Bank 2013, Etapa a V-a

D-_U___03Dinamo București vs U. Cluj:  34-24 (17-21)

Duminică, în Parcul Sportiv Dinamo, s-a desfășurat întâlnirea dintre „buldogii” alb-roșii și formația U.Cluj, contând pentru etapa a 5-a a SuperLigii CEC Bank.

Era minutul 5 și Clujul conducea deja cu 7-0 în urma unui eseu care i-a luat pe nepregătite pe elevii antrenorului Demci. În minutul 17 însă, Dinamo reușește să înscrie un eseu iar scorul devine 7-7 și toată lumea credea că dinamoviștii vor câștiga ușor această partidă.

Clujul însă s-a apărat foarte bine și, pe greșelile apărării formației  noastre, reușește un nou eseu iar scorul devine 14-7 pentru oaspeții noștri. În fața unei asemenea evoluții a scorului, devenea evident faptul că numai jucând fără greșeală Dinamo putea învinge o echipă care știe să-și fructifice atuurile. În continuare s-a jucat deschis și fiecare echipă a încercat să-și valorifice avantajele din teren.

Read more... [Rugby – SuperLiga CEC Bank 2013, Etapa a V-a]

Rugby – SuperLiga CEC Bank 2013, Etapa a III-a

rr_200CSM Bucuresti vs Dinamo: 18-10 (15-3)

Victorie nescontată a CSM-ului, având în vedere prestația tinerilor rugbiști dinamoviști din primele două partide ale acestei ediții de campionat. Numai că nimic din felul cum au jucat în primele două etape nu s-a mai regăsit în jocul prestat în partida din weekendul trecut. Este limpede că elevii lui Demci și Hâldan au crezut că nimeni și nimic nu le mai poate sta în cale și a rezultat o înfrângere în fața unui adversar care a jucat ce trebuia ca să câștige.

CSM a deschis scorul încă din minutul 1, printr-o lovitură de pedeapsă pentru ca, în minutul 6, elevii antrenorului Daniel Neaga să înscrie un eseu și să ducă scorul la 8-0. Dupa încă un eseu transformat și o lovitură de pedeapsă transformată pentru Dinamo, prima repriză s-a terminat cu scorul de 15-3 în favoarea adversarilor și era clar că trebuia schimbat ceva.

În repriza a II-a a intrat Adăscăliței. Dinamo atacă și mai reușește un eseu în minutul 30 al reprizei secunde, dar jocul dinamoviștilor chiar dacă avântat, a suferit în continuare la capitolul limpezime.

Partida s-a terminat cu 18-10 și, chiar dacă dinamoviștii au câștigat repriza secundă cu 7-3, impresia generală a fost că Dinamo a jucat fără determinare și destul de dezordonat. Până la urmă, trebuia să vină și momentul acesta iar din astfel de meciuri se poate învăța. Regretul mare este că CSM-ul era o formație de bătut iar meciurile grele vin după etapa viitoare când Dinamo va juca cu Clujul.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 9 aprilie, ora 1715

Rugby – SuperLiga CEC Bank 2013, Etapa a II-a

Ru_03Dinamo București vs. Farul Constanța: 20-19

Victorie meritată și muncită, dar mai ales neașteptată, a tinerilor rugbysti dinamoviști în partida contra Farului din cea de-a doua etapă a Superligii CEC Bank 2013. Neașteptată pentru susținătorii echipei constănțene care nu concepeau decât o victorie la o diferență mare de scor, având în vedere componența echipei conduse de profesorul Mircea Paraschiv.

Probabil că și cei care s-au străduit, și au făcut eforturi mari financiare și nu numai, ca să construiască o echipă puternică, nu se așteptau ca o formație atât de tânără și fără nici o experiență pe prima scenă a rugby-ului românesc, să învingă destul de limpede, printr-un joc bine organizat și exact. Au crezut, în schimb, jucătorii dinamoviști iar asta s-a văzut în jocul lor de o determinare deosebită, și nu în ultimul rând, la antrenorii Demci și Hâldan a căror partitură tactică s-a dovedit câștigătoare.

Dinamo nu a câștigat meciul pe greșelile adversarilor sau pe greșeli de arbitraj. Dinamo a câștigat acest meci în primul rând tactic, fructificând avantajul unei grămezi mai puternice, o apărare care azi nu a mai greșit și a jucat exact, iar în aldoilea rând datorită dorinței extraordinare a tinerilor de a se remarca . Sigur ca aportul lui Dobre, Adascăliței  sau al fantasticului Ciprian Căplescu, au completat jocul unor tineri ca Valentin Petrache care a și adus cele trei puncte victorioase la o lovitură de pedeapsă, la ultima fază a meciului, sau jocul foarte bun al lui Andrei Gaiță, un tânăr cu un viitor cert în rugby.

În acest moment Dinamo are o trupă bună, de viitor, iar nouă nu ne rămâne decât să putem ține această echipă de viitor, și să le oferim condițiile de care au nevoie pentru pregătire.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 1 aprilie 2013, ora 1215

Rugby – SuperLiga CEC Bank 2013, Etapa I

Rugby_30Steaua vs Dinamo: 27-10

Sâmbătă, 23 martie, Arena de rugby de la stadionul Ghencea a fost gazda primului meci din această ediție de campionat, dintre două echipe a căror rivalitate este bine cunoscută: pe de-o parte Steaua, al cărei obiectiv anunțat este câștigarea campionatului, cu o echipa matură și mult întărită cu jucători de valoare, iar de partea cealaltă Dinamo, cu cea mai tânără echipă a acestei ediții de campionat, a carei medie de vârstă este de sub 23 de ani și care are ca obiectiv clasarea pe unul din locurile 5-6.

Înaintea partidei, toată lumea era circumspectă în privința capacității dinamoviștilor de a face față în mod onorabil unei echipe ca Steaua. Cu 8 debutanți în echipa de start, Dinamo începe curajos meciul iar în minutul 6 beneficiază de o primă lovitură de pedeapsă, ratată de Ciprian Căplescu. Două minute mai târziu, o neatenție în apărarea dinamovistă dă posibilitatea steliștilor să înscrie primul eseu și scorul devine 5-0.

Dinamoviștii se apără exact și închid jocul, ba mai mult, la o acțiune reușită primesc și transformă o lovitură de pedeapsă. Autorul transformării: Căplescu, jucător care, până la final, a mai ratat cinci asemenea lovituri. În minutul 38 Steaua mai reușește un eseu și scorul devine 12-3.

Read more... [Rugby – SuperLiga CEC Bank 2013, Etapa I]

Page 44 of 54

<< Start < Prev 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Next > End >>

Săptămâna 22-28 aprilie

Handbal. EHF European League, sferturi de finală (meci tur), marți 23 aprilie, ora 19:45: Dinamo – Skjern Handbold (Danemarca). Sala Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 6), marți 23 aprilie, ora 19:30: FC Botoșani – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 1), joi 25 aprilie, ora : Rapid București – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 7), vineri 26 aprilie, ora 20:00: Dinamo 1948 – FC Voluntari. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, finala mică (meciurile 3 și 4), sâmbătă 27 aprilie, ora 18:00, și duminică 28 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, locurile 7-8 (meci 2), sâmbătă 27 aprilie, ora 17.00: Corona Brașov – Dinamo

Rugby. Liga Națională Kaufland (etapa 3), sâmbătă 27 aprilie, ora : SCM USV Timișoara – Dinamo

Fotbal. Liga 3, play-off (etapa 5), sâmbătă 27 aprilie, ora 17:00: SC Popești Leordeni – CS Dinamo

Baschet. LNB Getica 95, locurile 5-8 (meci 2), duminică 28 aprilie, ora : Dinamo – Rapid București. Sala Dinamo

ANUNȚ

Mâine, 26.04.2024, sala fitness Dinamo se va inchide de la ora 13:00 pentru activități de dezinsecție.