Rugby

Rugby, Superliga CEC Bank. Dinamo, victorie uriașă în Ghencea

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Steaua – Dinamo 10-11. Etapa a 9-a, Superliga CEC Bank

Rugby_30.jpgEchipa de rugby Dinamo a reușit sâmbătă, 24 mai, prima victorie din ediția 2014 a Superligii CEC Bank. Dar ce victorie! Jucătorii antrenați de Ștefan Demci și Cristi Hîldan s-au impus cu 11-10 pe terenul marii rivale bucureștene, Steaua, anunțând astfel nașterea unei noi echipe în Șoseaua Ștefan cel Mare. A fost de ajuns o lună și jumătate de pregătire și întărirea lotului cu cinci jucători din Tonga pentru ca Dinamo să arate total diferit față de meciul din urmă cu numai o lună și jumătate, când ”militarii” câștigau pe terenul Florea Dumitrache cu 24-6.

Read more... [Rugby, Superliga CEC Bank. Dinamo, victorie uriașă în Ghencea]

Rugby, Superliga – sezonul 2014. O repriză de speranță

Dinamo - RC Universitatea de Vest Timișoara 10-54 (10-14)

Rugby__100Campioana la rugby, RC Timișoara, s-a dovedit mult prea puternică pentru tânăra echipă a CS Dinamo, bănățenii câștigând duminică în etapa a șaptea a Superligii, scor 54-10 (14-10), pe stadionul Florea Dumitrache din Capitală. Două evenimente merită remarcate în tabăra dinamoviștilor. Primul: debutul în tricoul alb-roșu a patru jucători tongalezi, care s-au alăturat lotului în urmă cu numai trei zile. Deși nici nu au avut timp să se acomodeze cu noul fus orar, cei patru au luat primul contact cu rugbyul românesc și au arătat că vin dintr-o parte de lume unde jocul cu balonul oval este o adevărată religie.

Read more... [Rugby, Superliga – sezonul 2014. O repriză de speranță]

Rugby – Superliga 2014: Dinamo – CSM Olimpia 16-27

Text și foto – Mihai Neacșu

RR__101.jpgRugbiștii de la Dinamo cresc de la meci la meci, dar rămân deocamdată fără niciun punct în Superliga CEC Bank. Joi, elevii antrenorilor Ștefan Demci și Cristi Hîldan au cedat pe teren propriu în fața echipei CSM Olimpia București, scor 16-27 (3-19), după un meci frustrant, pe care l-au pierdut din cauza unor greșeli individuale și în care au fost peste adversarii lor în repriza a doua.

CSM a deschis scorul încă din minutul 3, prin Filip, care a culcat balonul în terenul de țintă advers după o fază în care apărarea dinamovistă s-a oprit, considerând că a fost o minge scăpată înainte. Același jucător a transformat cu siguranță: 0-7. În minutul 11, Soala (CSM) a fost eliminat temporar pentru placaj întârziat, dar oaspeții au marcat un nou eseu, prin Ispir, care a surprins apărarea adversă descoperită pe linia de treisferturi (transformare Filip): 0-14.

Read more... [Rugby – Superliga 2014: Dinamo – CSM Olimpia 16-27]

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

Dinamo - Steaua 6-24 (3-5)

R__03.jpgEchipa de rugby CS Dinamo a fost învinsă în etapa a doua a Superligii CEC Bank de rivala tradițională, Steaua, scor 6-24 (3-5). Meciul s-a desfășurat duminică, pe terenul ”Florea Dumitrache” din Complexul Sportiv Dinamo, și a fost în mare parte unul de uzură.

Dinamo a început mai bine și a masat Steaua în jumătatea proprie. În minutul 5, jucătorii antrenați de Ștefan Demci și Cristi Hîldan au beneficiat de o lovitură de pedeapsă pe care Nițu a transformat-o fără probleme: 3-0 pentru Dinamo.

Read more... [Rugby - Superliga 2014, etapa 2. ”Am greșit prea mult și n-am speculat momentele importante”]

Rugby – etapa 2: Dinamo – Steaua, meciul orgoliilor. Duminică, ora 11:00

D-St_____03Etapa a doua a Superligii CEC Bank la rugby programează meciul marilor orgolii din Capitală. Duminică, de la ora 11:00, Dinamo va primi vizita rivalilor de la Steaua, jocul urmând să se desfășoare pe terenul ”Florea Dumitrache” din Complexul Sportiv Dinamo.

Având unele probleme de efectiv – Căplescu accidentat, cei patru jucători din Republica Moldova convocați la echipa națională – antrenorul Ștefan Demci spune că Steaua pornește cu prima șansă, dar că jucătorii săi sunt motivați să facă un meci bun.

Read more... [Rugby – etapa 2: Dinamo – Steaua, meciul orgoliilor. Duminică, ora 11:00]

Page 42 of 53

<< Start < Prev 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Next > End >>

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

În data de 27 martie a.c., pista de atletism din Complexul Sportiv Dinamo NU este disponibilă pentru public.

Sâmbătă, 30 martie a.c., bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo NU este disponibil pentru public.