Home
Clubul Sportiv Dinamo București

Liga Campionilor, etapa 6: Orlen Wisla Plock – Dinamo 29-28 (14-12)

kuduz_cu_wislaHandbaliștii de la Dinamo au cedat sâmbătă în Polonia, în fața echipei Orlen Wisla Plock, scor 29-28, într-un meci contând pentru Grupa D a Ligii Campionilor. Roș-albii au făcut un meci bun la Plock și puteau pleca acasă cu cel puțin un punct, dar au plătit tribut deselor eliminări dictate împotriva lor (7 în prima repriză / 9 în total).

Read more... [Handbal. Dinamo pierde la un gol în Polonia. Meciul cu Ademar Leon, de joi, 8 noiembrie, devine decisiv]

RUGBY – Superliga, Etapa a XIII-a

Dinamo Bucureşti - CSM Bucureşti: 38-18

Di03Cine s-a hotărât să vină la stadionul Triumf  în această dimineaţă friguroasă de toamnă, nu a  avut ce regreta pentru că atât Dinamo cât şi CSM-ul au avut poftă de joc.

Dinamo a început în forţă iar în minutele 6 şi 9 a reuşit eseuri prin Merca şi Vasile, ambele încercări fiind reuşite de Bărbuliceanu care a dus scorul la 14-0. CSM-ul a reacţionat pe fondul unei relaxări a jucătorilor dinamovişti şi a reuşit un eseu, reducând diferenţa la 14-5, ba chiar şi la 14-11 când începusem să ne gândim că meciul ”se joacă “.

După pauză însă, elevii antrenorului Demci au început în forţă şi reuşesc trei eseuri majorând diferenţa la 38-11. În ultimul minut rugbiştii de la CSM au mai reuşit şi ei un eseu iar partida s-a încheiat cu scorul final de 38-18.

Dincolo de evoluţia scorului, dinamoviştii au arătat ca o echipă care poate mai mult decât locul 5 în clasament, poziţie datorată mai mult unui început de campionat mai ezitant şi unei inconstanţe a jocului pe parcursul etapelor consumate până acum, determinată probabil de tinereţea lotului.

Polo – Turneul final nr. 3 - Bucuresti, 15-18 mai

Al treilea şi ultimul turneu al actualei ediţii a Superligii de polo, locurile I-IV, începe marţi, 15 mai, la bazinul Dinamo care se redeschide, astfel, competiţiilor oficiale, după ce, pe parcursul anului trecut, s-a aflat în renovare.

Iată, în continuare, programul şi rezultatele partidelor susţinute de Dinamo Bucureşti:

Marţi, 15 mai, ora 1700:    Dinamo Bucureşti - Crişul Oradea: 19-5 (5-1, 5-0, 4-2, 5-2)

Miercuri, 16 mai, ora 1815: Dinamo Bucureşti – Steaua Bucureşti: 3-3 (1-0, 0-1, 1-1, 1-1)

Joi, 17 mai, ora 1145:        Dinamo Bucureşti – C.S.M. Digi Oradea: 3-12 (0-5, 0-4, 1-2, 2-1)

Tot joi, 17 mai, de la ora 1300, după încheierea partidelor oficiale ale ultimului turneu, va avea loc festivitatea de premiere.

Read more... [Polo – Turneul final nr. 3 - Bucuresti, 15-18 mai]

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 26-a
Dinamo București - CSU Ploiești: 66-130

Dinamo a fost înfrântă azi de mult mai puternica echipă din Ploiești, în etapa a 26-a a campionatului masculin de baschet, la un scor greu de digerat. A fost un meci fără istorie, care a decurs într-un singur sens, la finalul căruia nu ne-a mai rămas decât să ne uităm în calendarul competițional și să numărăm etapele până la finalul campionatului, atunci când staff-ul tehnic al echipei va trebui să ia decizii menite să ridice formația la nivelul de performanță specific primului eșalon al baschetului românesc.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 15 martie, ora 100

Volei feminin - Divizia A1, 2013-2014, etapa a 12-a

Dinamo Romprest vs Rapid București: 3-0 ( 25-10, 25-12, 25-14 )

vf__10Etapa a XII-a a programat sâmbătă, 14 decembrie 2014, de la ora 12.00 întâlnirea dintre Dinamo Romprest și Rapid București, altfel spus întâlnirea dintre ocupanta locului II în clasament și ultima clasată.

Diferența de valoare se vede și din evoluția scorului, dar și din faptul că partida a durat o ora și cinci minute.

Această etapă cu numarul XII a fost prima etapa a returului și ultima din acest an, campionatul urmând să se reia în 18 ianuarie, când Dinamo Romprest se va deplasa la Piatra Neamț.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 15 decembrie 2013, ora 2300