Grafica_internet_20CS Dinamo dorește să aducă la cunoştinţa opiniei publice abuzurile comise de FRH faţă de cluburile afiliate, prin luarea unor decizii nestatutare.

Astfel, Federaţia Română de Handbal a invitat Clubul Sportiv DINAMO Bucureşti şi AHC Dunărea Călăraşi pentru a participa la ședinţa Consiliului de Administraţie din data 21 martie a.c, ca urmare a solicitărilor formulate de acestea în vederea reanalizării unor decizii pronunţate anterior de comisiile FRH.

Read more... [Handbal. CS Dinamo - comunicat de presa]

Rugby – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a XII-a

D-J___57Poli Agro Iași - Dinamo București: 11 - 46

Vineri, 3 august, C.S. Dinamo Bucuresti a reușit o victorie de moral în fața echipei din Iași, scor 46-11.

Orasul celor 7 coline s-a demonstrat a fi o locație de succes pentru echipa antrenată de Ștefan Demci. Deși scorul, la pauză, era doar 12 – 8 pentru echipa buldogilor, aceștia din urmă au pornit în a doua repriză o puternică ofensivă la care ieșenii nu au reușit să facă față. Revenirea lui Stătulescu a reușit să aducă un plus pentru dinamoviști care, de această dată, au fost conduși de un Bărbuliceanu exemplar. Tamba, pe grămadă, a dovedit încă o dată că este un adevărat profesionist și a jucat până la epuizare, cu un devotament rar întâlnit. În extrema cealaltă Rațiu, a dat semne de oboseală și nervozitate fapt pentru care a și fost sancționat de arbitrul întâlnirii cu un cartonaș galben.

Săptămâna viitoare, prima parte a SuperLigii va lua sfârșit prin cele două meciuri contra echipei CSM București și U Cluj, iar jucătorii noștrii se pregătesc să demonstreze fanilor și nu numai, că locul pe care îl meritau este, de fapt, în Play Off.

Autorul articolului: Horațiu Bărgăunaș (foto: Mihai Neacșu) - CS Dinamo, 3 august, ora 2115

Volei feminin. Divizia A1, etapa 8. Trei puncte de la Satu Mare

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

CSM Satu Mare – Dinamo Romprest 0-3 (25-27, 20-25, 16-25)

Dinamo_Romprest__vs_Tauron__Dobrov.05.jpgVoleibalistele de la Dinamo Romprest au bifat cel de-al șaselea succes în actualul sezon al Diviziei A1. Direct din Polonia, unde au susținut returul cu Tauron MKS din Cupa CEV (scor 2-3), jucătoarele dinamoviste s-au oprit la Satu Mare, pentru meciul din etapa a opta a Diviziei A1, cu CSM din localitate. Deși obosite după turul de forță din ultima săptămână, cu trei meciuri în șapte zile, voleibalistele antrenate de Branko Gajic s-au impus cu 3-0.

Read more... [Volei feminin. Divizia A1, etapa 8. Trei puncte de la Satu Mare]

Polo - Dinamo s-a calificat in finala Superligii 2012-2013!

POLO_D_S_3_2013Dinamo București vs Steaua București: 6-3

Un meci cât un campionat a fost această întâlnire din semifinalele campionatului național la polo! Dinamo conducea cu 2-0 înaintea meciului cu numărul trei care s-a desfășurat astăzi, 27 aprilie și în care a obținut o victorie după 4 reprize pe care le-a dominat de la cap la coadă.

Cu Dragoș Stoenescu care a închis, practic, poarta, elevii profesorului Viorel Rus au jucat perfect încă din primul minut de joc și au condus chiar și la o diferență de patru goluri. Începutul reprizei a 4-a îi gasea pe dinamoviști cu un avantaj substantial: 5-1 și, chiar dacă steliștii reușit să reducă diferența la 5-3, când mai erau patru minute până la finalul partidei, Dinamo  a mai înscris încă o dată și a câștigat poate cel mai important meci al acestei ediții de campionat, spre satisfacția suporterilor dinamoviști care au umplut până la refuz tribunele bazinului Floreasca.

Urmeaza finala cu Digi Oradea, tot in sistemul trei victorii din cinci partide, în care Dinamo pleacă cu șansa a doua, dar tocmai de aceea credem că meciul va fi interesant.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 27 aprilie 2013, ora 1600

Volei masculin. Dinamo începe anul la fileul european, cu Milli Piyango

VB__023.jpgVoleibaliștii de la Dinamo încep anul în forță, cu un meci care îi poate lansa pe plan european. Jucătorii antrenați de Daniel Rădulescu vor întâlni miercuri, pe teren propriu (ora 19:15), echipa turcă Maliye Milli Piyango Ankara în prima manșă a optimilor de finală ale Challenge Cup. Roș-albii sunt optimiști și speră să ia o opțiune decisivă pentru calificarea în sferturi. Returul este programat pe 21 ianuarie, la ora 18:00.

Read more... [Volei masculin. Dinamo începe anul la fileul european, cu Milli Piyango]