3_LOGO_CEC_160_principal_verde_NOU
Volei – Divizia A1, feminin, editia 2012-2013: etapa a 8-a

Volei__f_01_din_csmDinamo Romprest – CSM București  3-0 (25-22; 25-16; 25-13)

Luni, 26 noiembrie, la Dobroiești, s-a desfășurat, în cadrul etapei a 8-a a diviziei A1 la volei feminin, derbyul bucureștean dintre Dinamo Romprest București și CSM București.

Doar în primul set CSM-ul a lăsat impresia că poate să țină pasul cu Dinamo, când a reușit chiar să și conducă, la un moment dat, cu 18-13. La acest scor,  antrenorul dinamovist le-a introdus în teren pe Mincă și pe Baciu în locul jucătoarelor Lupu și Valahova iar din acel moment soarta jocului s-a schimbat, dinamovistele recuperând repede și reușind să câștige setul la 22.

Ce a urmat, se poate vedea și după evoluția scorului pe seturi: o luptă inegală în care CSM-ul a fost dominat la toate capitolele de o formație cu un lot de voleibaliste mult mai consistent și mai valoros.

Dinamo a câștigat într-o oră și cinci minute, într-un un meci controlat într-o manieră categorică, de la prima până la ultima minge.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 27 noiembrie, ora 200

Volei – Divizia A1, masculin, editia 2012-2013: etapa a 8-a

Dinamo Bucureşti  - U Cluj: 3-0 (25-22; 25-17; 25-14)

Baieti__03Sâmbătă s-a disputat, în sala Extreme, întâlnirea dintre Dinamo Bucureşti şi U Cluj, iar după cum o arată şi scorul, dinamoviştii nu au avut, practic, probleme în a câştiga partida cu ocupanta ultimului loc în clasament, chiar dacă în voleiul masculin valorile sunt mai apropiate între primele şi ultimele clasate, astfel că, fără atenţie şi concentrare maximă, echipele mici pot crea surprize. Poate tocmai din acest motiv, antrenorul Daniel Rădulescu a început jocul şi l-a terminat cu formatia standard: Filip, Mureşan, Crăciun, Dincă, Şoloc, Dobre şi Călin la preluare.

Echipa s-a rodat şi joacă bine în această formulă, astfel încât este greu să evidenţiezi pe cineva. În acest meci ne-a atras, totuşi, atenţia tânărul Paul Crăciun care, în setul II, a avut 8 servicii la rând cu punct, nefiind mai prejos decât Dinca şi Şoloc care au avut, de asemenea, servicii foarte bune.

Pentru etapa următoare, Dinamo se deplasează la Craiova (acolo unde Rematul nu a reuşit să ia decât un set) pentru a o întâlni pe revelaţia acestui tur de campionat.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 26 noiembrie, ora 1030

Handbal masculin - Liga nationala 2012-2013, etapa a 9-a

U Poli Timişoara - Dinamo Bucureşti: 31-21 (15-10)

Nici echipa de handbal masculin a Clubului nostru nu pare capabilă, pentru moment, să depăşească seria neagră a înfrângerilor suferite în actuala ediţie de campionat, astfel că şi partida desfăşurată sâmbătă, 24 noiembrie, la Timişoara, a decurs în acelaşi registru. Chiar dacă aveam ceva speranţe într-un rezultat pozitiv având în vedere că era o confruntare între 2 echipe din a doua jumătate a clasamentului, totuşi timişorenii şi-au făcut bine treaba obţinând victoria în două reprize care au semănat foarte bine între ele, cel puţin din punct de vedere al evoluţiei scorului.

Următoarea etapă este planificată abia peste 3 săptămâni când echipa noastră se va deplasa la Odorhei pentru a se confrunta cu formaţia poziţionată pe locul 5 al clasamentului.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 26 noiembrie, ora 1030

Polo – Superliga 2012-2013, etapa a VI-a

Dinamo Bucureşti - AMEFA Arad: 13-6; 18-6

Polo__24Cele două partide disputate weekendul trecut de Dinamo (ocupanta locului 2 în clasament) în cadrul etapei a 6-a a Superligii, în compania formaţiei AMEFA Arad (ocupanta locului 4), nu au adus niciun fel de surprize, rezultatul - victoria în ambele meciuri - fiind cel aşteptat.

Prima partidă: Dinamo Buc.- AMEFA Arad 13-6 (2-3; 5-0; 2-1; 4-2)

Începutul jocului dintre cele două echipe, a fost echilibrat, aradenii reuşind chiar să termine cu un avantaj minim prima repriză. A urmat o a doua repriză fără greşeală pentru poloiştii dinamovişti, câştigată la zero, după un joc în viteză,cu contra-atacuri tăioase,care au surprins adversarul. Urmatoarele doua reprize au fost câştigate fără probleme de echipa noastră care nu a mai forţat, antrenorii rulând tot lotul de jucători.

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost:Georgescu A, Orzoiu, Teohari şi Neagu – toţi cu câte două goluri.

A doua partidă: Dinamo Buc.- AMEFA Arad 18-6 (5-2; 3-2; 5-1; 5-1)

Ce-a de-a doua partidă a etapei a fost câştigată mult mai categoric de Dinamo, la o diferenţă de 12 goluri. Poloiştii noştri au controlat jocul de la început şi până la final, cu un atac eficace şi o apărare fermă. Antrenorii noştri au rulat, şi de această dată, tot lotul de jucători, printre marcatorii de meciului numărându-se nu mai putin de 11 poloişti. Poarta dinamovistă a fost apărată, şi de această dată, cu succes, de juniorul Marius Tic

Cei mai eficace jucatori pentru Dinamo au fost: Ianc şi Necşulescu - câte 3 goluri - Goanţă, Teohari şi Robu - câte 2 goluri.

Autorul articolului: Simion Angelo. Foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 26 noiembrie, ora 1000

Baschet – Divizia A, masculin, editia 2012-2013: etapa a 9-a

Dinamo Bucureşti - CS Gaz Metan Mediaş: 64-106 (21-26, 18-18, 18-34, 7-28)

Deşi nu aveam aşteptări prea mari de la partida pe care Dinamo urma să o joace în compania actualului lider al clasamentului, sâmbătă, 24 noiembrie, în cadrul etapei a 9-a a Ligii naţionale, totuşi trebuie să recunoaştem că prima jumătate a meciului ne-a dat mari speranţe printr-o evoluţie extrem de echilibrată a jocului. Primul sfert s-a terminat cu un avantaj de doar 5 puncte în favoarea oaspeţilor, în timp ce sfertul 2 s-a încheiat la egalitate şi ne gândeam chiar că, după pauza mare, am putea să fim martorii unei surprize de proporţii pentru această etapă de campionat.

Pauza mare însă, nu a fost de bun augur pentru jucătorii noştri. Probabil presiunea rezultatului la pauză şi-a spus cuvântul pentru că, în a doua jumătate a partidei, nu s-a mai legat nimic în jocul dinamovist care a fost presărat din abundenţă de ratări şi greşeli personale. În aceste condiţii, nu poţi face faţă unei echipe ca Mediaşul care a profitat de pe urma evoluţiei slabe a jucătorilor noştri şi a dus scorul la o diferenţă de 42 de puncte până la finalul timpului de joc.

Astfel s-a mai scris o pagină din istoria înfrângerilor suferite de echipa noastră în această ediţie de campionat iar pentru Nicu Toader, misiunea găsirii unei soluţii de joc cu o formaţie compusă exclusiv din jucători români pare a fi una imposibilă. Din punctul nostru de vedere, situaţia echipei Dinamo este una emblematică pentru baschetul românesc care, sufocat de infuzia de jucători străini, nu mai poate produce jucători autohtoni în măsură să facă faţă competiţiilor de top.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 26 noiembrie, ora 930

Avancronica sportivă a weekendului 23-25 noiembrie

Acest weekend sportiv începe astăzi şi se va termina abia luni, când este programat un meci de volei feminin. Speranţele suporterilor dinamovişti sunt împărţite: pe de-o parte, echipele aflate în lupta pentru podium au adversare accesibile, iar pe de altă parte echipele din subsolul clasamentului, aflate în luptă pentru menţinerea în primele eşaloane valorice, au adversare foarte puternice care le scad şansele de victorie.

Iată aici sumarul evenimentelor sportive programate la acest sfârşit de săptămână:

Citeşte mai mult... [Avancronica sportivă a weekendului 23-25 noiembrie]

<< Început < Anterior 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 Următor > Sfârşit >>

Pagina 601 din 685

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf