Home
Clubul Sportiv Dinamo București

Plan_Dinamo-Bucuresti_FB-Post_pink_1200x1200Joi, 11 octombrie, întreaga lume sărbătorește Ziua Internațională a Fetelor (International Day of the Girl Child). În această zi specială, Plan International, partenerul pe linie de caritate al VELUX Champions League la handbal, va atrage atenția printr-o campanie mondială asupra faptului că, adesea, fetele nu au aceleași șanse ca băieții.

Read more... [Handbal. Liga roz: campanie pentru Ziua Internationala a Fetelor la meciurile din etapa a 5-a a VELUX Champions League]

Rugby - Cupa României: Dinamo Bucureşti - Farul Constanţa 36-20

DC22Reuşită excepţională a rugbyştilor dinamovişti în faţa puternicei echipe constănţene, sâmbătă, în sferturile de finală ale Cupei României, având în vedere că nu este usor să joci cu Farul nici în meciuri amicale, dar să mai joci şi într-o competiţie care este un obiectiv pentru orice echipă din primele trei-patru ale campionatului naţional.

După victoria categorică din weekend, Dinamo ajunge în faza semifinalelor Cupei României, alături de CSM Bucureşti, Timişoara şi Baia Mare. Azi echipele semifinaliste îşi vor afla adversarele iar sâmbăta viitoare se vor confrunta pentru calificarea în marea finală.

Dinamo, cu o echipă tânără, începe să joace pe zi ce trece mai bine şi anunţă, prin jocul pe care îl prestează, că este capabilă să se bată până la ultimul meci, atât pentru Campionat cât şi pentru Cupă.

Veniţi la meciurile dinamoviştilor şi o să vă convingeţi de valoarea şi potenţialul acestei echipe de care se leagă multe dintre speranţele noastre.

Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 23-a

Ba_01Dinamo București - CSM Craiova: 83-94

Duminică seara, la Arena de Baschet, în cadrul etapei cu numărul 23, Dinamo București - ocupanta locului 11 pana la ora începerii meciului - a întâlnit formația CSM Craiova, ocupanta poziției a 12-a .

Meciul a început în nota de dominare a formației oaspete care și-a adjudecat destul de clar atât primul sfert, cu 19-28 cât și sfertul doi, cu 16-20. Cu Nelson Paul accidentat, încă din primele minute antreorul Nicu Toader a fost nevoit să improvizeze o formulă de echipă care, în partea a doua a meciului, a reușit să câștige sfertul trei, cu 21-20, iar sfertul patru cu 27-26, diferența fiind însă insuficientă pentru a recupera avansul luat de craioveni până la pauza mare.

De la Dinamo, Tony Haymon nu numai că a înscris 25 de puncte, dar a și creat câteva faze care au ridicat sala în picioare. Au mai înscris Jer Vaughn Johnson -  25 de puncte, Antione Thompson - 12 puncte, Baris Aktas - 6 puncte, Jerel Blocker - 9 puncte, Andrei Bădilă - 3 puncte, Nelson Paul - 4 puncte și Bogdan Sandu - 1 punct.

De la oaspeți, Douglas Ross a reușit 36 de puncte dintre care 15 din aruncări de la distanță.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 26 februarie, ora 2300

Polo - Superliga 2011-2012: Turneul 4 - Arad, 8-12 februarie

În perioada 8 - 12 februarie 2012 se desfășoară la Arad, în Bazinul Delfinul, cel de-al 4-lea turneu al Superligii la Polo.

Miercuri, 8 februarie, începe la Arad cel de-al 4-lea turneu al Superligii Naționale de Polo, turneu care practic are doi poli de interes: echipele clasate pe primele locuri ale clasamentului (Digi Oradea cu 61 de puncte, Dinamo cu 50 de puncte și Steaua cu 49 de puncte) și echipele de la locul patru în jos. Cele mai importante partide ale turneului vor fi difuzate de canalul de sport Digi TV.

Vă oferim, în continuare, programul meciurilor susținute de echipa Dinamo București, precum și rezultatele acestora:

Polo_1018 feb.  : Dinamo București – Crișu Oradea: 14-2 (3-1, 3-0, 4-0, 4-1)

9 feb.  : Dinamo București – AMEFA Arad: 19-4 (3-0, 5-2, 4-2, 7-0)

9 feb. :  Dinamo București–Politehnica Cluj: 14-6 (2-1,6-0,4-3,2-2)

10 feb.: Dinamo București – Sp.Studențesc: 17-5 (3-0,5-2,5-2,4-1)

11 feb.: Dinamo București – Steaua Buc.: 8-5 (2-1, 2-1, 2-1, 2-2)

11 feb.: Dinamo București–Rapid București: 14-5 (5-1,2-2,4-1,3-1)

12 feb.: Dinamo București–CSM Digi Oradea: 5-10 (1-3,1-3,1-2,2-2)

Read more... [Polo - Superliga 2011-2012: Turneul 4 - Arad, 8-12 februarie]

Volei feminin – CEV Champions League 2014, Grupa C, etapa nr. 3

Dinamo ROMPREST București - Vdk Gent Dames: 3-0 (25-20, 25-17, 25-15)

VOLEI__02_DINAMO_GentDamesÎn seara zilei de miercuri, 27 noiembrie, Sala Polivalentă DINAMO a găzduit partida etapei nr. 3 a Grupei C din cadrul celei mai importante competiții europene intercluburi la volei feminin, CEV Champions League, în care Dinamo a primit vizita belgiencelor de la Gent Dames.

Deși specialiștii o dădeau pe Dinamo drept favorită înaintea partidei, totuși emoțiile unei competiții de un asemenea nivel nu au lipsit, pentru că valoarea echipelor care compun elita voleiului feminin european este incontestabilă așa încât orice întâlnire este deschisă, practic, oricărui rezultat.

Așa cum s-a văzut din desfășurarea partidei, specialiștii nu s-au înșelat iar echipa noastră a dat proba superiorității sale valorice în fața unei adversare de calibru - exponenta voleiului belgian - impunându-se în mod categoric , fără să piardă niciun set.

Pentru Dinamo, aceasta este prima victorie din actuala ediție a competiției, adjudecându-și 3 puncte valoroase care o urcă pe locul 3 în clasamentul grupei C și nu ne îndoim de faptul că vom porni tot cu prima șansă și în meciul retur care se va desfășura în Belgia, săptămâna viitoare, pe 4 decembrie, în cadrul etapei a 4-a a grupei C.

Mulțumim echipei noastre pentru marea bucurie pe care ne-a produs-o în această seară, dar mai ales fanilor care, în ciuda vremii neprietenoase, au venit la Sala Polivalentă Dinamo și au susținut cu mult entuziasm echipa favorită.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 27 noiembrie 2013, ora 2200

<< Start < Prev 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 Next > End >>

Page 660 of 788

6-12 februarie 2023

Handbal. Machineseeker EHF Champions League (etapa 11), 8 februarie, ora 21:45 (ora României): FC Porto – Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 17), 10 februarie, ora 17:30: Dinamo – CSm Odorheiu Secuiesc. Sala Dinamo. În direct la ProArena

Polo. Campionatul Național feminin Suzuki (turneul 4), 10-12 februarie, București (Bazinul Steaua)

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 17), 11 februarie, ora 14:00: Dinamo – CSM Suceava. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 17), 11 februarie, ora 17:30: Dinamo – CSO Voluntari. Sala Dinamo

Atletism. Campionatul Național de probe combinate, 11-12 februarie, București

Judo. Campionatul Național U18, 10-12 februarie, Craiova

Scrimă. Cupa Mondială – Varșovia sabie masculin, 10-12 februarie, Polonia