logo_centenar_ROMANIA
Home
FiipregatitDSU_Banner_300-x48-px
Volei – Divizia A1, feminin: play-off, faza I, turul I

Dinamo Romprest București - Unic Piatra Neamț: 3-2 (20-25, 25-22, 25-12, 23-25, 15-9)

FeteMercuri, 14 martie, s-a desfășurat și prima partidă a fetelor, din faza I a play-off-ului, încheiată cu victoria dinamovistelor în fața ambițioselor adversare de la Piatra Neamț.

Ca orice meci de 3-2, și acesta a ținut asistența conectată la cea mai înaltă tensiune, indiferent de care parte a fileului ar fi fost. Cu o formație, Dinamo, imprevizibilă și oscilantă, și cu adversarele lor care au venit la București hotărâte să se lupte, meciul a avut și multe faze de volei adevarat.

La Piatra Neamț nu va fi deloc simplu cu această formație extraordinar de bătăioasă. Dinamovistele trebuie repede să se adune și să-și onoreze nu numai reputația de jucătoare valoroase, dar și de echipă care vrea să se bată la titlul național.

Autorii articolului: Mihai Neacșu și Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 15 martie, ora 115

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 26-a
Dinamo București - CSU Ploiești: 66-130

Dinamo a fost înfrântă azi de mult mai puternica echipă din Ploiești, în etapa a 26-a a campionatului masculin de baschet, la un scor greu de digerat. A fost un meci fără istorie, care a decurs într-un singur sens, la finalul căruia nu ne-a mai rămas decât să ne uităm în calendarul competițional și să numărăm etapele până la finalul campionatului, atunci când staff-ul tehnic al echipei va trebui să ia decizii menite să ridice formația la nivelul de performanță specific primului eșalon al baschetului românesc.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 15 martie, ora 100

Volei – Divizia A1, masculin: play-off, faza I, turul III

Dinamo București - Știința Explorări Baia Mare: 3-1 (25-19, 25-22, 23-25, 25 -15)

VoBaietiNici o clipă nu s-a pus problema învingătoarei în această ultimă întâlnire dintre două echipe total diferite. Pe de-o parte, Dinamo care a avut și are ghinionul să aibă mai mulți sportivi accidentați sau care vin după o lungă perioadă de recuperare, dar care a arătat, încă o dată, că este o echipă în adevăratul sens al cuvantului, iar pe de altă parte Știința care s-a luptat și și-a jucat șansa până la ultima minge pusă în joc.

Primul set a început în nota de dominare destul de clară a dinamoviștilor. Scorul a ajuns destul de repede la 22-18 iar în finalul setului, la un firesc 25-19.

Setul al doilea a început și mai bine pentru elevii profesorului Daniel Rădulescu, scorul ajungând repede la 20-14, 22-18 și 25-22.

Citeşte mai mult... [Volei – Divizia A1, masculin: play-off, faza I, turul III]

Avancronica sportiva a zilei de miercuri, 14 martie

Ziua de miercuri ne aduce, din nou, spectacolul sportiv în prim plan, prin intermediul voleiului și baschetului, echipele noastre urmând să evolueze în fața unor adversari valoroși ceea ce va face ca partidele programate pentru această zi să fie cu adevărat atractive.

Box - Cupa României: Arad, 9-11 martie

Locuri pe podium pentru sportivii dinamoviști.

Vineri, sâmbătă și duminică, la Arad, s-au desfășurat întrecerile din cadrul Cupei României, competiție la care au participat și trei sportivi dinamoviști: la categoria 56 kg., Iulius Poczo, ocupantul locului II; la 64 kg., Daniel Bădulescu, locul II; la categoria 91 kg, Cezar Juratoni care a ocupat locul I.

Competiția a adunat în jurul ringului antrenorii lotului național care au văzut la lucru sportivii selecționabili și pe cei de perspectivă. De altfel, domnul Gheorghe Napoleon, antrenorul lotului, va pleca la puternicul turneu de la Halle, unde vor participa și dinamoviștii Răzvan Andreiana, la 56 kg, precum și Cezar Juratoni și Bogdan Juratoni.

Turneul de la Halle este o competiție care, împreună cu cele de la Sofia și Moscova, au adunat la startul lor sute de viitori campioni olimpici și mondiali în cei peste 50 de ani de existență. Halle precede turneul de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Ankara, din a doua jumătate a lunii aprilie, acolo unde antrenorii dinamoviști Dorobanțu și Napoleon ne promit ca sigură calificarea lui Razvan Andreiana, la cat. 56 kg.

Autorul articolului: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 12 martie, ora 2200

Canotaj – Campionatul National de Ergometru

Can__13Sala Sporturilor din Călărași a găzduit vineri, 9 martie, Campionatul Național de Ergometru pentru seniori și juniori.

Sportivii dinamoviști au avut o comportare excelentă, ocupând locul I pe echipe, așa cum se întâmplă de foarte mulți ani.

În acest an olimpic, secția de canotaj ne dă speranța ca vom veni cu medalii de la Londra. Atât antrenamentul pe ergometru, cât si concursul în sine sunt pregătitoare pentru competițiile care au loc pe apă și reprezintă pentru antrenori un criteriu de evaluare a stadiului de pregătire fizică.

La acest concurs, Dinamo a obținut 5 locuri I la seniori, un loc I la juniori și 3 locuri II și un loc III la seniori.

Citeşte mai mult... [Canotaj – Campionatul National de Ergometru]

Volei – Divizia A1, feminin: etapa a XXII-a

CSM București - Dinamo Romprest București: 3-2 (19-25, 20-25, 25-21, 25-23, 15-8)

VF_33Sâmbătă, 10 martie, s-a consumat și ultima etapă a returului Diviziei A1 la volei feminin. În această ultimă etapă, Dinamo Romprest a întâlnit, în deplasare, echipa CSM București, într-o partidă fără miză în condițiile în care locurile în clasament erau deja consolidate.

Chiar dacă din punctul de vedere al clasamentului nimic nu se mai putea întâmpla, indiferent de rezultatul din teren, meciul din sala Olimpia a oferit numeroșilor privitori un spectacol sportiv atractiv.

Partida a început în nota de dominare clară a dinamovistelor care au condus cu 20-13 pentru ca, pe finalul setului, să încetinească ritmul de joc și să câștige cu un lejer 25-19. În setul al doilea, chiar dacă s-a terminat cu scorul de 25-20 pentru Dinamo, fetele antrenorului Zoran Terzici au condus chiar și cu 16-9 și 18-12, jocul fiind la discreția dinamovistelor.

În setul al treilea, după ce, timp de două seturi, au arătat care este nivelul lor real, dinamovistele s-au relaxat evident, ceea ce a permis CSM-ului să ia conducerea cu 23-10. De la acest scor, cu Marcovici la serviciu, scorul devine 24-21, însă setul se încheie cu 25-21 pentru elevele antrenorului Petrov și 2-1 pe seturi pentru Dinamo.

Citeşte mai mult... [Volei – Divizia A1, feminin: etapa a XXII-a]

Volei – Divizia A1, masculin: play-off, faza I, turul II

Știința Explorări Baia Mare - Dinamo București: 3-1 (24-26, 32-30, 25-13, 25-20)

Sâmbătă. 11 martie, s-a desfășurat și partida de la Baia Mare, contând pentru turul 2 al fazei I din play-off. Dinamo a pierdut  acest meci, așa încât soarta calificării în faza a II-a se va juca la București, pe 14 martie.

Așteptăm această partidă cu încredere, domnul Dan Drăgușin, managerul echipei, asigurandu-ne că Dinamo va da tot ce are mai bun astfel încât echipa să se califice în faza următoare.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 11 martie, ora 2100

Handbal masculin - Liga naţională, etapa a XIX-a

U Bucovina Suceava - Dinamo Municipal Călărași: 40-28 (17-15)

Înfrângere grea pentru Dinamo în partida de la Suceava de sâmbătă, 10 martie, contând pentru etapa a 19-a, împotriva ocupantei locului 3 în clasament, iar băieții noștri ratează, astfel, o nouă șansă de a urca de pe poziția a 6-a.

Partida a fost echilibrată pe parcursul primei reprize când Dinamo a condus chiar și cu 11-9 în minutul 23. După acest moment însă, gazdele au luat un ușor avans, încheind repriza cu 17-15 în favoarea lor.

Diferența nu era nicidecum insurmontabilă, ba chiar destul de ușor de recuperat în handbal, însă în repriza a doua ceva s-a rupt în jocul dinamovist, probabil și pe fondul unor ratări incredibile "reușite" de atacul echipei noastre. Gazdele au speculat momentul slab al dinamoviștilor și, după primele 15 minute ale reprizei a doua, au reușit să se desprindă la 9 goluri.

Ultimele 10 minute ale partidei au aparținut exclusiv gazdelor, băieții noștri nemaiavând angajamentul necesar pentru a mai reveni în joc.

Citeşte mai mult... [Handbal masculin - Liga naţională, etapa a XIX-a]

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 25-a

CSU Atlassib Sibiu - CS Dinamo București: 112-92

Fără o miză deosebită în ceea ce privește configurația clasamentului la acest moment, partida de la Sibiu, dintre Atlassib și Dinamo, contând pentru etapa a 25-a a diviziei A, desfășurată vineri, 9 martie, s-a încheiat cu victoria gazdelor cu scorul de 112-92.

A fost o partidă cu multe coșuri înscrise, în care însă Dinamo nu s-a putut impune în fața unor gazde care au un lot mult mai valoros decât al clubului nostru.

Pentru echipa noastră principalii marcatori au fost Jerel Blocker (26 pct.), Baris Aktas (23 pct.) și Bogdan Sandu (18 pct.)

Mai sunt 5 etape până la finlaul campionatului iar Dinamo nu mai are nici măcar din punct de vedere matematic șanse să acceadă în jumătatea superioară a clasamentului.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 10 martie, ora 1830

<< Început < Anterior 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 Următor > Sfârşit >>

Pagina 257 din 281

Săptămâna 21-27 ianuarie 2019

Baschet. Liga Națională (Grupa Galbenă, etapa 2), 26 ianuarie, ora 18:00: Dinamo – CSO Voluntari. Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 12), vineri 25 ianuarie, ora 18:00: Dinamo – CSM București. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 11), 26 ianuarie: Știința Bacău – Dinamo

Atletism. Grand Prix seniori, tineret, juniori, 25-27 ianuarie, Bacău

Judo. Tel Aviv Grand Prix 2019, 24-26 ianuarie, Israel

Scrimă. Cupa Mondială – sabie feminin, 25-26 ianuarie, Salt Lake City (Utah / SUA)

Scrimă. Campionatele Naționale de juniori (m+f), 24-27 ianuarie, București

Tir. Meyton Cup, 18-23 ianuarie, Austria