Home
Clubul Sportiv Dinamo București
Volei feminin. Dinamo Romprest, locul 4 la finele turului Diviziei A1

Etapa 11: CSU Medicina CSȘ Tg. Mureș - Dinamo Romprest 3-1 (25-23, 25-22, 13-25, 27-25)

VF_collar_02.jpgVoleibalistele de la Dinamo Romprest au avut parte de un duș rece la ultimul meci din turul Diviziei A1. În etapa a 11-a, jucătoarele antrenate de Branko Gajic au cedat surprinzător la Târgu Mureș, în fața formației locale, CSU Medicina CSȘ, cu scorul de 1-3. După victoria muncită cu CSM Târgoviște, din etapa a 10-a, scor 3-2, vicepreședintele CS Dinamo, Marian Ștefan, le-a avertizat pe jucătoare: ”Cel mai greu meci din campionat pentru noi este cel din etapa următoare, de la Târgu Mureș”. Temerile acestuia s-au dovedit întemeiate.

Read more... [Volei feminin. Dinamo Romprest, locul 4 la finele turului Diviziei A1]

Volei masculin. Punct final în cupele europene: 0-3 la Ankara

Challenge Cup (optimi, retur): Milli Piyango Ankara (Turcia) - Dinamo București 3-0 (25-15, 25-19, 25-17)

VM_Dinamo.jpgVoleibaliștii de la Dinamo au părăsit cupele europene, ediția 2014-2015, după ce au fost învinși miercuri la Ankara, de Milli Piyango, în returul optimilor de finală ale Challenge Cup. Formația turcă s-a impus cu 3-0, după numai 64 de minute de joc, calificându-se astfel în sferturile de finală printr-o dublă victorie. În tur, Milli Piyango se impusese la București cu 3-2. Pentru Dinamo, cele mai multe puncte au fost realizate de Ionuț Harbuz (9). De acum, roș-albii își vor concentra atenția exclusiv la competițiile interne, Divizia A1 și Cupa României.

CS Dinamo, 21 ianuarie 2015, ora 21:00

Rugby - Superliga CEC Bank: play-out, etapa a 4-a

Dinamo Bucureşti - Politehnica Iaşi: 49-24

Ru_012_-_CopyDinamo a întâlnit pe teren propriu, sâmbătă, 8 septembrie, Politehnica Iasi în cea de-a patra etapă a Play out-ului Superligii CEC Bank.

Meciul a început într-o oarecare notă de echilibru, Iaşiul reuşind să stăpânească mijlocul terenului iar în minutul 4 chiar au o reuşit obţinerea unei lovituri de pedeapsă pe care însă au ratat-o. Dinamoviştii au reacţionat imediat şi au reuşit un eseu prin Florin Tasca. Stătulescu înscrie şi scorul devine 7-0. Iaşiul insistă şi, în minutul 17, reuşeşte să înscrie un eseu iar scorul se echiliberază: 7-7. Cam din acest moment Dinamo ia jocul pe cont propiu şi la pauză scorul era de 21-7.

Repriza a doua s-a desfăşurat în aceeaşi notă de dominare a dinamoviştilor care au jucat exclusiv la mână şi au avut în Stătulescu şi Cristea doi playmakeri, pe la ei trecând mai toate baloanele.

Read more... [Rugby - Superliga CEC Bank: play-out, etapa a 4-a]

Baschet. Dinamo a început pregătirile cu nouă jucători noi în lot

DB__Echipa_1Echipa masculină de baschet Dinamo București a început pregătirile pentru sezonul competițional 2015-2016 într-o formulă nouă și extrem de promițătoare. Pe lângă antrenorul Aleksandar Todorov, Dinamo se va prezenta cu nouă jucători noi față de sezonul trecut, când a reușit să revină în Liga Națională. Dintre aceștia, șase sunt străini. Dinamo București este cea mai titrată echipă din baschetul românesc, cu 22 de titluri naționale cucerite.

Read more... [Baschet. Dinamo a început pregătirile cu nouă jucători noi în lot]

Polo – Superliga nationala, editia 2013-2014, etapa a 2-a

D-Crisul_05Al doilea turneu de 8 echipe s-a desfăşurat în perioada 17-21 octombrie, la cocheta piscină a Clubului Steaua.

Poloiştii dinamovişti au avut o evoluţie mult mai bună, câştigând partida cu eterna rivală Steaua, chiar pe terenul acesteia şi terminând la egalitate cu Sportul Studenţesc, echipe pe care nu au reuşit să le învingă în primul turneu. Cu o singură înfrângere în faţa unei formaţii foarte puternice, CSM Digi Oradea, Dinamo se clasează în primele patru echipe ale Superligii Naţionale la polo, după primele două turnee de 8 echipe.

Rezultatele obţinute de poloiştii noştri au fost 5 victorii, un egal şi o înfrângere:

Dinamo - AMEFA Arad: 17-6; Dinamo - Crişul Oradea: 19-4; Dinamo - Rapid: 13-5; Dinamo - Poli Cluj: 24-4; Dinamo - Steaua: 7-6; Dinamo - Sportul Studenţesc: 6-6; Dinamo - CSM Digi Oradea: 7-10.

Superliga la polo va continua cu trei turnee 1-4 şi 5-8, începând cu luna noiembrie. Dinamo va juca în prima grupă valorică, alături de CSM Digi Oradea, Steaua şi Sportul Studenţesc.

Autorul articolului: Angelo Simion. Foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 21 octombrie 2013, ora 1600