Home
Clubul Sportiv Dinamo București
Rugby – Cupa României

Dinamo București - R.C.M. Timișoara  12-20

DT3115010Meci strâns, ieri - 1 octombrie - la Brașov, unde s-a desfășurat semifinala Cupei României la rugby, între Dinamo și R.C.M. Timișoara. S-au înscris puține puncte între 2 echipe care și-au disputat cu dârzenie calificarea pentru finala din 3 decembrie.

Dinamo, câștigătoare de 9 ori a Cupei României, nu a putut trece de puternica echipă din Timișoara ale cărei ambiții la event în acest sezon par a fi destul de realiste. Dinamoviștii nu au mai reușit un joc la fel de bun ca în meciurile precedente și au ratat calificarea în finala care va fi disputată între R.C.M. Timișoara și C.S.M. Baia Mare - de departe cea mai bună echipă din campionat la acest moment.

Pentru Dinamo însă, confruntarea cu timișorenii nu se încheie aici, în acest sezon. În Superligă cele două echipe sunt despărțite doar de 4 puncte și se află la doar un loc distanță, diferență care înseamnă participarea – sau nu – în semifinalele campionatului. Ele se vor confrunta, indirect, pe parcursul celor 4 etape care au mai rămas și, direct, în chiar ultima etapă din 12 noiembrie, la Timișoara.

Așadar Dinamo are șansa unei revanșe care ar putea fi chiar mai importantă decât calificarea în finala Cupei României iar puterea ei de joc ne dă speranțe pentru această ultimă parte a sezonului competițional. Suntem convinși că echipa tehnică condusă de Ștefan Demci va fi capabilă să găsească soluțiile prin care Dinamo să confirme palmaresul impresionant acumulat de-a lungul istoriei sale.

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 24-a

BC Mureșul Tg.Mureș - Dinamo București: 92-63

_BA_02Despre partida desfășurată sâmbătă, 3 martie, la Târgu Mureș, în cadrul etapei a 24-a, în fața actualei ocupante a locului 2 în clasamentul Diviziei A, nu sunt prea multe lucruri de spus, având în vedere dimenisunea scorului cu care s-a încheiat acest meci. Randamentul scăzut al aruncărilor la coș efectuate de baschetbaliștii dinamoviști (cel mult 50%) ne vorbește despre o evoluție sub așteptări a jucătorilor noștri dar și despre o apărare foarte bine construită a gazdelor care au tratat cu multă seriozitate această partidă.

Pentru Dinamo, principalii marcatori au fost Blocker (20 pct. în cele 38 de minute pe care le-a stat pe teren), Johnson (16 puncte în 36 de minute) și Aktas (12 puncte în 36 de minute). Practic, se poate spune că cei trei au dus partida în spate, ceea ce este mult prea puțin când joci împotriva unei formații de calibrul și valoarea Mureșului.

Pe de altă parte, trebuie să nu uităm că Dinamo a debutat, în această ediție de campionat, în Divizia A, acolo unde se confruntă cu echipe extrem de puternice și cu bugete mult mai mari decât cel al formației noastre. Important este, în aceste condiții, ca echipa noastră să crească, treptat dar constant, de la o ediție de campionat la alta iar dacă acest lucru se întâmplă și team-ul managerial își va face treaba cu profesionalism, avem convingerea că, la un moment dat, vor veni și rezultate care să ne ofere satisfacții mult mai mari.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo,  4 martie ora 2230

Volei feminin - Divizia A1 2013-2014, avancronica etapei a 10-a

Un articol de Florin Nan

Echipa_VF_2013_2014Dinamo ROMPREST București - Știința Bacău

Sâmbătă, 30 noiembrie, de la ora 1900, vom putea asista la cea mai importantă partidă a turului de campionat, în care se vor confruna ocupantele primelor 2 locuri: Dinamo Romprest și Știința Bacău

O astfel de confruntare merită toată atenția pentru că ea va stabili, în primul rând, ierarhia de la sfârșitul turului de campionat, dar cu siguranță rezultatul pe care îl vom înregistra în această partidă își va pune o amprentă serioasă și asupra ierarhiei finale a sezonului regulat al Diviziei A1 la volei feminin, ediția 2013-2014. Se vor întâlni, așadar, 2 dintre cele mai valoroase echipe ale României la acest moment, dacă ținem cont de faptul că Bacăul (campioana en-titre), cu un meci mai mult disputat (a jucat, în avans, partida cu Rapid București contând pentru ultima etapă a turului de campionat) ocupă în acest moment primul loc al clasamentului, cu 27 de puncte, în vreme ce Dinamo este pe locul 2 cu 26 de puncte, însă echipa noastră este neînvinsă până acum, în timp ce adversara ei a contabilizat deja o înfrângere, în fața actualei ocupante a locului 3, CS Alba Blaj (25 de puncte).

Read more... [Volei feminin - Divizia A1 2013-2014, avancronica etapei a 10-a]

Polo – Avancronica turneului final nr. 1, 24-26 aprilie

Superliga 2011-2012: Turneul final nr. 1, Oradea, 24-26 aprilie

Po_114În perioada 24-26 aprilie, la Oradea, primele 4 echipe din clasamentul Superligii – CSM Digi Oradea, Crișul Oradea, Dinamo București și Steaua București – vor disputa primul turneu final dintre cele 3 stabilite pentru competiția din acest an.

Prgramul partidelor care vor fi susținute de Dinamo București în cadrul turneului de la Oradea este următorul:

24.04, ora 1700: Dinamo București – Crișul Oradea;

25.04, ora 1830: Dinamo București – Steaua București;

26.04, ora 1130: Dinamo București – CSM Digi Oradea.

Toate cele 3 partide vor fi transmise, în direct de postul DIGI TV.

Read more... [Polo – Avancronica turneului final nr. 1, 24-26 aprilie]

Volei masculin - Divizia A1, 2013-2014, etapa a 19-a

Dinamo București - CSU Cluj: 3-1 (25-17, 25-23, 28-30, 25-13)

În cadrul etapei a 19-a, sâmbătă, 15 februarie, la București s-a disputat partidca dintre Dinamo și CSU Cluj.

Deși adversara este, practic, ultima clasată în ierarhia campionatului, replica clujenilor nu a fost una de neluat în seamă dacă ne gândim la cea de-a doua și a treia repriză a partidei de sâmbătă. Astfel, dacă a doua repriză a fost câștigată de Dinamo la diferență minimă, în cea de-a treia repriză adversarii au reușit să se impună și să o câștige la mare luptă. Poate doar diferența de experiență dintre cele două formații și forma fizică mai bună a dinamoviștilor a făcut ca în repriza a 4-a Clujul să cedeze și să nu se mai poată impună în fața formației noastre care, până la urmă, a obținut ceea ce și-a propus: 3 puncte din această partidă.

Victoria dinamovistă vine după o alta, tot de 3 puncte, obținută în deplasare, în fața formației LPS Piatra Neamț pe care a învins-o tot cu 3-1 într-o partidă disputată miercuri, 12 februarie, în cadrul etapei a 18-a a campionatului.

După aceste 2 victorii, Dinamo își consolidează poziția a 4-a în clasament, la un punct în fața formației Știința Explorări Baia Mare și la 2 puncte în urma craiovenilor de la SCM U.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 16 februarie 2014, ora 2300

<< Start < Prev 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 Next > End >>

Page 659 of 788

6-12 februarie 2023

Handbal. Machineseeker EHF Champions League (etapa 11), 8 februarie, ora 21:45 (ora României): FC Porto – Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 17), 10 februarie, ora 17:30: Dinamo – CSm Odorheiu Secuiesc. Sala Dinamo. În direct la ProArena

Polo. Campionatul Național feminin Suzuki (turneul 4), 10-12 februarie, București (Bazinul Steaua)

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 17), 11 februarie, ora 14:00: Dinamo – CSM Suceava. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 17), 11 februarie, ora 17:30: Dinamo – CSO Voluntari. Sala Dinamo

Atletism. Campionatul Național de probe combinate, 11-12 februarie, București

Judo. Campionatul Național U18, 10-12 februarie, Craiova

Scrimă. Cupa Mondială – Varșovia sabie masculin, 10-12 februarie, Polonia