Home
Clubul Sportiv Dinamo București
Volei. S-a stins Laurențiu Dumănoiu, o legendă a clubului Dinamo

VB_100.jpgFamilia sportului dinamovist mai pierdut o legendă. Laurențiu Dumănoiu, component al marii echipe de volei a CS Dinamo și al naționalei României, s-a stins marți din viață, la vârsta de 63 de ani. Născut la Râmnicu Vâlcea pe 23 iunie 1951, Laurențiu Dumănoiu a câștigat medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Moscova (1980) și a cucerit două cupe continentale cu Dinamo: Cupa Cupelor (1979) și Cupa Campionilor Europeni (1981). Acestea au fost doar vârfurile unei cariere sportive de excepție.

Foto: Imagine document, cu dinamoviștii medaliați la JO 1980. Laurențiu Dumănoiu (al doilea din dreapta) alături de Marius Cata-Chițiga, Dan Gârleanu, antrenorul William Schreiber, Corneliu Oros și Gunther Enescu

Read more... [Volei. S-a stins Laurențiu Dumănoiu, o legendă a clubului Dinamo]

Liga Campionilor, runda 5: Dinamo – Orlen Wisla Plock 24-21 (13-10)

Dinamo_vs_Wisla_11Handbaliștii de la Dinamo au făcut un meci mare în compania favoritei grupei D a Ligii Campionilor. Purtați pe val de 2000 de spectatori fantastici, alb-roșiii au intrat cu atitudine în meci și au condus de la un capăt la celălalt al confruntării încheiate duminică noapte (meciul a început la ora 21:00). Grație acestui succes, Dinamo a preluat șefia grupei cu 8 puncte.

Read more... [Handbal. Seara magica: echipa mare, sala fabuloasa. Dinamo invinge cu 24-21 pe Wisla Plock si preia sefia Grupei D]

Polo – Superliga 2012-2013, etapa a VIII-a

Crișul Oradea - Dinamo București: 3-17; 3-11

Polo__24Etapa a VIII-a a Superligii naționale la polo, a decurs conform așteptărilorpentru echipa noastră care a reușit să obțină victorrii clare în ambele partide desfășurate la Oradea în fața ocupantei poziției a 5-a a clasamentului.

Prima partidă: Crișul Oradea - Dinamo București: 3-17 (1-4, 1-3, 1-2, 0-8)

În prima partidă, poloiștii dinamoviști s-au impus fara probleme, câștigând la o diferenta de 14 goluri. Dinamo a început foarte bine jocul și, după două reprize, scorul era 7-2 în favoarea noastră. Repriza a treia a fost una mai echilibrată dar în ultima poloiștii noștri nu au mai întâmpinat nicio rezistență din partea unei echipe deja resemnate cu înfrângerea, reușind să înscrie de opt ori fără sa primească gol.

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost:Demeter - 4 goluri, Robu și Ianc - câte 3 goluri.

A doua partidă: Crișul Oradea - Dinamo București: 3-11 (1-1, 1-3, 0-5, 1-2)

În cea de-a doua partidă, după un început de joc echilibrat, în care echipa din Oradea a reușit să opună rezistență poloiștilor dinamoviști, tabela de marcaj arăta la jumătatea meciului doar 2-4 pentru Dinamo. Repriza a treia însă, a fost decisivă, jucătorii noștri înscriind de cinci ori fără să primească gol, iar iar finalul partidei le-a aparținut tot lor, în ultima repriză reușind să-și mărească avantajul pe tabelă cu încă un gol.

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost:Goanță, Robu și Teohari cu câte 2 goluri.

Autorul articolului: Simion Angelo. Foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 13 ianuarie ora 1900

RUGBY – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a IV-a

Dinamo-BM__03C.S. Baia Mare - Dinamo Bucureşti: 40-6. Surprizele întârzie să apară.

Fluierul de final al arbitrului Petrescu Radu a venit ca o veste bună pentru jucătorii dinamovişti, sâmbătă, 28 martie, aceştia fiind învinşi în deplasare, la Baia Mare, cu scorul de 40-6.

Dinamo - spun asta cu părere de rău - nu a existat în repriza a II-a, motiv pentru care au profitat jucătorii băimăreni înscriind în a doua parte nu mai puţin  de 27 de puncte. „Buldogii” au arătat ca o echipă fără vlagă, care a facut deplasarea doar pentru a pierde toate punctele puse în joc.

Read more... [RUGBY – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a IV-a]

Baschet – Divizia A, masculin, editia 2012-2013: etapa a 21-a

BaschetDinamo Bucureşti - BC PH Miercurea Ciuc: 96-85

Victorie nu fără emoţii pentru baschetbaliştii dinamovişti duminică, 10 februarie, pe Arena de baschet a Federaţiei, având în vedere că a fost necesar să se apeleze şi la cele 10 minute de prelungiri pentru stabilirea scorului final.

După cele 4 reprize regulamentare, scorul era egal: 72-72 (20-21, 17-15, 20-23, 15-13), aşa încât s-au jucat şi cele 2 reprize de prelungiri a câte 5 minute, abia ultima dintre ele stabilind diferenţa de scor decisivă (8-8, 16-5).

Este de notat că Dinamo a jucat cea mai echilibrată partidă pe care a desfăşurat-o în această ediţie de campionat, obţinând prima victorie după 21 de etape, iar aceasta în faţa penultimei clasate, BC Miercurea Ciuc. Noi sperăm că rezultatul acestui meci va avea impactul necesar, din punct de vedere al mentalităţii şi motivaţiei de joc, pentru jucătorii noştri care au pus capăt astăzi unui şir neîntrerupt de 20 de înfrângeri.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacşu - CS Dinamo, 11 februarie, ora 1530