Home
Clubul Sportiv Dinamo București
Handbal. Dinamo incheie sezonul de poveste al Ligii Campionilor

Liga Campionilor, baraj pentru optimile de finală (retur): Dinamo Bucureşti – Sporting CP 26-27 (15-11)

Dinamo_vs_Sporting_06Handbaliștii de la Dinamo au ratat calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după ce au cedat la limită în faţa echipei Sporting CP, în manşa retur disputată joi în București. În manşa tur, lusitanii au câştigat tot la un gol diferenţă, scor 32-31. Dinamo încheie astfel un sezon de poveste, în care a ajuns mai departe ca oricare altă echipă din România (la masculin).

Read more... [Handbal. Dinamo incheie sezonul de poveste al Ligii Campionilor]

Rugby – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa a VIII-a

Farul Constanța - Dinamo București: 18 - 15. Rău de mare!

RDi___01Dinamo a plecat în deplasarea de la Constanţa doar cu gândul de a învinge echipa locală Farul, duminică, 27 mai, în etapa a 8-a a SuperLigii Cec Bank.

Sportivii lui Ştefan Demci se antrenaseră cu un singur gând în această săptămână: acela de a-şi lua revanşa faţă de constănţeni, aceştia din urmă fiind echipa care, în prima etapă a SuperLigii, reuşiseră în Ştefan cel Mare o victorie în ultimele secunde ale meciului, nemeritată după cum au spus specialiştii la acea vreme. Însă victoria de la malul Mării a rămas doar un gând frumos, care s-a pierdut odată cu ploaia ce nu a contenit să spele de sudoare feţele jucătorilor.

Desi a condus tot meciul, Dinamo a văzut o răsturnare a scorului, din nou, ca într-un deja-vù, cu câteva minute înainte de terminarea timpului regulamentar. Stătulescu, cel care reuşise să transfome în puncte toate oportunităţile oferite, s-a văzut în ultimul minut de joc, în postura de a aduce egalitate pe tabela de marcaj. „Buldogii” ar fi salvat, astfel, un meci la timona căruia se aflaseră timp de 70 de minute şi nu ar fi plecat dezamăgiţi şi de această dată. Balonul este lovit, traiectoria este bună, puterea, de asemenea... însă steagul celor doi asistenţi rămâne jos, scorul rămâne 18-15 şi... şi antrenorul  Demci trebuie să se gândească deja la o strategie de salvare, pentru că acest sezon pare să se îndrepte spre un semieşec.

Dacă până la momentul începerii returului, antrenorii s-au luptat mai mult cu forma jucătorilor accidentaţi care au revenit - Dobre, Bărbuliceanu - acum primordiale vor fi punctele şi orice pas greşit va limita si mai mult optiunile de a accede in play-off. Insa speranta moare ultima si noi suntem plini de speranta.

Autorul articolului: Horaţiu Bărgăunaş - CS Dinamo, 28 mai ora 800

Volei feminin. Sezonul 2014-2015, etapa 3. Duelul finalistelor

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Dinamo Romprest - Știința Bacău 1-3 (18-25, 20-25, 25-19, 21-25)

VF_03.jpgEtapa a treia a Diviziei A1 la volei feminin a programat unul dintre cele mai așteptate dueluri ale sezonului, meciul dintre finalistele ediției trecute de campionat, Dinamo Romprest și Știința Bacău. La fel ca în confruntarea pentru titlu, balanța victoriei a înclinat spre echipa băcăuană, care s-a impus cu 3-1 (18, 20, -19, 21).

Read more... [Volei feminin. Sezonul 2014-2015, etapa 3. Duelul finalistelor]

Polo – Superliga 2012 - 2013, etapa a X-a

Polo_D_SPDinamo Bucureşti - Sportul Studenţesc: 22-5, 16-6

Dinamo a reuşit dubla în cele două partide disputate în acest weekend cu Sportul Studenţesc, echipa situată pe locul 4 al clasamentului Superligii. Chiar dacă studenţii şi-au întărit lotul în pauza competiţională din această iarnă, totuşi diferenţa certă de valoare dintre cele două echipe a fost hotărâtoare în stabilirea rezultatului final al celor două meciuri.

Read more... [Polo – Superliga 2012 - 2013, etapa a X-a]

Volei masculin. Challenge Cup, 16-imi. Pas mare spre optimi

Manșa tur: Dinamo București – Unirea Dej 3-0 (25-21, 25-21, 25-21).

VB__07.jpgVoleibaliștii de la CS Dinamo au luat o opțiune importantă pentru calificarea în optimile Challenge Cup după ce s-au impus marți, pe teren propriu, în prima manșă a 16-imilor de finală în meciul cu Unirea Dej, scor 3-0. Jucătorii antrenați de Daniel Rădulescu și-au asigurat victoria grație valorii și experienței superioare. Returul este programat pe 16 decembrie (ora 17:30) la Dej.