JOCURI SPORTIVE

AFIS_Academie_fotbal
Home
imagine_principala_ROVACCINARE_dreptunghi

Tir_CE_2021_OsijekÎn componența Laura Ilie, Eliza Molnar (ambele CS Dinamo) și Roxana Sidi (Steaua), echipa feminină de pușcă aer comprimat a României a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de la Osijek (Croația), după ce a învins în finala mică Norvegia! Fetele noastre încheiaseră și calificările pe locul trei, la numai 3 zecimi de poziția a doua, Slovenia. Aurul a revenit Rusiei.

Citeşte mai mult... [TIR. Medalie de BRONZ la Campionatul European de la Osijek pentru echipa feminină de pușcă a României]

BASCHET. Medalie de bronz pentru CSȘ6 DINAMO la Campionatul Național U18!

Juniori_U18_bronz_CN_2021Echipa masculină de baschet CSȘ6 Dinamo a cucerit bronzul la turneul final al Campionatului Național U18, desfășurat la Oradea. În finala mică a competiției, jucătorii antrenați de Victor David și Nicoleta Constantin au învins pe BC Laguna Sharks cu 77-51, luându-și revanșa pentru înfrângerea din grupă (74-48 pentru Laguna), care ne-a blocat drumul spre finală.

Citeşte mai mult... [BASCHET. Medalie de bronz pentru CSȘ6 DINAMO la Campionatul Național U18!]

RUGBY. Prima victorie după nouă ani în fața Timișoarei

Superliga CEC Bank, etapa 5: DINAMO – CS SCM Timișoara 31-28 (19-7). Raport eseuri: 3-4

Bonaparte_Damian_cu_TimRugbiștii de la Dinamo au reușit o victorie mare în Superligă. Jucătorii antrenați de Cosmin Rațiu, Flavius Dobre și Sosene Anesi (director tehnic) au învins pe SCM Timișoara pentru prima dată în ultimii nouă ani. Victoria s-a conturat la finele unui joc frumos, deschis, în care Dinamo a luptat până la ultima secundă.

Citeşte mai mult... [RUGBY. Prima victorie după nouă ani în fața Timișoarei]

VF_junioare_campioane_2021Voleibalistele junioarele de la Dinamo au încheiat neînvinse turneul final al Campionatului Național disputat în București, devenind astfel după trei ani campioane naționale la această categorie de vârstă. Competiția a fost găzduită de CSM București, echipă pe care Dinamo a învins-o cu 3-0. Paula Partnoi a fost aleasă MVP-ul competiției.

Citeşte mai mult... [VOLEI. Junioarele de la Dinamo au cucerit titlul național cu victorii pe linie. Paula Partnoi, MVP-ul competiției]

POLO. La o victorie de medaliile de bronz ale sezonului 2020-2021

Superliga, finala mică, meciurile 1 și 2: Dinamo – Rapid București 21-11 și 13-5

POLO_33Poloiștii de la Dinamo au început în forță finala mică a Superligii, cu două victorii categorice, care îi apropie de obținerea medaliilor de bronz. Ambele meciuri s-au desfășurat în Bazinul Tolea Grințescu Dinamo, pe 21 și 22 mai, și s-au încheiat cu victorii clare pentru jucătorii antrenați de George Georgescu. Finala mică se dispută în sistem play-off (3 din 5).

Citeşte mai mult... [POLO. La o victorie de medaliile de bronz ale sezonului 2020-2021]

CANOTAJ. Șase medalii pentru România la Cupa Mondială de la Lucerna

Bodnar_si_Radis_2021Cupa Mondială II la canotaj s-a desfășurat în perioada 20-23 mai la Lucerna, la numai o săptămână după desfășurarea Regatei de calificare la JO de la Tokyo. România a înscris în competiție echipajele de tradiție, exceptând ambarcațiunile de 8+1. Chiar dacă sportivii nu sunt în vârf fr formă, România a obținut șase medalii. Sportivii dinamoviști au contribuit la toate cele șase succese.

Citeşte mai mult... [CANOTAJ. Șase medalii pentru România la Cupa Mondială de la Lucerna]

Pagina 10 din 608

Săptămâna 13-19 septembrie 2021

Handbal. EHF Champions League (etapa 1), 16 septembrie, ora 19:45: Dinamo – Lomza Vive Kielce (Polonia). Sala Dinamo

Handbal. Liga Zimbrilor (etapa 3), 19 septembrie, ora 15:30: Dinamo – CSM Vaslui. Sala Dinamo

Kaiac-canoe. Campionatul Mondial de seniori, 16-19 septembrie, Copenhaga (Danemarca)

Scrimă. Cupa României la spadă + sabie juniori, 15-19 septembrie, București

Tir. Campionatul Național de glonț, 16-19 septembrie, București