logo-Copy-2

Ghid_informare_cetateni
Volei masculin - Divizia A1, 2013-2014, etapa a 19-a

Dinamo București - CSU Cluj: 3-1 (25-17, 25-23, 28-30, 25-13)

În cadrul etapei a 19-a, sâmbătă, 15 februarie, la București s-a disputat partidca dintre Dinamo și CSU Cluj.

Deși adversara este, practic, ultima clasată în ierarhia campionatului, replica clujenilor nu a fost una de neluat în seamă dacă ne gândim la cea de-a doua și a treia repriză a partidei de sâmbătă. Astfel, dacă a doua repriză a fost câștigată de Dinamo la diferență minimă, în cea de-a treia repriză adversarii au reușit să se impună și să o câștige la mare luptă. Poate doar diferența de experiență dintre cele două formații și forma fizică mai bună a dinamoviștilor a făcut ca în repriza a 4-a Clujul să cedeze și să nu se mai poată impună în fața formației noastre care, până la urmă, a obținut ceea ce și-a propus: 3 puncte din această partidă.

Victoria dinamovistă vine după o alta, tot de 3 puncte, obținută în deplasare, în fața formației LPS Piatra Neamț pe care a învins-o tot cu 3-1 într-o partidă disputată miercuri, 12 februarie, în cadrul etapei a 18-a a campionatului.

După aceste 2 victorii, Dinamo își consolidează poziția a 4-a în clasament, la un punct în fața formației Știința Explorări Baia Mare și la 2 puncte în urma craiovenilor de la SCM U.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 16 februarie 2014, ora 2300

Volei feminin - Divizia A1, 2013-2014, etapa a 19-a

Penicilina Iași - Dinamo ROMPREST: 0-3 (22-25, 11-25, 14-25)

Dinamo__vs__NTMK____30Etapa a 19-a a programat vineri, 14 februarie, la Iași, partida dintre Penicilina din localitate (locul 10 în clasament) și Dinamo (locul 2).

Întâlnirea nu a pus niciun fel de probleme formației noastre care a câștigat la diferență maximă această partidă, obținând toate cele 3 puncte puse în joc. În urma acestui rezultat, Dinamo își menține poziția secundă în clasament, la un punct distanță de CSV Alba Blaj însă față de care are două partide mai puțin disputate.

Având în vedere faptul că mai sunt doar trei etape de disputat din sezonul regulat al acestei ediții de campionat, credem că sunt puține șanse să mai apară modificări notabile în ierarhia primelor trei locuri ale clasamentului. Dinamo va trebui să mai susțină însă, înaintea play-off-ului, și cele două partide restante pe care le mai are de disputat.

Următoarea etapă este programată pe 19 februarie, atunci când Dinamo va primi vizita formației Medicina T. Mureș, în Sala Polivalentă din șoseaua Ștefan cel Mare.

Autorul articolului: Florin Nan. Foto: Mihai Neacșu - CS Dinamo, 16 februarie 2014, ora 2300

Handbal - Liga nationala 2013-2014, avancronica etapei a 17-a

C. S. Dinamo București - Universitatea Bucovina Suceava

Duminică, 16 februarie, de la ora 11:30, Sala Dinamo găzduiește partida din cadrul etapei cu numărul XVII din cadrul Ligii Naționale de handbal, în care C. S. Dinamo București primește replica ultimei clasate, Universitatea Bucovina Suceava.

Sucevenii vin cu un moral ascendent după victoria contra Reșiței şi speră să facă o figură frumoasă în confruntarea din capitală. Mai mult ca sigur băieții noștri vor aborda cu multă seriozitate acest meci, după duşul rece suferit în etapa precedentă şi nu vor lăsa nicio şansă mai tinerilor adversari, ştiută fiind ambiția acestora de a se agăţa de orice oportunitate ivită. Se anunță o întâlnire spectaculoasă, în viteză, care va fi pe placul iubitorilor de handbal, pe care îi așteptăm în număr cât mai mare.

Baftă băieţi!

Autorul articolului: Florin vasiliu - CS Dinamo, 15 februarie 2014, ora 2300

Sambo - Campionatul National de juniori si seniori, 08-09 februarie 2014, Bucuresti

Un articol de George Vescan

Daniela_H_st_Denisa_O_antrenor_si_Baxan_GÎn perioada 8-9 februarie 2014 s-a desfasurat Campionatul Național de Sambo de Juniori și Seniori în București. Clubul Dinamo a fost reprezentat prin sportiva Daniela Hondiu (categoria 56 kg.) și de sportivul Grigore Baxan (categoria 82 kg.), ambii la categoria de vârstă seniori.

Felicităm pe Grigore Baxan și pe Daniela Hondiu, cei doi sportivi ai Clubului Sportiv Dinamo București, pentru câștigarea a două titluri de campioni naționali, dar și pentru  că au primit cate un premiu pentru cei mai tehnici sportivi.

Campionatul Național a reprezentat un criteriu de selecție pentru Campionatul European de Seniori care va avea loc în perioada 15-19 mai 2014 în România la Sala Polivalentă din București, unde Romania v-a fi reprezentată din partea C.S.Dinamo București de aceiași doi sportivi: Daniela Hondiu și Grigore Baxan.

Obiectivul pentru Campionatul European este câștigarea unui loc I-III de către Daniela Hondiu și un loc II-VII prin Baxan Grigore. Așteptăm pe iubitorii de sport, să ne fie alături, să cunoască mai bine tainele și frumusetea sambo-ului, iar ulterior să-și directioneze copii către sambo”, ne-a declarat Denisa Oprea antrenoarea secției de sambo a C.S.Dinamo.

Spectacolul sportiv pe care sportivii dinamoviști l-au realizat la campionatul național nu este o întâmplare. Cei doi au participat în perioada 21-24 ianuarie 2014, la Cupa Mondiala din Kazahstan, desfășurată la Almaty, unde sportiva Daniela Hondiu s-a clasat pe locul al-II-lea. După un tur liber a trecut de reprezentanta tarii gazde, apoi a castigat meciul împotriva reprezentantei Rusiei dar în finală a pierdut cu Alyeva Diana (o a doua reprezentanta a Rusiei) în urma unei lupte spectaculoase. Daniela a avut o prestație foarte bună și este cotată în primele 3 favorite la Campionatul European.

Antrenoarea Denisa Oprea a ținut, în final, să mulțumească conducerii C.S.Dinamo București, „care a fost alaturi de noi, și chiar dacă în prezent suntem o echipă mică, susținuți în continuare putem dezvolta o echipă puternică pentru a ajunge în vârful piramidei cu răbdare și perseverență”.

CS Dinamo, 14 februarie 2014,ora 1300

Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 16-a

Un articol de Florin Vasiliu (foto: Mihai Neacșu)

H_10C. S. A. Steaua București - C. S. Dinamo București 28-20 (18-10)

Etapa a XVI-a a Ligii Naționale de handbal a programat şi derby-ul Steaua - Dinamo. Partida a fost găzduită de Complexul Sportiv Apollo (nume împrumutat din mitologia greacă, Apollo, zeul zilei, al luminii şi al artelor, în cinstea căruia se desfășurau la Delphi Jocurile Pythice pentru a celebra victoria acestuia asupra șarpelui Python şi instituirea oracolului de la Delphi; jocurile constau în competiții sportive dar şi intelectuale).

Dacă am fi apelat la oracol probabil că nici acesta nu ar fi prezis un joc atât de slab al băieților noștri în compania rivalei de o viață. Dacă pentru gazde punctele puse în joc însemnau o urcare pe poziția a VII-a (prima în perspectiva play out-ului), pentru dinamoviști acestea reprezentau o urcare pe poziția a treia a clasamentului. Schimbările survenite la nivelul băncii tehnice dar şi a locului de desfășurare a meciurilor de pe propriul teren se pare că sunt benefice militarilor. În acest meci ei au fost încurajați de o sală arhiplină (chiar dacă sunt numai 400 de locuri), iar ultraşii din galeria de la fotbal au reușit să pună o presiune teribilă pe adversar.

Dinamo a început bine dar, din păcate, s-a aflat la conducerea ostilităților doar 16 minute. După două reușite ale lui Dimache, alb roșii se distanțează la două goluri (7-9), dar se relaxează şi pivotul stelist Stamate egalează cu două bolte bine puse peste tânărul Makaria (care a apărat bine în prima repriză având 8 intervenții salvatoare). Sesizând ezitările elevilor săi, Seba Bota solicită time out în minutul 19, dar fără nici un folos pentru că greșelile şi ratările se țin lanț, apărarea stelistă anticipează bine, Fane Laufceag devine tot mai greu de învins, chiar şi de la linia de 7 metri şi astfel tabela arată la pauză un neverosimil 18-10.

Iată şi evoluția scorului în prima repriză: 1-3 (min. 6); 4-4 (min. 10); 7-7 (min. 15); 7-9 (min. 16); 9-9 (min. 18); 14-9 (min. 26); 18-10 (min. 30).

Citeşte mai mult... [Handbal - Liga nationala 2013-2014, etapa a 16-a]

Volei feminin - Divizia A1, 2013-2014, etapa a 17-a

CSM U Craiova - Dinamo București: 0-3 (19-25, 19-25, 16-25)

În weekend, fetele noastre s-au deplasat la Craiova, acolo unde ne așteptam să primească o replică bună din partea gazdelor în partida ce a contat pentru etapa a 17-a a campionatului diviziei A1 l a volei feminin. Evident ca nu ne făceam prea mari probleme în ceea ce privește șansele de victorie ale echipei noastre, părerea specialiștilor fiind unanimă din acest punct de vedere: Dinamo avea, de departe, prima șansă.

Totuși replica craiovencelor nu s-a ridicat la nivelul așteptat, Dinamo câștigând partida cu destul de multă lejeritate, în doar trei seturi, la diferențe de 6, respectiv 9 puncte. Rezultatul nu a produs modificări semnificative în situația clasamentului, echipa noastră ocupand, în continuare, poziția a doua, în timp ce Craiova se bate cu CSM-ul pentru locul 6.

Următoarea etapă este programată mâine, 12 februarie, când Dinamo primește, la București, vizita ocupantei locului 8 din clasament, CSM Lugoj. Partida este programată a se disputa în Sala Polivalentă Dinamo.

Autorul articolului: Florin Nan - CS Dinamo, 11 februarie 2014, ora 900

<< Început < Anterior 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 Următor > Sfârşit >>

Pagina 553 din 683

Săptămâna 25-31 martie 2024

Handbal. EHF European League, play-off (meci tur), marți 26 martie, ora 19:45: Dinamo – Bjerringbro-Silkeborg (Danemarca). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), miercuri 27 martie, ora 18:00 SCMU Craiova – Dinamo. În cazul în care Craiova câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, ora 18:00, în Sala Dinamo

Polo. Superliga (etapa 13), miercuri 27 martie, ora 20:30: Dinamo – Hello Sport. Bazin Tolea Grințescu Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 2), joi 28 martie, ora 17:00: Dinamo – CSM Volei Alba Blaj. În cazul în care Dinamo câștigă, meciul 3 va avea loc sâmbătă, 30 martie, la Blaj

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 1), vineri 29 martie, ora 15:00: CS Dinamo – SCM Dunărea Giurgiu. Stadion Dinamo

Baschet. LNB Getica 95 (etapa 27), vineri 29 martie, ora 18:00: CSM CSU Oradea - Dinamo

Rugby. Cupa României (semifinală), sâmbătă 30 martie, ora 13:00: Dinamo – CSM Știința Baia Mare. Stadion Arcul de Triumf

Volei masculin. Divizia A1, sferturi de finală, play-off (meci 3), dumimnică, 31 martie, ora 18:00: Dinamo - SCMU Craiova. Sala Dinamo