Home
Clubul Sportiv Dinamo București
Volei masculin. Dinamo a câștigat turneul de la Galați

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

VB__01.jpgMedaliată cu bronz ediția trecută de campionat, echipa masculină de volei Dinamo București își pregătește cu atenție pașii pentru noul sezon al Diviziei A1. Până la debutul oficial al competiției, programat pe 11 octombrie, roș-albii au susținut două turnee de pregătire. Cel mai recent a fost cel de la Galați (12-14 septembrie), unde Dinamo a încheiat patrulaterul pe primul loc, cu trei victorii din tot atâtea meciuri. Elevii antrenorului Daniel Rădulescu au obținut următoarele rezultate: 3-0 cu CSM București, 3-1 cu Steaua și 3-1 cu CS Arcada Galați.

Foto: cei patru jucători străini cu care roș-albii atacă noul sezon (de la stânga la dreapta) - Srdjan Pantelic, Milos Antonic, Dimitar Ivanov și Hiroshi Centelles.

Read more... [Volei masculin. Dinamo a câștigat turneul de la Galați]

Liga Națională, etapa 4: Dinamo - CSM Făgăras 28-22 (14-13)

handbal_echipa_aliniataÎntre două meciuri din Liga Campionilor, handbaliștii de la Dinamo trag și pentru a acumula puncte în principala competiție internă. Sâmbătă, 29 septembrie, campionii au jucat pe teren propriu cu CSM Făgăraș, partidă pe care au câștigat-o fără probleme, cu scorul 28-22. Cu acest succes, Dinamo a acumulat 7 puncte din patru etape.

Read more... [Handbal. Victorie fara probleme cu Fagaras. Urmeaza deplasarea in Finlanda si meciul cu U Cluj, care se joaca la Turda]

Baschet – Divizia A, masculin, editia 2012-2013: etapa a 4-a

SCM U Craiova - Dinamo București: 93-65

A patra etapă a adus și cea de-a 4-a înfrângere pentru dinamoviști la baschet masculin, de această dată în fața echipei care se află pe locul 4 al clasamentului la acest moment.

Deși scorul nu a mai avut proporțiile din ultimele două etape anterioare, totuși lipsa de experiență a lotului dinamovist și lipsa unui jucător străin în atacul nostru își pune serios amprenta asupra evoluției generale a echipei și asupra rezultatelor sale.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 21 octombrie, ora 2320

RUGBY – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa I

RDi___01DINAMO București - FARUL Constanța: 25-27

Prin sport ar trebui să se ajungă la caracter” spunea nimeni altul decât regretatul Liviu Ciulei - un practicant și, totodată, un mare admirator al acestui frumos și generos sport care este rugbyul.

Este greu să fi dinamovist și să scrii, fie și câteva rânduri, despre acest meci pierdut de elevii profesorului Demci în prelungirile partidei. Rezumativ, Dinamo a fost net superioară pe înaintare și în margine, în timp ce Farul - o echipa cosmopolită, cu jucători din Fiji, din Samoa, din Africa de Sud și, evident, din Romania – așadar Farul, cum ziceam, a fost mai bună pe treisferturi și un pic mai norocoasă.

Read more... [RUGBY – SuperLiga CEC Bank 2012, Etapa I]

Polo – Superliga 2012-2013, etapa a V-a

P__12Dinamo Bucureşti - Steaua Bucureşti: 6-7; 5-7

Prima confruntare dintre Dinamo şi Steaua a weekendului care a trecut, a fost cea de la polo pe apă, acolo unde ne aşteptam la o evoluţie echilibrată în cele două partide, valorile echipelor bucureştene fiind sensibil egale. Totuşi, derby-ul etapei a fost adjudecat de echipa militară care a câştigat ambele meciuri, chiar dacă la scoruri foarte strânse. S-au înscris foarte puţine goluri iar din totalul celor 8 reprize ale celor 2 meciuri, 3 s-au încheiat la egalitate, 2 au fost câştigate de Dinamo iar 3 de Steaua.

Prima partidă: Dinamo – Steaua: 6-7 (1-0; 0-2; 3-3; 2-2).

Dinamoviştii au început bine meciul, s-au apărat fără greşeală, nu au primit gol însă au înscris doar o singură dată.

În repriza a doua, echipa noastră nu a mai reuşit să marcheze niciun gol, primind însă doua. Aceasta a fost, de altfel, şi repriza care a făcut diferenţa în primul meci, celelalte două reprize încheindu-se la egalitate.