Clubul Sportiv Dinamo București
Baschet. Liga 1, etapa 10. Încălzire pentru derbyul cu Știința

B_02.jpgBaschetbaliștii de la Dinamo și-au trecut în cont cel de al zecelea succes în actualul sezon al Ligii 1 (Grupa C). Jucătorii roș-albi s-au impus duminică în deplasare, la Rapid București, scor 101-78, și se pregătesc de derbyul grupei, cu Știința București, meci programat vineri, 19 decembrie (ora 19:00), în Sala Dinamo. Partida cu Rapid a fost a treia din returul Ligii 1. În celelalte două, dinamoviștii s-au impus cu 113-36 în deplasarea de la Târgu Jiu, cu Energia 2, și cu 91-68 acasă, cu BC Mureș 2. Dinamo ocupă locul întâi în Grupa C, cu 10 victorii din tot atâtea posibile, și are deja asigurată calificarea în faza a doua a competiției.

CS Dinamo, 14 decembrie 2014, ora 16:30

Volei masculin. Divizia A1, etapa 16. Meci fără istoric la Zalău

Municipal Zalău – Dinamo 3-0 (25-20, 25-11, 25-20)

Din-Dej_3.jpgEchipa masculină de volei Dinamo nu a putut să-și recupereze la Zalău punctele pierdute pe teren propriu. La fel ca turul campionatului, zălăuanii s-au impus sâmbătă, în etapa a 16-a, cu 3-0. Duelul dintre locurile doi și trei din clasamentul la zi al Diviziei A1 nu a avut practic istoric. Dinamo rămâne pe locul trei, cu 31 der puncte, cu trei mai mult decât următoarea clasată, SCMU Craiova. În etapa următoare, dinamoviștii vor juca în deplasare, la Explorări Baia Mare.

CS Dinamo, 07 februarie 2015, ora 23:00

RUGBY – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa I

RDi___01DINAMO București - FARUL Constanța: 25-27

Prin sport ar trebui să se ajungă la caracter” spunea nimeni altul decât regretatul Liviu Ciulei - un practicant și, totodată, un mare admirator al acestui frumos și generos sport care este rugbyul.

Este greu să fi dinamovist și să scrii, fie și câteva rânduri, despre acest meci pierdut de elevii profesorului Demci în prelungirile partidei. Rezumativ, Dinamo a fost net superioară pe înaintare și în margine, în timp ce Farul - o echipa cosmopolită, cu jucători din Fiji, din Samoa, din Africa de Sud și, evident, din Romania – așadar Farul, cum ziceam, a fost mai bună pe treisferturi și un pic mai norocoasă.

Read more... [RUGBY – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa I]

Handbal. A patra victorie în Liga Naționala, punctaj maxim

Liga Națională, etapa 4: Poli Timișoara – Dinamo 26-28 (12-17)

HM_Timisoara_-_DinamoHandbaliștii de la Dinamo s-au impus sâmbătă, 21 septembrie, la Timișoara, la finele unui meci pe care l-au dominat din primul până în ultimul minut. Portarul Heidarirad a inchis poarta în prima repriză.

Read more... [Handbal. A patra victorie în Liga Naționala, punctaj maxim]

Polo – Superliga 2012 - 2013, etapa a X-a

Polo_D_SPDinamo Bucureşti - Sportul Studenţesc: 22-5, 16-6

Dinamo a reuşit dubla în cele două partide disputate în acest weekend cu Sportul Studenţesc, echipa situată pe locul 4 al clasamentului Superligii. Chiar dacă studenţii şi-au întărit lotul în pauza competiţională din această iarnă, totuşi diferenţa certă de valoare dintre cele două echipe a fost hotărâtoare în stabilirea rezultatului final al celor două meciuri.