Home
Clubul Sportiv Dinamo București
Volei feminin – CEV Champions League 2014, Grupa C, etapa nr. 5

Din__10Dinamo Romprest București vs. VakifBank Istanbul 0-3 (23-25, 21-25, 17-25)

Meci de mare spectacol în sala Dinamo, oferit de cele doua echipe , VakiBank fiind neînvinsa de 67 de meciuri și recent laureata cu titlul de Campioana Mondiala, titlu castigat în luna octombrie în Brazilia. Dinamovistele au jucat doua seturi foarte bine și cu mai mult curaj poate chiar reușeau mai mult.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 14 decemrbie 2013, ora 100

Volei masculin - Divizia A1, 2013-2014, etapa a 19-a

Dinamo București - CSU Cluj: 3-1 (25-17, 25-23, 28-30, 25-13)

În cadrul etapei a 19-a, sâmbătă, 15 februarie, la București s-a disputat partidca dintre Dinamo și CSU Cluj.

Deși adversara este, practic, ultima clasată în ierarhia campionatului, replica clujenilor nu a fost una de neluat în seamă dacă ne gândim la cea de-a doua și a treia repriză a partidei de sâmbătă. Astfel, dacă a doua repriză a fost câștigată de Dinamo la diferență minimă, în cea de-a treia repriză adversarii au reușit să se impună și să o câștige la mare luptă. Poate doar diferența de experiență dintre cele două formații și forma fizică mai bună a dinamoviștilor a făcut ca în repriza a 4-a Clujul să cedeze și să nu se mai poată impună în fața formației noastre care, până la urmă, a obținut ceea ce și-a propus: 3 puncte din această partidă.

Victoria dinamovistă vine după o alta, tot de 3 puncte, obținută în deplasare, în fața formației LPS Piatra Neamț pe care a învins-o tot cu 3-1 într-o partidă disputată miercuri, 12 februarie, în cadrul etapei a 18-a a campionatului.

După aceste 2 victorii, Dinamo își consolidează poziția a 4-a în clasament, la un punct în fața formației Știința Explorări Baia Mare și la 2 puncte în urma craiovenilor de la SCM U.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 16 februarie 2014, ora 2300

RUGBY – Superliga, etapa a XI-a

Dinamo –Steaua 6-14 (6-6)

Rugby_01Derbyul acestei etape s-a consumat fără faze spectaculoase, ambele formații dorindu-și victoria în egală măsură.

Dinamo a început mai bine iar în minutul 6 al partidei a transformat o încercare prin jucătorul cu numărul 15 - Octavian Nițu. Steaua însă a reușit egalarea destul de repede, stelistul Vlaicu transformând la rândul său o lovitură de pedeapsă. După două ratări ale aceluiași Nițu, Dinamo ia dinnou conducerea prin Bărbuliceanu: 6-3 în urma unei lovituri de pedeapsă transformate de dinamovist. În ultimul minut al primei reprize, același Vlaicu aduce egalarea pentru Steaua, echipele intrând la cabine la egalitate: 6-6.

În repriza a doua a fost o luptă surdă, mai mult la mijlocul terenului. Când mai erau câteva minute de joc steliștii reușesc să ia conducerea printr-o lovitură de picior norocoasă a internaționalului Dumbravă. Dinamovistii s-au aruncat în atac dar, cum se întâmplă în asemenea situații, steliștii au reușit să speculeze lipsa de concentrare în defensivă și reușesc o încercare iar partida se încheie cu scorul de 14-6 pentru Steaua.

La finalul jocului nu putem spune că una dintre echipe a fost evident mai bună, jocul fiind – în ansamblu – unul echilibrat, cu excepția ultimelor minute ale partidei când echilibrul s-a rupt, din păcate, în favoarea steliștilor.

Mai avem, totuși, 3 etape de campionat înaintea play-off-ului, suficiente pentru ca Dinamo  să-i ia locul Timișoarei în „Careul de ași”, dacă jucătorii vor reuşi să se mobilizeze iar Demci va găsi soluţii la problemele din jocul echipei.

Liga Campionilor, runda 5: Dinamo – Orlen Wisla Plock 24-21 (13-10)

Dinamo_vs_Wisla_11Handbaliștii de la Dinamo au făcut un meci mare în compania favoritei grupei D a Ligii Campionilor. Purtați pe val de 2000 de spectatori fantastici, alb-roșiii au intrat cu atitudine în meci și au condus de la un capăt la celălalt al confruntării încheiate duminică noapte (meciul a început la ora 21:00). Grație acestui succes, Dinamo a preluat șefia grupei cu 8 puncte.

Read more... [Handbal. Seara magica: echipa mare, sala fabuloasa. Dinamo invinge cu 24-21 pe Wisla Plock si preia sefia Grupei D]

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 24-a

BC Mureșul Tg.Mureș - Dinamo București: 92-63

_BA_02Despre partida desfășurată sâmbătă, 3 martie, la Târgu Mureș, în cadrul etapei a 24-a, în fața actualei ocupante a locului 2 în clasamentul Diviziei A, nu sunt prea multe lucruri de spus, având în vedere dimenisunea scorului cu care s-a încheiat acest meci. Randamentul scăzut al aruncărilor la coș efectuate de baschetbaliștii dinamoviști (cel mult 50%) ne vorbește despre o evoluție sub așteptări a jucătorilor noștri dar și despre o apărare foarte bine construită a gazdelor care au tratat cu multă seriozitate această partidă.

Pentru Dinamo, principalii marcatori au fost Blocker (20 pct. în cele 38 de minute pe care le-a stat pe teren), Johnson (16 puncte în 36 de minute) și Aktas (12 puncte în 36 de minute). Practic, se poate spune că cei trei au dus partida în spate, ceea ce este mult prea puțin când joci împotriva unei formații de calibrul și valoarea Mureșului.

Pe de altă parte, trebuie să nu uităm că Dinamo a debutat, în această ediție de campionat, în Divizia A, acolo unde se confruntă cu echipe extrem de puternice și cu bugete mult mai mari decât cel al formației noastre. Important este, în aceste condiții, ca echipa noastră să crească, treptat dar constant, de la o ediție de campionat la alta iar dacă acest lucru se întâmplă și team-ul managerial își va face treaba cu profesionalism, avem convingerea că, la un moment dat, vor veni și rezultate care să ne ofere satisfacții mult mai mari.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo,  4 martie ora 2230