Home Volei masculin

Volei masculin

Volei – Divizia A1, masculin, editia 2012-2013: play-off, faza I, partida 1

VB__POff_01Remat Zalău vs Dinamo București: 3-2 (27-25; 21-25; 24-26; 29-27; 15-11)

Primul meci din play-off,  al băieților s-a desfășurat la Zalău și - după cum o arată scorul intâlnirii - partida a fost foarte echilibrată.

Dinamoviștii au condus cu 2-1, iar în setul patru puțin a lipsit ca să reușească să  să încheie jocul. Partida s-a încheiat însă cu o victorie în tie-break a gazdelor iar noi sperăm ca rezultatul celei de-a doua partide, de miercuri 13 martie, care se va juca în sala Extreme din Capitală, să amâne deznodământul confruntării până la meciul decisiv. Chiar dacă, în cazul victoriei dinamoviștilor în partida care se va desfășura miercuri, urmează o a treia întâlnire, la Zalău, sperăm ca Dinamo să ajungă în semifinale pentru că primul meci a demonstrat că Dinamo are resurse pe care, dacă le utilizează cu atenție, ar putea să își depășească adversara din această fază a competiției.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu: 11 martie, ora 1430

Volei – Divizia A1, masculin, editia 2012-2013: etapa a 22-a

Dinamo București vs LPF  Piatra Neamț:  3-0 (25-18; 25-23; 25-19)

V__106Sâmbătă, 2 martie, sala Extreme a găzduit ultima etapa a acestei ediții de campionat. Dinamo a primit vizita formatiei L.P.F. Piatra Neamț pe care a întrecut-o în trei seturi, în urma unui joc frumos, chiar spectaculos, pe alocuri.

Antrenorul Daniel Rădulescu a început partida cu următorul sextet: Filip Despotovski, Paul Craciun, Marius Șoloc, Bogdan Mureșan, Bogdan Dobre, Cristian Dincă și liberoul Alexandru Călin. Au mai jucat Ricardo Pătran și Răzvan Olteanu.

Pentru amatorii de statistici ar fi interesant de văzut și datele ce rezultă din clasamentul final: Dinamo a disputat 20 de partide, dintre care a câștigat 10 cu 3-0 sau 3-1 și a pierdut tot atâtea cu scorul de 3-0 și 3-1 și doar una cu scorul de 2-3.

În play off, Dinamo va juca cu formația clasată pe locul III, Remat Zalău. Prima partidă se va juca la Zalău, pe 9 martie,  urmată de returul la București pe 13 martie și – în caz de egalitate la victorii - se joacă al 3-lea meci la Zalău, pe 17 martie. În campionat, Dinamo a învins la București Rematul   cu 3-1 și a pierdut cu acelasi scor la Zalău. Dinamo poate să treacă de Remat, pentru că are un lot valoros care, dacă nu ar fi avut ghinionul unor accidentări, acum ar fi jucat de pe alte poziții.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 5 martie, ora 1015

Volei – Divizia A1, masculin, editia 2012-2013: etapa a 20-a

Dinamo Bucureşti vs CSU Craiova: 1-3 (24-26; 23-25; 25-21; 24-26)

VBEtapa a XX-a a Diviziei A1 a programat weekendul trecut întâlnirea dintre Dinamo, ocupanta locului şase al clasamentului, şi CSU Craiova, revelaţia acestui campionat, care ocupă locul II în clasament înaintea ultimelor două etape.

După cum ne aşteptam, meciul a fost extrem de disputat, cu răsturnări spectaculoase de situaţie, dar de fiecare dată finalurile de set au fost tranşate în favoarea craiovenilor. Chiar şi în setul patru, când dinamoviştii au avut minge de set la 24-22, craiovenii au revenit şi au câştigat.

În etapa următoare Dinamo are pauză, ultima partidă înaintea playoff-ului urmând să se desfăşoare la Bucuresti unde echipa noastră va primi vizita voleibaliştilor din Piatra Neamţ. În aceste condiţii, cel putin teoretic, Dinamo va rămâne pe poziţia a 6-a în ierarhia naţională.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neaşcu – CS Dinamo, 26 februarie 2013, ora 1130

Volei – Divizia A1, masculin, editia 2012-2013: etapa a 18-a

VB_00Dinamo vs Steaua: 3-0 (25-19; 25-21; 25-21)

Chiar daca dinamoviştii au câştigat clar partida de sâmbătă, cu eterna rivală, Steaua, nu se poate spune că meciul a fost uşor.

În criză de puncte, steliştii au făcut tot posibilul să câştige, dar echipa antrenorului Daniel Radulescu este în creştere de formă şi nu a dat prea multe speranţe adversarilor.

În prezent, dinamoviştii ocupă locul 6 în clasament, cu 25p şi mai sunt trei meciuri de disputat până la play-off.

Autorul articolului şi foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 19 februarie 2013, ora 1100

Volei – Divizia A1, masculin, editia 2012-2013: etapa a 17-a

D-CSM___23C.S.M. Buc. vs Dinamo Bucureşti:  3-0 (25-22; 25-21; 25-12)

Sâmbătă, 9 februarie, sala Agronomia din Capitală a găzduit întâlnirea din cadrul etapei a 17-a a diviziei A1 dintre CSM Agronomia Bucureşti şi Dinamo, partidă încheiată cu scorul de 3-0 în favoarea elevilor antrenorului Vicentiu Dumitrescu.

Rezultatul este unul neaşteptat şi are ca efect trecerea grupării dinamoviste sub linia jumătăţii clasamentului, la o diferenţă importantă de puncte faţă de următoarele clasate.

Pe de altă parte, acest scor demonstrează tocmai ceea ce se afirma în avacronica sportivă a weekendului, respectiv faptul că suntem martorii celui mai echilibrat campionat, în care valorile echipelor sunt atât de apropiate încât niciun rezultat nu ar trebui să surprindă pe nimeni.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacşu – CS Dinamo, 11 februarie, ora 1100

Page 42 of 53

<< Start < Prev 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Next > End >>

Săptămâna 17-23 februarie 2020

Handbal. Liga Campionilor, barajul pentru optimile de finală (tur), 22 februarie, ora 18:30 (20:30 – la București): Sporting Lisabona – Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 17), 22 februarie, ora 12:00: Dinamo – CSM Câmpia Turzii. Sala Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 20), 22 februarie, ora 14:00: Dinamo – FC Argeș Pitești. Sala Dinamo

Polo. Campionatul Național feminin, turneul II, 21-23 februarie, Bazinul Floreasca

Atletism. Campionatul Național Under 20, 21-22 februarie, București

Judo. Campionatul Național U18, 21-23 februarie, Deva

Judo. Grand Prix Duesseldorf, 21-23 februarie, Germania

Karate. Transilvania Open, 21-22 februarie, Cluj-Napoca