Home
Clubul Sportiv Dinamo București
Polo – Superliga 2012-2013, etapa a IV-a – a doua partidă

Poli Cluj - Dinamo Bucureşti: 8-22 (1-5; 0-6; 4-5; 3-6)

Duminică, 11 noiembrie, s-a disputat cea de-a doua partidă din etapa a IV-a, dintre Poli Cluj şi Dinamo Bucureşti, în cocheta piscină „Politehnica” din Cluj.

De această dată, având experienţa meciului trecut, poloiştii dinamovişti au început în forţă jocul, nelasând adversarului nicio şansă, având o apărare aproape perfectă şi un atac în forţă şi în viteză. În aceste condiţii, tabela arăta la pauza mare un liniştitor scor de 11-1 care reflecta mult mai bine diferenţa de valoare dintre cele două echipe.

În următoarele doua reprize, Dinamo a rulat tot lotul, jucând mai mult cu tinerii, pentru a-i menaja pe titulari. Chiar şi aşa, diferenţa de goluri s-a mărit în continuare, deşi nu în acelaşi ritm ca în primele două reprize pentru că gazdele a reuşit să se apropie mai mult de poarta noastră şi să înscrie 7 goluri.

Remarcabilă a fost prestatia portarului nostru Tic Marius, un junior de numai 16 ani.

Principalii marcatori pentru Dinamo au fost: Goanţă, Georgescu A., Georgescu G. şi Ianc, fiecare cu câte 3 goluri.

Autorul articolului: Simion Angelo – CS Dinamo, 12 noiembrie, ora 945

Volei feminin - Divizia A1 semifinale. ”Un meci de povestit nepoților”

Un articol de Alexandru Enciu (foto - Mihai Neacșu)

CS Volei Alba Blaj – Dinamo Romprest 2-3 (25-20, 23-25, 25-18, 19-25, 13-15). Scor general 1-2

Din_vs_Blaj_06.jpgVoleibalistele de la Dinamo Romprest au câștigat marți, în deplasarea de la Blaj, un meci de povestit nepoților. După ce au pierdut o partidă la București, din primele două întâlniri, jucătoarele antrenate de Marian Constantin am mers în Ardeal cu gândul de a obține cel puțin o victorie. Au reușit-o încă de la primul joc, din cele două programate la Blaj, luând din nou conducerea la general, scor 2-1. Dinamo mai are nevoie de un singur succes pentru a se califica în ultimul act.

Meciul de marți a fost dramatic. Încurajate de un public frenetic, jucătoarele gazdă au câștigat primul set cu 25-20. În setul doi s-a mers cap la cap până la 20, când voleibalistele de la Dinamo au luat două puncte consectiv. Blajul a egalat, dar cu un plus de determinare dinamovistele au câștigat punctele care a reechilibrat tabela.

Read more... [Volei feminin - Divizia A1 semifinale. ”Un meci de povestit nepoților”]

Handbal. Reprize diametral opuse cu Ademar Leon

Liga Campionilor, etapa 2: Ademar Leon – Dinamo 31-28 (12-14)

Gavriloaia_cu_Timisoara_7Dinamo Bucureşti a pierdut cu 31-28 partida cu Ademar Leon, susţinută sâmbătă în deplasare, în cadrul Grupei D a Ligii Campionilor. Campioana României rămâne cu două puncte în clasament, după succesul cu Elverum din prima rundă (26-24). În următorul meci, Dinamo va înfrunta pe Wacker Thun (Elveţia), miercuri 26 septenbrie, de la ora 19:00, pe teren propriu.

Read more... [Handbal. Reprize diametral opuse cu Ademar Leon]

Volei masculin, Divizia A 1, sezonul 2013-2014: Dinamo, pe podium!

Un articol de Alexandru Enciu (foto – Mihai Neacșu)

Dinamo – SCM U Craiova 3-1 (18-25, 25-21, 25-15, 25-21). Scor general 3-1

Din__VB__03.jpgVoleibaliștii de la Dinamo au cucerit medaliile de bronz ale ediției 2013-2014 ale Diviziei A1, după ce au închis finala mică, disputată în compania formației SCM U Craiova, cu scorul general 3-1. După două victorii în ”Bănie”, jucătorii antrenați de Daniel Rădulescu și-au permis un respiro în jocul de joi, primul disputat pe teren propriu. Roș-albii au cedat cu 1-3 (25-23, 15-25, 20-25, 18-25), însă au punctat decisiv vineri, meci disputat de asemenea în sala din Complexul Ștefan cel Mare: 3-1 (-25, 21, 15, 21). Dinamo termină sezonul pe podium, după ce se clasase pe locul patru la finele sezonului regulat (Craiova a intrat în play-off de pe poziția a doua).

Read more... [Volei masculin, Divizia A 1, sezonul 2013-2014: Dinamo, pe podium!]

Rugby – Superliga 2012

Primul gong

Articol și interviu de Horațiu Bărgăunaș

Barbuliceanu_interviuDeclarații incitante, jucători de valoare în echipamente sclipitoare, blitz-uri, gazetari înfometați de informație, așa arăta ieri sediul Federației Române de Rugby care a organizat o conferință de presă pentru căpitanii celor 8 (opt) echipe participante la Super-Ligă. Printre ei s-a numărat și Andrian Bărbuliceanu (foto), capitanul echipei Dinamo, care și-a făcut timp și a răspuns la câteva întrebări pentru site-ul nostru:
Horațiu Bărgăunaș: Cum a fost conferința de presă între așa mulți căpitani?
Adrian Bărbuliceanu: A fost ok! Nu sunt pentru prima oară în această postură. Majoritatea celor prezenți aici ne cunoaștem din teren, de la echipa națională. Cu unii am chiar relații de prietenie dar cu voi, cu presa, e de fiecare dată greu de vorbit, prefer să îmi păstrez cuvintele pentru meci, în teren.