Home
Clubul Sportiv Dinamo București
Polo – Superliga 2012-2013, play-off

Polo_ploff_2013Dinamo s-a calificat în semifinalele competiței!

Weekend-ul trecut, Dinamo a disputat 2 dintre cele 3 partide programate pentru prima faza a play-off-ului, în compania formației Crișul Oradea. Ambele meciuri au fost câștigate de către formația bucureșteană, cu scorul de 15-4 (2-0, 6-2, 4-0, 3-2), respectiv cu 16-4 (2-1, 5-2, 4-1, 5-0).

Cu scorul general de 2-0 la partide, nu a mai fost necesară și disputarea celei de-a 3-a întâlniri, Dinamo calificându-se în play-off-ul pentru locurile 1-4, acolo unde se va bate cu Steaua pentru un loc în finala pentru locurile 1-2.

Acest scenariu s-a tot repetat în ultimii ani, având în vedere că singurele cele mai bune echipe ale campionatului nostru de polo sunt Digi Oradea, Dinamo și Steaua, dintre care echipa orădeană este lider detașat iar adevărata luptă a campionatului s-a dus pentru ocuparea locurilor 2-3, între echipa noastră și eterna ei rivală.

Nu ne rămâne decât să le urăm succes poloiștilor noștri în confruntarea cu Steaua și să-i vedem evoluând în finală, împotriva echipei din Oradea. Mult succes!

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 9 aprilie ora 1600

CSM București – Dinamo Romprest 0-3 (19-25, 18-25, 21-25)

VF___01Voleibalistele de la Dinamo Romprest au învins vineri fără drept de apel echipa clasată pe prima poziție a Diviziei A1, CSM București, într-un joc contând pentru etapa a 7-a a principalei competiții interne. Jucătoarele antrenate de Branko Gajic au fost strălucitoare, depășindu-și adversarele la toate capitolele. Jocul, încheiat cu 3-0 în favoarea dinamovistelor, s-a disputat în Sala Sporturilor Dobroești, acolo unde CSM București susține meciurile de pe teren propriu.

Foto: Collar (în atac) a fost principala marcatoare a în meciul cu CSM București. Marian Ștefan (în plan îndepărtat) este un team manager fericit după superba victorie a echipei sale

Read more... [Volei feminin. Divizia A1, etapa 7. Dinamo Romprest, strălucitoare cu CSM București]

Baschet. Victorie mare! Dinamo, cu un picior în Liga Nationala

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

Turneu promovare, Galați: Dinamo – CSU Știința București 79-75 (17-18, 23-24, 26-14, 13-19)

B_Paliciuc_03Baschetbaliștii de la Dinamo au câștigat după un meci extrem de disputat prima întâlnire de la Turneul de promovare în Liga Națională, care se desfășoară la Galați. Roș-albii s-au impus, miercuri, cu 79-75 (40-42) în fața echipei CSU Știința București, una dintre contracandidatele la promovare. Cu acest succes, Dinamo e cu un pas în Liga Națională.

Paliciuc (stânga) a marcat 25 de puncte cu CSU Știința București

Read more... [Baschet. Victorie mare! Dinamo, cu un picior în Liga Nationala]

Volei masculin. Challenge Cup. Calificare în optimi cu set de aur

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Unirea Dej – Dinamo 3-0 (25-20, 25-19, 25-22). Set de aur: 9-15

VB__053.jpgEchipa masculină de volei Dinamo București s-a calificat în optimile de finală ale Challenge Cup, după ce a câștigat setul de aur disputat în meciul cu Unirea Dej. Ardelenii au reușit să se impună în partida disputată marți seara pe teren propriu cu același scor înregistrat în prima manșă, la București, 3-0, astfel că echipa calificată în faza următoare a fost stabilită în urma unui set scurt.

Read more... [Volei masculin. Challenge Cup. Calificare în optimi cu set de aur]

Handbal. Dinamo, locul 3 la turneul final al Cupei României

HM_Cupa_Rom_Dinamo-SteauaHandbaliștii de la Dinamo au încheiat pe locul trei turneul final al Cupei României Fan Courier, ediția 2018-2019. Competiția s-a desfășurat la Focșani, pe parcursul a două zile, 9 și 10 martie. Semifinala cu Steaua de sâmbătă a început cu 90 de minute întârziere din cauza unor incidente între suporteri. Intervenția jandarmilor a calmat spiritele, iar ambele galerii au fost evacuate.