Home
Clubul Sportiv Dinamo București
Handbal. Ioan Moser a împlinit 83 de ani

Ioan_Moser_1Familia Dinamo sărbătorește astăzi o legendă a handbalului românesc și dinamovist. Hans Ioan Moser a împlinit 83 de ani, prilej de a-i ura ”La mulți ani cu sănătate!”. Moser s-a născut la Timișoara pe 24 ianuarie 1937 și a fost unul dintre componenții primelor echipe naționale tricolore care au câștigat titlul mondial.

Read more... [Handbal. Ioan Moser a împlinit 83 de ani]

Rugby - Superliga CEC Bank: play-out, finala

Dinamo București - CSM București: 24-36 (10-19)

Rugby_01Dinamo a pierdut finala play-out-ului Superligii CEC Bank 2012, în fața CSM-ului, în partida desfășurată sâmbătă, 6 octombrie, în complexul de rugby Arcul de Triumf.

Doar în primele minute ale întâlnirii scorul s-a păstrat în limitele echilibrului. În minutul 3, CSM-ul a deschis scorul printr-o lovitură de pedeapsă transformată de Andrei Filip și, imediat, la doar cinci minute distanță, Daniel Stătulescu egalează pentru Dinamo: 3-3. În minutul 15, CSM –ul preia conducerea cu  6-3, printr-un drobgol iar până la finalul partidei păstrează inițiativa atât în joc, cât și pe tabelă.

Dinamoviștii, cu accidentări importante în lot – Tamba, Bărbuliceanu, Rațiu, Mamoc, Adăscăliței – nu au reușit să mai repete evoluțiile bune de până acum, nu au mai avut nici limpezime, nici forța din gramadă care erau armele elevilor antrenorului Demci.

Campionatul se încheie cu Dinamo pe locul șase, dar cu mulți tineri lansați în arena primei divizii și la loturile naționale, fiind posibil ca Petru Tamba să ajungă la o mare echipa din Marea Britanie. În aceste condiții, putem spune că munca antrenorilor dinamoviști a fost utilă.

Fără să fim partizanii unei atitudini de suficiență, trebuie să acceptam că Dinamo a funcționat la un regim de avarie, cu un lot restrâns și format din foarte mulți jucători tineri. Dinamo a demonstrat că se poate și numai cu jucători autohtoni, tineri, și nu putem să nu ne întrebăm cum ar fi campionatul nostru cu investiții numai în astfel de jucători.

Urmează să înceapă campionatul de rugby în 7, un alt fel de rugby, poate mai spectaculos, care însă va fi sport olimpic din 2016.

Autorul articolului și foto: Mihai Neacșu – CS Dinamo, 7 octombrie, ora 2045

Volei feminin. Dinamo Romprest - CSM Lugoj, două meciuri la București

VF__Din_lugoj.jpgEchipele feminine de volei Dinamo Romprest și CSM Lugoj au convenit să dispute la București meciurile din semifinala grupei 5-8 a Diviziei A1. Partidele vor avea loc vineri și sâmbătă (20 și 21 martie), ambele de la ora 14:00, în Sala Polivalentă Dinamo. Faza a doua a campionatului se joacă în sistem ”primul la doi din trei meciuri”. Dinamo a încheiat sezonul regulat pe locul 5, iar CSM Lugoj, pe 8. În cealaltă semifinală a grupei 5-8 se întâlnesc CSU Medicina CSȘ Tg. Mureș și Unic LPS Piatra Neamț.

CS Dinamo, 17 martie 2015, ora 16:20

Polo - Superliga, finala mică, meciul 2: Sportul Studențesc - Dinamo 4-3

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

Polo__201.jpgDuelul pentru medaliile de bronz în Superliga de polo rămâne deschis după primele două jocuri ale finalei mici. Scorul general între Sportul Studențesc și Dinamo este 1-1, ambele formații câștigând câte o partidă din ”dubla” găzduită de Bazinul Floreasca pe 15 și 16 aprilie.

După succesul categoric al dinamoviștilor din jocul de marți (9-6), Sportul Studențesc a reușit miercuri să-și aproprie victoria, scor 4-3 (0-1, 1-1, 1-1, 2-0). Dinamo a început și de data aceasta bine, cu o apărare ermetică, dar fără să mai aibă eficiența în atac din ziua precedentă. Singurul gol al primei reprize a fost reușit de Enescu, la o situație de om în plus.

Read more... [Polo - Superliga, finala mică, meciul 2: Sportul Studențesc - Dinamo 4-3]

Baschet. Începe campionatul. Dinamo debutează sâmbătă la Cluj

Marinov_2Sâmbătă se dă startul în noua ediție a Ligii Naționale masculine la baschet, competiție în care a revenit, cu un proiect frumos, și cea mai titrată echipă din sportul cu mingea la coș de la noi, Dinamo București (22 de titluri în palmares). Jucătorii antrenați de Aleksandar Todorov vor juca în prima etapă la Cluj, cu U Banca Transilvania, meciul fiind programat sâmbătă de la ora 19:00.

Read more... [Baschet. Începe campionatul. Dinamo debutează sâmbătă la Cluj]

<< Start < Prev 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 Next > End >>

Page 629 of 822

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf

În perioada 12-14 aprilie, Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu Dinamo găzduiește un turneu de polo, motiv pentru care activitatea de agrement se va desfășura după următorul program:

SÂMBĂTĂ, 13.04.2024: 13:30 - 18:00

DUMINICĂ, 14.04.2024: 12:00 - 19:00