Clubul Sportiv Dinamo București
Rugby – SuperLiga CEC Bank 2013, Etapa a III-a

rr_200CSM Bucuresti vs Dinamo: 18-10 (15-3)

Victorie nescontată a CSM-ului, având în vedere prestația tinerilor rugbiști dinamoviști din primele două partide ale acestei ediții de campionat. Numai că nimic din felul cum au jucat în primele două etape nu s-a mai regăsit în jocul prestat în partida din weekendul trecut. Este limpede că elevii lui Demci și Hâldan au crezut că nimeni și nimic nu le mai poate sta în cale și a rezultat o înfrângere în fața unui adversar care a jucat ce trebuia ca să câștige.

CSM a deschis scorul încă din minutul 1, printr-o lovitură de pedeapsă pentru ca, în minutul 6, elevii antrenorului Daniel Neaga să înscrie un eseu și să ducă scorul la 8-0. Dupa încă un eseu transformat și o lovitură de pedeapsă transformată pentru Dinamo, prima repriză s-a terminat cu scorul de 15-3 în favoarea adversarilor și era clar că trebuia schimbat ceva.

În repriza a II-a a intrat Adăscăliței. Dinamo atacă și mai reușește un eseu în minutul 30 al reprizei secunde, dar jocul dinamoviștilor chiar dacă avântat, a suferit în continuare la capitolul limpezime.

Partida s-a terminat cu 18-10 și, chiar dacă dinamoviștii au câștigat repriza secundă cu 7-3, impresia generală a fost că Dinamo a jucat fără determinare și destul de dezordonat. Până la urmă, trebuia să vină și momentul acesta iar din astfel de meciuri se poate învăța. Regretul mare este că CSM-ul era o formație de bătut iar meciurile grele vin după etapa viitoare când Dinamo va juca cu Clujul.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 9 aprilie, ora 1715

Polo. Superliga, sezonul 2014-2015, etapa 4. Dublă victorie cu Crișul

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Crișul Oradea – Dinamo 1-9 (0-3, 0-0, 0-3, 1-3) și 4-24 (0-4, 2-6, 0-7, 2-7)

PD_16.jpgEchipa de polo Dinamo București a câștigat fără probleme ambele meciuri disputate sâmbătă și duminică, în deplasare, la Oradea, în fața formației Crișul. ”Dubla” a contat pentru etapa a patra a Superligii, roș-albii acumulând cinci victorii și un egal în cele șase partide disputate. Dinamo va disputa restanța cu CSM Digi Oradea, din etapa a treia, la jumătatea lunii noiembrie.

Read more... [Polo. Superliga, sezonul 2014-2015, etapa 4. Dublă victorie cu Crișul]

Astăzi, cuplaj baschet – volei în Sala Dinamo

Et._4_Din-TgJ_2Săptămâna începe cu două meciuri ofertante în Sala Dinamo din Capitală. Astăzi, la ora 17:30, baschetbaliștii de la Dinamo întâlnesc SCMU Craiova în etapa a 6-a a Ligii Naționale. După eșecul de la Galați, alb-roșiii lui Ako Todorov vor să le ofere fanilor un succes și să-și păstreze invincibilitatea pe teren propriu. Oaspeții sunt pe locul 4 în clasament, cu 9 puncte (4 victorii / 1 înfrângere), în timp ce Dinamo este pe locul 6, cu 8 puncte (3/2).

Read more... [Astăzi, cuplaj baschet – volei în Sala Dinamo]

Volei feminin. Divizia A1. Dinamo Romprest a încheiat sezonul pe locul 5

CSU Medicina CSȘ Tg. Mureș - Dinamo Romprest 1-3 (25-23, 10-25, 10-25, 15-25)

VF_FilipasVoleibalistele de la Dinamo Romprest au închis după numai trei meciuri duelul cu CSU Medicina CSȘ Tg. Mureș, pentru locurile 5-6 ale Diviziei A1. Jucătoarele antrenate de Branko Gajic s-au impus și sâmbătă, la Tg. Mureș (3-1), terminând sezonul 2014-2015 cu o victorie și o clasare pe poziția a cincea. În cele două jocuri anterioare, disputate la București, Dinamo Romprest s-a impus de fiecare dată cu 3-0.

CS Dinamo, 26 aprilie 2015, ora 10:00

Volei masculin. Doua puncte mari cu Banatul Caransebes

Dinamo București – Banatul Caransebeș 3-2 (16-25, 25-22, 25-20, 21-25, 15-9)

Et_15_din-caransebes1Voleibaliștii de la Dinamo și-au trecut în cont două puncte extrem de importante în etapa a 15-a a Diviziei A1, în fața unei echipe ce luptă pentru play-off. Alb-roșiii antrenați de Daniel Rădulescu au avut un început de meci mai slab (primul set a debutat cu 0-6), dar angrenajul a început să meargă din ce în ce mai bine, iar victoria de la final a răsplătit efortul colectiv al dinamoviștilor.