logo-Copy-2

Ghid_informare_cetateni
Judo. Dinamo – campioană națională pe echipe, feminin

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

J_04Dinamo București își păstrează și în 2014 supremația în judoul feminin românesc. În colaborare cu U CSM Cluj, CS Dinamo a cucerit weekendul trecut titlul național pe echipe la feminin, după un turneu pe care l-a dominat autoritar. Competiția s-a desfășurat la Cluj Napoca, iar Dinamo – U CSM Cluj a aliniat la start trei echipe. Am alcătuit prima echipă din cele mai valoroase sportive, echipa a doua din judoka de la U23 și de la junioare, iar a treia formație din sportive și mai tinere. Au fost în total opt echipe la start, cele mai multe de după 1989, a declarat antrenorul coordonator al secției, Florin Bercean.

În finală, prima echipă Dinamo – U CSM Cluj a învins cu 5-0 pe CSM Liberty Oradea, punctajul tehnic fiind 45-0! Pentru echipa campioană, ceva mai solicitant a fost meciul din semifinale, în care a întâlnit formația a doua a clubului, pe care a depășit-o cu 4-1. Dinamo – U CSM Cluj B s-a clasat pe locul trei la Campionatele Naționale pe echipe.

Read more... [Judo. Dinamo – campioană națională pe echipe, feminin]

Volei feminin – Cupa României 2014. Finală dramatică

Dinamo Romprest - Știința Bacău 2-3 (25-14, 21-25, 25-17, 20-25, 10-15)

Din__vs_Blaj__06Voleibalistele de la Dinamo Romprest au pierdut dramatic finala Cupei României, partidă găzduită duminică, 23 martie, de Sala Sporturilor din Constanța. După un meci în care au condus cu 1-0 și 2-1 la seturi, jucătoarele antrenate de Marian Constantin au cedat în setul decisiv, cu 10-15. Fetele de la Dinamo au părăsit sala cu ochii în lacrimi, marcate de neșansa pe care au avut-o.

Dinamo a început excelent primul set. Fără erori la preluare, cu blocaj eficient și atacuri variate, voleibalistele în alb-roșu au pus punct după punct pe tabelă în dreptul lor. Campioană en titre și deținătoare a Cupei, Știința Bacău a fost incapabilă să găsească soluții în fața unei formații dinamoviste dezlănțuite.

Read more... [Volei feminin – Cupa României 2014. Finală dramatică]

Scrimă. Tiberiu Dolniceanu, aur la Cupa Mondială de la Moscova

Un articol de Alexandru Enciu

dolniceanu_moscovaSportivul dinamovist Tiberiu Dolniceanu (25 de ani) a câștigat sâmbătă Cupa Mondială de sabie seniori de la Moscova, fiind la primul succes de acest gen din carieră, anunță siteul oficial al FR de Scrimă. Lider în clasamentul Cupei Mondiale, Dolniceanu a făcut un concurs de excepție în Rusia. El și-a început excelent ziua, trecând în turul I de japonezul Tomohiro Shimamura, scor 15-7. Apoi, românul i-a înșirat până în semifinale pe Gabriele Foschini (Italia), scor 15-7, Nicolas Rousset (Franța), scor 15-10, în optimi, și Luigi Miracco (Italia), scor 15-12, în sferturi. În semifinale, Dolniceanu l-a înfruntat pe germanul Matyas Szabo într-un meci extrem de strâns, terminat cu victoria sportivului nostru, scor 15-14.

Read more... [Scrimă. Tiberiu Dolniceanu, aur la Cupa Mondială de la Moscova]

Volei masculin – Cupa României 2014

Finală: Dinamo București – Tomis Constanța 1-3 (19-25, 25-21, 15-25, 19-25)

2014_Din_CSM_1Voleibaliștii de la Dinamo au pierdut finala Cupei României, disputată sâmbătă, la Piatra Neamț, contra puternicei formații CVM Tomis Constanța. Jucătorii noștri, antrenați de Daniel Rădulescu, au avut inițiativa doar pe finalul setului doi, când au revenit de la 14-18 și au închis tabela de scor la 25-21. Cu puncte reușite direct din servici de Ontere, cu blocaj bun al lui Mureșan sau Despotovski, Dinamo a arătat pe finalul setului doi ca o adevărată protagonistă a sezonului intern. Din păcate, ambiția și inspirația s-au topit în următoarele două seturi, astfel că Tomis Constanța, echipă care a fost la un pas de calificarea în finala Cupei CEV în acest sezon, și-a trecut în palmares cel de-al optulea trofeu al Cupei României. Dinamo și Tomis se vor întâlni și în semifinalele Diviziei A1.

CS Dinamo, 22 martie, ora 21:00

Volei feminin – Cupa României 2014. Dinamo, în finală

Dinamo Romprest – CSM București 3-2 (26-24, 26-28, 22-25, 25-17, 15-9)

dinamo_OKDinamo Romprest și-a respectat statutul de favorită și s-a calificat în ultimul act al Cupei României la volei feminin, după o semifinală frumoasă și plină de tensiune disputată în compania echipei CSM București. Meciul s-a desfășurat sâmbătă, în Sala Sporturilor din Constanța, iar jucătoarele antrenate de Marian Constantin au fost nevoite să-și pună în valoare tot arsenalul pentru a se impune în fața unei formații care a arătat o cu totul altă determinare față de jocurile din campionat, câștigate de Dinamo cu 3-0. În primul set, cele două echipe și-au împărțit perioadele de dominare. CSM a condus până la 18-15, însă Dinamo a revenit pe final și a închis tabela în prelungiri, grație experienței jucătoarelor sale.

Read more... [Volei feminin – Cupa României 2014. Dinamo, în finală]

Volei masculin – Cupa României 2014. Dinamo, în finală!

VB_01_2013Dinamo București - Știința Explorări Baia Mare 3-1 (25-17, 25-18, 23-25, 25-22)

Voleibaliștii de la Dinamo s-au calificat vineri în finala Cupei României, după ce au învins la turneul de la Piatra Neamț echipa Știința Explorări Baia Mare cu scorul de 3-1. Jucătorii alb-roșii au început în forță semifinala cu băimărenii. Având în Despotovski un coordonator inspirat, care a știut să pună în valoare trăgătorii de forță, Dinamo a câștigat lejer primele două seturi. Băimărenii și-au revenit în setul trei, pe care și l-au trecut în cont, au condus și în setul patru, dar valoarea și-a spus cuvântul, iar Dinamo a închis semifinala după patru seturi.

Read more... [Volei masculin – Cupa României 2014. Dinamo, în finală!]

<< Start < Prev 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 Next > End >>

Page 547 of 683

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo