Home Rugby

Rugby

Rugby – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a XII-a

D-J___57Poli Agro Iași - Dinamo București: 11 - 46

Vineri, 3 august, C.S. Dinamo Bucuresti a reușit o victorie de moral în fața echipei din Iași, scor 46-11.

Orasul celor 7 coline s-a demonstrat a fi o locație de succes pentru echipa antrenată de Ștefan Demci. Deși scorul, la pauză, era doar 12 – 8 pentru echipa buldogilor, aceștia din urmă au pornit în a doua repriză o puternică ofensivă la care ieșenii nu au reușit să facă față. Revenirea lui Stătulescu a reușit să aducă un plus pentru dinamoviști care, de această dată, au fost conduși de un Bărbuliceanu exemplar. Tamba, pe grămadă, a dovedit încă o dată că este un adevărat profesionist și a jucat până la epuizare, cu un devotament rar întâlnit. În extrema cealaltă Rațiu, a dat semne de oboseală și nervozitate fapt pentru care a și fost sancționat de arbitrul întâlnirii cu un cartonaș galben.

Săptămâna viitoare, prima parte a SuperLigii va lua sfârșit prin cele două meciuri contra echipei CSM București și U Cluj, iar jucătorii noștrii se pregătesc să demonstreze fanilor și nu numai, că locul pe care îl meritau este, de fapt, în Play Off.

Autorul articolului: Horațiu Bărgăunaș (foto: Mihai Neacșu) - CS Dinamo, 3 august, ora 2115

Rugby – SuperLiga CEC Bank 2012: Avancronica etapei a XI-a

C.S.Dinamo București - C.S.M. Știința Baia Mare

C.S. Dinamo București întâlnește echipa C.S.M. Știinta Baia Mare, duminică 29 iulie, de la ora 1600, într-un meci contând pentru etapa a XI-a a SuperLigii CEC Bank.

Meciul va fi transmis, în direct, de postul de televiziune GSP TV dar echipa alb-roșiilor își așteaptă nerăbdătoare fanii la teren, dat fiind că, matematic vorbind, acest meci este ultima șansă de calificare a buldogilor în Play-off. Șansele sunt foarte mici, dat fiind că echipa vizitatoare este campioana en-titre și actuala ocupantă a primului loc în clasament dar, după cum a declarat antrenorul Ștefan Demci, "Ne jucăm șansele până la capăt. Va fi un meci capital, așa cum a fost și meciul cu Steaua. Sper că jucătorii mei să realizeze acest lucru și printr-o evoluție bună să ștergem imaginea negativă pe care ne-am creat-o în urma înfrângerii din Ghencea, din această săptămână."

Autorul articolului: Horațiu Bărgăunaș - CS Dinamo, 28 iulie, ora 300

Rugby – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a X-a

R__D_S_10Steaua Bucureşti – Dinamo Bucureşti: 34-12

Un meci mult asteptat, derby-ul bucureştean al SuperLigii CEC Bank, desfăşurat miercuri, 25 iulie, pe Stadionul Ghencea, în cadrul etapei a 10-a, a avut un deznodamânt puţin surprinzător pentru cunoscătorii fenomenului rugbystic din ţara noastră. Militarii au câştigat categoric, scor 34-12, un meci considerat capital pentru stabilirea clasamentului final al competiţiei interne.

Dinamovistii, cu probleme financiare şi de colectiv, s-au recunoscut învinşi la finalul celor 80 de minute de joc. Jocul „buldogilor” a fost fără vlagă încă din primele minute de joc când echipa militară se desprinsese deja la 7 puncte diferenţă. Atacurile roş-albaştrilor au continuat să aducă punte, pe când cele ale dinamoviştilor s-au lovit de o apărare exemplară a adversarilor, atuu care le-a şi adus victoria în această partidă.

Read more... [Rugby – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a X-a]

Rugby – SuperLiga CEC Bank 2012: Avancronica Steaua - Dinamo

Reîncepe lupta pentru play-off-ul competiţiei

RuDi__09_-_CopySuperLiga Cec Bank îşi redeschide porţile, după o bine-meritată pauză de vară iar echipele sunt mai motivate ca oricând pentru a reuşi accederea în Play-off.

Cel mai interesant meci al acestei etapei a X-a este, de departe, încleştarea dintre echipele cluburilor emblemă ale sportului românesc: Dinamo şi Steaua. Derby-ul etern al sportului romanesc va avea loc miercuri, 25 iulie, pe stadionul Ghencea, de la ora 1800.

Toate meciurile jucate împotriva echipei Steaua au reprezentat, pentru mine, o finală, fie că am fost spectator, jucator sau - acum - antrenor. Dar acest meci este cu adevarat o finală: este singura noastră şansă de a juca în play-off în acest an. Jucătorii mei au o mentalitate de învingători deja, iar singurul lucru pe care am încercat să îl pregătesc în această săptămână, a fost disciplina de joc, de viaţă şi, mai ales, de grup, disciplina echipei care ne–a adus victoria şi în meciul tur” a declarat Ştefan Demci pentru website-ul nostru.

Autorul articolului: Horaţiu Bărgăunaş. Foto: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 25 iulie ora 1330

Rugby - minirugby

Cupa „Prietenia” – C.S. Dinamo Bucuresti vs C.S.O. Pantelimon

T_09În data de 23 iunie a.c., pe stadionul “Velodrom” din incinta Parcului Sportiv Dinamo, s-a desfăşurat prima ediţie a Cupei “Prietenia” la minirugby, în organizarea Centrului de copii şi juniori al Secţiei de rugby din cadrul C.S. Dinamo Bucureşti (coordonat de prof. Cristian Hîldan şi având ca antrenori pe Bogdan Muntean şi Cătălin Enache).

Manifestarea a fost prilejuită de o înţelegere amiabilă între cluburile C.S. Dinamo Bucureşti şi C.S.O. Pantelimon privind organizarea unor meciuri-test, în fapt fiind vorba despre o pregătire comună pentru ediţia de campionat 2012 - 2013.