Home
Clubul Sportiv Dinamo București
Baschet – Divizia A, masculin: etapa a 23-a

Ba_01Dinamo București - CSM Craiova: 83-94

Duminică seara, la Arena de Baschet, în cadrul etapei cu numărul 23, Dinamo București - ocupanta locului 11 pana la ora începerii meciului - a întâlnit formația CSM Craiova, ocupanta poziției a 12-a .

Meciul a început în nota de dominare a formației oaspete care și-a adjudecat destul de clar atât primul sfert, cu 19-28 cât și sfertul doi, cu 16-20. Cu Nelson Paul accidentat, încă din primele minute antreorul Nicu Toader a fost nevoit să improvizeze o formulă de echipă care, în partea a doua a meciului, a reușit să câștige sfertul trei, cu 21-20, iar sfertul patru cu 27-26, diferența fiind însă insuficientă pentru a recupera avansul luat de craioveni până la pauza mare.

De la Dinamo, Tony Haymon nu numai că a înscris 25 de puncte, dar a și creat câteva faze care au ridicat sala în picioare. Au mai înscris Jer Vaughn Johnson -  25 de puncte, Antione Thompson - 12 puncte, Baris Aktas - 6 puncte, Jerel Blocker - 9 puncte, Andrei Bădilă - 3 puncte, Nelson Paul - 4 puncte și Bogdan Sandu - 1 punct.

De la oaspeți, Douglas Ross a reușit 36 de puncte dintre care 15 din aruncări de la distanță.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 26 februarie, ora 2300

Polo – Rezultatele turneului final nr. 1 - Oradea, 24-26 aprilie

Vă prezentăm, în continuare, rezultatele realizate de echipa Dinamo București la primul turneu final al Superligii naționale de polo, ediția 2011-2012, desfășurat la Oradea, în perioada 24-26 aprilie:

24 aprilie: Dinamo București - Crișul Oradea: 12-2 (4-2, 3-0, 1-0, 4-0)

25 aprilie: Dinamo București - Steaua București: 3 - 6 (1-0, 1-2, 1-1, 0-3)

26 aprilie: Dinamo București - CSM Digi Oradea: 5 - 12 (1-2, 1-5, 1-2, 2-3)

Read more... [Polo – Rezultatele turneului final nr. 1 - Oradea, 24-26 aprilie]

Volei masculin - Divizia A1, 2013-2014, etapa a 15-a

D_vs_CV__121SCM U Craiova - Dinamo București: 3-1 (20-25, 25-23, 31-29, 25-19)

Miercuri, 29 ianuarie 2013, la Craiova s-a desfășurat partida dintre echipa gazdă CSM U și Dinamo București, contând pentru etapa a 15-a a Diviziei A1.

Partida a fost una de mare miză, contând pentru ocuparea locului 3 al clasamentului pentru care se luptau cele două formații. Jocul a fost unul spectaculos și s-a desfășurat într-o notă de echilibru și spectaculozitate, cel puțin în primele 3 seturi. Formația noastră a început foarte bine partida, adjudecându-și prima repriză printr-un joc foarte bun, însă ritmul și angajamentul formației noastre au fost afectate de deznodământul din finalului setului 3, câștigat de gazde care au întors rezultatul în favoarea lor.

Din păcate, pierderea tuturor celor 3 puncte puse în joc, trimit, pentru moment, echipa noastră pe locul 5 al clasamentului. Spunem "pentru moment" având în vedere că, în etapa viitoare, Stiința Explorări (locul 4, la două puncte în fața formației noastre) se va deplasa la Constanța pentru a o înfrunta pe lidera clasamentului, în vreme ce Dinamo va primi vizita Agronomiei București care nu ar trebui să ne pună prea mari probleme.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 30 ianuarie 2014, ora 1230

Read more... [Volei masculin - Divizia A1, 2013-2014, etapa a 15-a]

Volei feminin - Divizia A1 2013-2014, etapa a 10-a

Dinamo ROMPREST București - Știința Bacău: 0-3 (23-25, 21-25, 21-25)

DIN_Bacau_2013Sâmbătă, 30 noiembrie, Sala Polivalentă Dinamo a găzduit derby-ul turului de campionat - una dintre cele mai așteptate confruntări ale voleiului feminin românesc -  între Dinamo ROMPREST și Știința Bacău. Cele mai valoroase echipe românești ale momentului nu puteau să ofere decât spectacol voleibalistic și o confruntare de un înalt nivel calitativ.

Din păcate pentru noi, partida a fost câștigată de campioana en-titre, fetele de la Bacău părând ceva mai determinate într-un joc care, de altfel, a decurs într-o notă extrem de echilibrată, fiecare set jucându-se până la ultima minge.

Severitatea scorului nu reflectă, din păcate, nota generală în care s-a desfășurat partda în care cele două echipe s-au bătut de la egal la egal, de la început până la sfârșit, scorul mergând adesea cap la cap iar diferența fiind făcută pe final de set.

Din păcate, pierderea tuturor celor 3 puncte puse în joc, au făcut ca, în clasament, Dinamo, să cadă pe locul 3, la un punct în urma formației Alba Blaj și sunt puține șanse ca ierarhia primelor 3 locuri să se schimbe după ultima etapă a turului de campionat, programată a se desfășura între 7 și 9 decembrie.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 2 decemrbie 2013, ora 015

Handbal. Incalzire pentru Wisla Plock. Victorie clara cu Bacaul

Liga Națională, etapa 6: Dinamo - CSM Bacău 36-28 (20-9)

Alin_Constantinescu_vs_BacauHandbaliștii de la Dinamo au făcut o repetiție reușită în vederea meciului cu Wisla Plock, din Liga Campionilor. Jucătorii antrenați de Ștefan Constantin și Sebastian Bota au reușit o primă repriză aproape perfectă, cu apărare bună și atac letal. Scorul de la pauză cu o diferență de 11 goluri spune totul despre cum s-au desfășurat ostitățile.