Home
Clubul Sportiv Dinamo București
Baschet – Divizia A, masculin, editia 2012-2013: etapa a 21-a

BaschetDinamo Bucureşti - BC PH Miercurea Ciuc: 96-85

Victorie nu fără emoţii pentru baschetbaliştii dinamovişti duminică, 10 februarie, pe Arena de baschet a Federaţiei, având în vedere că a fost necesar să se apeleze şi la cele 10 minute de prelungiri pentru stabilirea scorului final.

După cele 4 reprize regulamentare, scorul era egal: 72-72 (20-21, 17-15, 20-23, 15-13), aşa încât s-au jucat şi cele 2 reprize de prelungiri a câte 5 minute, abia ultima dintre ele stabilind diferenţa de scor decisivă (8-8, 16-5).

Este de notat că Dinamo a jucat cea mai echilibrată partidă pe care a desfăşurat-o în această ediţie de campionat, obţinând prima victorie după 21 de etape, iar aceasta în faţa penultimei clasate, BC Miercurea Ciuc. Noi sperăm că rezultatul acestui meci va avea impactul necesar, din punct de vedere al mentalităţii şi motivaţiei de joc, pentru jucătorii noştri care au pus capăt astăzi unui şir neîntrerupt de 20 de înfrângeri.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 11 februarie, ora 1530

Volei feminin - Finala Diviziei A1, scor general 1-1. ”Am spart gheața”

Un articol de Alexandru Enciu (foto Mihai Neacșu)

Din__vs__Ct__37Voleibalistele de la Dinamo Romprest au ieșit bine din primele două meciurile ale finalei Diviziei A1, disputate pe terenul rivalei Știința Bacău. Deși nu mai câștigaseră în fața băcăuancelor de aproape un an, de la returul ediției trecute de campionat, elevele antrenorului Marian Constantin au reușit să-și aproprie o victorie mare în ”dubla” consumată weekend-ul trecut. Gazdele s-au impus în meciul de debut cu 3-1 (25-27, 25-23, 26-24, 25-19), dar Dinamo Romprest a jucat impecabil ziua următoare, asigurându-și victoria cu 3-2 (25-20, 23-25, 22-25, 25-22, 15-11). Scorul general în finala Diviziei A1 este 1-1, iar următoarele două jocuri, programate în București, la Sala Dinamo, pe 26 și 27 aprilie, pot fi decisive. Finala se dispută pe sistemul ”trei din cinci”.

Read more... [Volei feminin - Finala Diviziei A1, scor general 1-1. ”Am spart gheața”]

Handbal. Transfer de viitor: Călin Hossu (20 de ani), doi ani la Dinamo

Hossu_handbal_semnare_contractManagementul campioanei la handbal are în vedere și o strategie pe termen lung, prin cooptarea în lot a unor jucători tineri, care pot ajuta echipa timp de mai multe sezoane.

Read more... [Handbal. Transfer de viitor: Călin Hossu (20 de ani), doi ani la Dinamo]

Volei masculin. Divizia A1, etapa 9. Trei puncte de la Galați

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Arcada Galați – Dinamo București 0-3 (23-25, 19-25, 19-25)

VoB_03.jpgVoleibaliștii de la Dinamo au bifat sâmbătă cea de a șaptea victorie din actuala ediție a Diviziei A1. Jucătorii antrenați de Daniel Rădulescu s-au impus la Galați, în fața formației locale Arcada, cu scorul de 3-0, luând o gură de oxigen înaintea focingului de trei meciuri care urmează. În decurs de o săptămână, roș-albii vor juca acasă cu Caransebeș în Divizia A, vor disputa returul cu Unirea Dej, din Challenge Cup, și se vor deplasa la Constanța, campioane en titre, pentru ultimul meci din turul Diviziei A1.

Read more... [Volei masculin. Divizia A1, etapa 9. Trei puncte de la Galați]

Rugby - Jurnal de vacanță II

Centrul din Linia I

Articol și interviu de Horațiu Bărgăunaș

Dobre_Flavius_O victorie colosală, în Rusia, în Cupa Europeană pe Națiuni: 0-25, un scor important prin acest „0” pe care statisticienii au trebuit să îl catalogheze ca fiind inedit în istoria întâlnirilor cu „urșii” ruși.

Tot la capitolul statistici, lângă mine, așezat cuminte pe scaunul avionului, se află Flavius Dobre, un munte de om la cele 115 kg și 1,83 metri, un adevărat pilier, un jucător de linia I desăvârșit. El și-a marcat cu aceasta victorie, revenirea la echipa națională, după 2 ani de absență. „La ultima prezență reușisem să batem Portugalia, apoi nimic. Nu m-am mai regăsit pe lista de convocări, nu am primit explicații, dar nu m-am descurajat. Dacă ultimul antrenor, neozeelandezul Steve McDowell nu mă considera a fi un profil adecvat de pilier, aveam sa îi demonstrez contrariul.

Dar orice sfârșit este, de fapt, un nou început. A muncit în continuare, s-a antrenat mai mult, a rămas același jucător serios și iată-l, din nou, îmbrăcând tricoul stejarilor. Iar eu, din vorbă în vorbă, după ce trecem de primul strat de nori, încep să îl asediez pe Flavius cu întrebări.

Read more... [Rugby - Jurnal de vacanță II]

<< Start < Prev 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 Next > End >>

Page 660 of 816

26 februarie - 3 martie 2024

Handbal. EHF European League (etapa 3), marți 27 februarie, ora 19:45: CSM Constanța – Dinamo

Fotbal. SuperLiga România (etapa 28), marți 27 februarie, ora 18:00: Dinamo 1948 – Hermannstadt. Stadion Arcul de Triumf

Handbal. Liga Națională (etapa 19), joi 29 februarie, ora 18:00: Dinamo – Politehnica Timișoara. Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 9, restanță), vineri 1 martie, ora 11:00: CSU Oradea – Dinamo

Fotbal. SuperLiga România (etapa 29), vineri 1 martie, ora 20:00: Poli Iași - Dinamo 1948

Volei masculin. Cupa României, turneul Final 4 (semifinală), sâmbătă 2 martie, ora 16:00: Dinamo – Steaua. Se joacă la Mioveni

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 20), sâmbătă 2 martie (ora 19:00): FC Argeș - Dinamo

Scrimă. Campionatul European de cadeți și juniori, 22-29 februarie, Napoli (Italia)

Tir. Campionatul European de seniori, 24 februarie – 3 martie, Gyor (Ungaria)

Bazinul olimpic acoperit va găzdui în weekendul 24-25.02.2024 o competiție de polo din cadrul Campionatului Național U15, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

Sâmbătă 24 februarie: 13:30 – 18:00

Duminică 25 februarie: 12:00 – 19:00