logo-Copy-2

Ghid_informare_cetateni
Rugby – Superliga 2014: Dinamo – CSM Olimpia 16-27

Text și foto – Mihai Neacșu

RR__101.jpgRugbiștii de la Dinamo cresc de la meci la meci, dar rămân deocamdată fără niciun punct în Superliga CEC Bank. Joi, elevii antrenorilor Ștefan Demci și Cristi Hîldan au cedat pe teren propriu în fața echipei CSM Olimpia București, scor 16-27 (3-19), după un meci frustrant, pe care l-au pierdut din cauza unor greșeli individuale și în care au fost peste adversarii lor în repriza a doua.

CSM a deschis scorul încă din minutul 3, prin Filip, care a culcat balonul în terenul de țintă advers după o fază în care apărarea dinamovistă s-a oprit, considerând că a fost o minge scăpată înainte. Același jucător a transformat cu siguranță: 0-7. În minutul 11, Soala (CSM) a fost eliminat temporar pentru placaj întârziat, dar oaspeții au marcat un nou eseu, prin Ispir, care a surprins apărarea adversă descoperită pe linia de treisferturi (transformare Filip): 0-14.

Read more... [Rugby – Superliga 2014: Dinamo – CSM Olimpia 16-27]

Polo - Superliga, finala mică, meciul 2: Sportul Studențesc - Dinamo 4-3

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

Polo__201.jpgDuelul pentru medaliile de bronz în Superliga de polo rămâne deschis după primele două jocuri ale finalei mici. Scorul general între Sportul Studențesc și Dinamo este 1-1, ambele formații câștigând câte o partidă din ”dubla” găzduită de Bazinul Floreasca pe 15 și 16 aprilie.

După succesul categoric al dinamoviștilor din jocul de marți (9-6), Sportul Studențesc a reușit miercuri să-și aproprie victoria, scor 4-3 (0-1, 1-1, 1-1, 2-0). Dinamo a început și de data aceasta bine, cu o apărare ermetică, dar fără să mai aibă eficiența în atac din ziua precedentă. Singurul gol al primei reprize a fost reușit de Enescu, la o situație de om în plus.

Read more... [Polo - Superliga, finala mică, meciul 2: Sportul Studențesc - Dinamo 4-3]

Polo - Superliga, finala mică, meciul 1: Sportul Studențesc - Dinamo 6-9

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Alex Neacșu)

Polo__1.jpgFinala mică a Superligii de polo, ediția 2013-2014, a început cu o victorie categorică a echipei Dinamo București, care s-a impus cu scorul de 9-6 (2-0, 3-2, 3-2, 1-2) în fața formației Sportul Studențesc. Jocul, disputat marți în Bazinul Floreasca din Capitală, cu ”studenții” în postura de gazde, a fost primul din seria de cinci a duelului pentru medaliile de bronz. Locul trei al podiumului va fi ocupat de echipa care va acumula prima trei victorii.

Chiar și în lipsa a doi jucători de bază, Andrei Georgescu și George Georgescu, ambii accidentați, Dinamo a început partida în forță. Concentrați, cu o apărare excelentă, în care s-a remarcat portarul Dragoș Stoenescu, elevii antrenorului Robert Fiereșteanu au încheiat primul ”sfert” cu un avantaj de două goluri, prin reușitele semnate de Szilard și de Iosep, ambii în situații de om în plus.

Volei feminin - Finala Diviziei A1, scor general 1-1. ”Am spart gheața”

Un articol de Alexandru Enciu (foto Mihai Neacșu)

Din__vs__Ct__37Voleibalistele de la Dinamo Romprest au ieșit bine din primele două meciurile ale finalei Diviziei A1, disputate pe terenul rivalei Știința Bacău. Deși nu mai câștigaseră în fața băcăuancelor de aproape un an, de la returul ediției trecute de campionat, elevele antrenorului Marian Constantin au reușit să-și aproprie o victorie mare în ”dubla” consumată weekend-ul trecut. Gazdele s-au impus în meciul de debut cu 3-1 (25-27, 25-23, 26-24, 25-19), dar Dinamo Romprest a jucat impecabil ziua următoare, asigurându-și victoria cu 3-2 (25-20, 23-25, 22-25, 25-22, 15-11). Scorul general în finala Diviziei A1 este 1-1, iar următoarele două jocuri, programate în București, la Sala Dinamo, pe 26 și 27 aprilie, pot fi decisive. Finala se dispută pe sistemul ”trei din cinci”.

Read more... [Volei feminin - Finala Diviziei A1, scor general 1-1. ”Am spart gheața”]

Volei feminin - Divizia A1: Știința Bacău – Dinamo. Începe marea finală

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Volei_feteSala Sporturilor din Bacău găzduiește în acest weekend primele două jocuri din cadrul finalei Diviziei A1 la volei feminin, trofeul urmând a fi disputat de Știința Bacău și Dinamo Romprest. Finala se dispută pe sistemul ”trei din cinci”.

Fetele de la Dinamo s-au calificat în ultimul act după o serie dramatică în compania echipei CS Volei Alba Blaj (scor general 3-2), în timp de băcăuancele au ajuns în finală după ce au trecut de CSU Medicina Târgu Mureș (scor general 3-0).

Read more... [Volei feminin - Divizia A1: Știința Bacău – Dinamo. Începe marea finală]

Volei masculin – Divizia A1, finala mică, meciul 1. Dinamo, dominatoare

SCM U Craiova – Dinamo 0-3 (19-25, 21-25, 23-15)

Di_vs_Dj__02.jpgVoleibaliștii de la Dinamo au făcut vineri primul pas spre câștigarea medaliilor de bronz în sezonul 2013-2014 al Diviziei A1. Deși au început finala mică pe terenul adversarei, SCM U Craiova, jucătorii antrenați de Daniel Rădulescu au fost sclipitori. Craiovenii porneau favoriți prin poziția superioară pe care au avut-o la finalul sezonului regulat, însă pe teren cei care au făcut legea au fost dinamoviștii. În formula standard (Despotovski, Ontere, Mureșan, Șoloc, Drăghici, Brcic – Miloș, libero), Dinamo nu a lăsat nicio șansă adversarei, închizând meciul în numărul minim de seturi.

Read more... [Volei masculin – Divizia A1, finala mică, meciul 1. Dinamo, dominatoare]

<< Start < Prev 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 Next > End >>

Page 542 of 683

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo