Ghid_informare_cetateni
3_LOGO_CEC_160_principal_verde_NOU
Atletism - Marian Oprea, locul patru la Mondialele de sală din Polonia

Un articol de Alexandru Enciu (foto: Mihai Neacșu)

Marian_Oprea_10Vicecampionul olimpic la atletism în anul 2004, sportivul dinamovist Marian Oprea (31 de ani), a reușit cel mai bun rezultat al delegației României prezente la cea de a 15-a ediție a Campionatelor Mondiale de sală, competiție ce a avut loc la Sopot, în Polonia, între 7 și 9 martie 2014. Sportivul antrenat de Doina Anton s-a calificat în finala de la triplusalt cu cel mai bun rezultat, 17,02 metri, și chiar dacă în lupta pentru medalii și-a îmbunătățit performanța (17,21 metri, la ultima încercare), nu a reușit să prindă podiumul. Aurul i-a revenit rusului Lyukman Adams, cu o săritură de 17,37, argintul a ajuns la cubanezul Ernesto Reve, cu 17,33, iar bronzul cubanezului Pedro Pichardo, cu 17,24 m.

Citeşte mai mult... [Atletism - Marian Oprea, locul patru la Mondialele de sală din Polonia]

Volei masculin – Divizia A1, 2013-2014. Play off, meciul 1

VB___101Dinamo București – Unirea Dej 3-0 (28-26, 27-25, 25-12)

Voleibaliștii de la Dinamo au făcut primul pas spre semifinalele Diviziei A. În cel dintâi meci din play-off, jucătorii antrenați de Daniel Rădulescu au învins sâmbătă, 8 martie, formația Unirea Dej cu scorul de 3-0 (26, 25, 12). Întâlnirea a avut loc în Sala Dinamo și a fost prima din seria de trei programată în această fază (se califică echipa care acumulează două victorii).

Primele două seturi au fost extrem de echilibrate. Oaspeții au început în forță și au condus în primul set până la 19-15. Mult mai concentrați pe final și având în Brcic și în Ontere doi jucători care au punctat atunci când era nevoie, Dinamo a închis setul în prelungiri, cu 28-26. Și partea a doua a avut o desfășurare asemănătoare. Dejenii au condus ultima dată cu 19-17, dar antrenorul Daniel Rădulescu a rupt elanul oaspeților cu un time-out bine ales. Dinamo a revenit în joc și a dovedit maturitate în momentele decisive. Setul a fost închis la scorul de 27-25. În fața unei echipe demoralizate, Dinamo a dominat clar ultimul set, pe care l-a câștigat sec: 25-12. Dinamo a început în formula: Drăghici, Mureșan, Șoloc, Brcic, Despotovski, Ontere – Miloș (libero).

Citeşte mai mult... [Volei masculin – Divizia A1, 2013-2014. Play off, meciul 1]

Handbal masculin - Cupa României, ediția 2014

Un articol de Florin Vasiliu

Știința Dedeman Bacău - C.S. Dinamo București: 37-27 (19-15)

În primul sfert de finală al Cupei României s-au întâlnit echipele Știința Dedeman Bacău şi C.S. Dinamo București. Dinamoviștii au început foarte curajos partida şi în minutul șapte al primei reprize aveau un avans de patru goluri (5-1), obligându-l pe Eliodor Voica, antrenorul Bacăului, să ceară primul time-out. Din acest moment, băcăuanii au echilibrat jocul, respectând întocmai indicațiile antrenorului, s-au apărat mai agresiv, au presat mai mult pe interii adverși şi, exact ca şi în partida disputată in turul Ligii Naționale, i-au obligat să greşească mult. Accidentarea lui Chiruţ a dereglat angrenajul alb roșilor şi aceștia nu au mai contat în joc decât pe reușitele personale ale lui Nicolae, care l-a transformat pe francezul Celestin într-un jalon. Din păcate, interul nostru stânga nu a fost sprijinit şi de ceilalți colegi din linia de nouă metri. Golgheterul Şandru a avut o evoluție ștearsă, iar R. Răpciugă în postura de inter dreapta găsește greu drumul spre poarta adversă. Știința a egalat în minutul 23 şi chiar dacă Seba Bota a cerut timp de odihnă pentru a-şi redresa echipa, aceasta cedează finalul primei reprize şi intră la vestiare cu un handicap de patru goluri (19-15). Evoluția scorului în prima repriză a fost următoarea: 1-5 (min. 7); 4-7 (min. 10); 7-9 (min. 16); 10-12 (min. 20); 13-13 (min. 23); 18-14 (min. 28); 19-15 (min. 30).

Citeşte mai mult... [Handbal masculin - Cupa României, ediția 2014]

Handbal - Cupa României. Calificare la pas

Un articol de Florin Vasiliu (foto: Mihai Neacșu)

Optimi de finală: Dinamo București – Poli Timișoara 29-24 (13-9)

Foto_handbalÎn optimile Cupei României, competiție ce se desfășoară sub formă de turneu la Ploiești, C.S. Dinamo București şi-a respectat blazonul şi a eliminat Poli Timișoara. Echipa de pe Bega, măcinată de accidentări şi cu gândul la evitarea barajului, nu a contat în joc decât 20 de minute în partida disputată miercuri. Sebastian Bota, antrenorul alb roșilor, a găsit o formulă ofensivă cu o linie de nouă metri, Nicolae-Şandru-Chiruţ, foarte incisivă, care a creat mari probleme apărării adverse. Cei trei au marcat 10 din cele 13 goluri reușite de dinamoviști până la pauză. De remarcat şi apărarea agresivă 3-2-1, bine dublată de intervențiile spectaculoase ale tânărului portar Makaria. Iată şi evoluția scorului în prima repriză: 3-2 (min. 5); 4-4 (min. 11); 6-7 (min. 15); 9-9 (min. 19); 13-9 (min. 29, scor la pauză).

Citeşte mai mult... [Handbal - Cupa României. Calificare la pas]

Volei feminin - Cupa României. Calificare fără emoții în Final Four

Dinamo Romprest - CS Alba Volei Blaj: 3-0 (25-14, 25-22, 25-11)

Din-_BjVoleibalistele de la Dinamo Romprest și-au valorificat statutul de favorite în sfertul de finală din Cupa României, disputat în compania echipei CS Alba Blaj. După ce s-au impus în prima manșă, în deplasare, cu scorul de 3-1 (-23, 21, 16, 12), elevele antrenorului Constantin Marian au câștigat fără drept de apel returul disputat miercuri în Sala Polivalentă Dinamo: 3-0 (14, 22, 11).

Dinamo Romprest a început în formula Marcovici, Atwi, Zarkova, Nenova, Baciu, Karakaseva - Manu (libero). Dintre cele trei seturi disputate, doar al doilea a avut istoric. Voleibalistele de la Alba Blaj au condus până la 20-18, însă valoarea și experiența le-a permis jucătoarelor de la Dinamo Romprest să revină și să închidă setul cu 25-22.

Dinamo Romprest s-a calificat în Final Four-ul Cupei României, care va desfășura în zilele de 22 și 23 martie, cel mai probabil la Piatra Neamț. S-au mai calificat Știința Bacău și Unic Piatra Neamț. Cea de a patra formație se va decide în urma duelului CSM Lugoj - CSM București.

Autorul articolului: Alexandru Enciu. Foto:Mihai Neacșu - CS Dinamo, 5 martie 2014, ora 2115

Tir – Alin Moldoveanu, locul patru la Europene

ALIN_MOLDOVEANUCampionul olimpic Alin Moldoveanu s-a clasat marţi pe locul patru în finala probei de tir 10 metri, puşcă aer comprimat, din cadrul Campionatelor Europene de la Moscova. Valorosul sportiv legitimat la CS Dinamo – Omega Tehnoton Iaşi a totalizat 164,3 puncte, mai puţin cu doar două zecimi decât ocupantul locului trei, Nazar Louginets (Rusia). Medalia de aur i-a revenit lui Aleh Tsarkov (Ucraina), iar cea de argint lui Vitali Bubnovich (Belarus). „Faptul că a ajuns în finală într-o competiţie de nivelul Campionatelelor Europene reprezintă o performanţă, indiferent de locul obţinut. Poziţia este onorabilă, iar rezultatul bun, mai ales că a participat în compania celor mai puternici sportivi din Europa”, a declarat Sorin Babii, antrenorul de la lot al lui Alin Moldoveanu.

Începând cu acest campionat continental, timpul de concurs s-a redus cu 15 minute (de la 45 la 30 de minute). „Faptul că s-a modificat regulamentul ne-a obligat să muncim altfel, să găsim soluţii, ceea ce am şi reuşit. El a tras un scor bun, la două zecimi de punct distanţă de locul trei, dar ăsta e jocul cifrelor. Chiar a tras foarte regulat, în timpul lui optim, stabilit în antrenament şi n-a fost niciun fel de problemă”, a mai declarat Sorin Babii.

CS Dinamo, 4 martie 2014, ora 2115

<< Început < Anterior 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 Următor > Sfârşit >>

Pagina 552 din 685

Săptămâna 08-14 aprilie 2024

Fotbal. SuperLiga Romania, play-out (etapa 3), luni 8 aprilie, ora 20:30: Oțelul Galați – Dinamo 1948

Baschet. LNB Getica 95, play-off, sferturi de finală (meciurile 1 și 2), 10 aprilie și 12 aprilie (ora 19:00 în ambele zile): U BT Cluj Napoca – Dinamo. Se joacă sistem 3/5

Handbal. Liga Națională (etapa 21), miercuri 10 aprilie, ora 18:30: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga, play-off semifinală (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 19:00: CSM Oradea – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1, semifinală 5-8 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 17:00: CSM București – Dinamo. Dacă Dinamo câștigă, meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, în Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1, semifinală 1-4 (meci 2), miercuri 10 aprilie, ora 18:00: Dinamo – Arcada Galați. Sala Dinamo. Dacă Dinamo câștigă meciul 3 va fi sâmbătă 13 aprilie, la Galați

Rugby. Liga Națională (etapa 1), sâmbătă 13 aprilie, ora 11:00: Dinamo – Rapid București. Stadion Florea Dumitrache Dinamo

Fotbal. Liga 3, seria 4, play-off (etapa 3), sâmbătă 13 aprilie, ora 17:00: CS Blejoi – CS Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), duminică 14 aprilie, ora 15:00: Potaissa Turda – Dinamo

Fotbal. Superliga România, play-out (etapa 4), duminică 14 aprilie, ora 18:15: Dinamo 1948 – Poli Iași. Stadion Arcul de Triumf