logo_centenar_ROMANIA
Home
FiipregatitDSU_Banner_300-x48-px
Rugby. Buldogii incarca bateriile pentru noul sezon

Keegan_May__03Echipa de rugby Dinamo a început pregătirile pentru noul sezon competițional, care va debuta pe 11 august odată cu sferturile de finală ale Cupei României. La primele antrenamente, desfășurate în complexul Dinamo, au participat 28 de jucători, între care și trei nou veniți. Colectivul tehnic este reconfirmat: antrenori - Cristi Hîldan, Andrei Gurănescu, Flavius Dobre; managerul general - Ștefan Demci.

Citeşte mai mult... [Rugby. Buldogii incarca bateriile pentru noul sezon]

nationale_XCO_2018Cicliștii de la Dinamo BikeXpert Racing Team au obținut trei clasări pe podiumul de premiere la Campionatele Naționale de XCO (cross-country olimpic). Competiția s-a desfășurat la Sibiu la finele săptămânii trecute, iar palmaresul sportivilor antrenați de Răzvan Jugănaru (managerul echipei este Cătălin Sprânceană) s-a constituit din două locuri doi și unul trei. Pe locuri de vicecampioni au încheiat Ede Molnar la U23 și Eduard Kubat - cadeți.

Citeşte mai mult... [Ciclism. Trei clasari pe podium la Nationalele de XCO. Ede Molnar si Eduard Kubat - vicecampioni]

nicoleta_grasu_si_alexandra_baltazarSportivii din grupa de aruncări de la CS Dinamo (antrenori, Nicoleta Grasu și Costel Grasu) continuă să adune titluri naționale. La Campionatele de juniori 3, competiție desfășurată în zilele de 21 și 22 iulie la București, ambele probe de disc (masculin și feminin) au fost câștigate de sportivi crescuți la CS Dinamo. La fete, s-a impus Alexandra Baltazar Hall (foto sus, alături de Nicoleta Grasu) cu 40,92 metri, iar la masculin, Matei Alexandru Ionescu cu 47,44 m.

Citeşte mai mult... [Atletism. Dinamo domina nationalele de juniori in probele de disc. Alexandra Baltazar si Matei Ionescu – campioni la juniori 3]

Ciclism. Ede Molnar, vicecampion balcanic de tineret la XCO

ede_molnar_balcaniada_2018Secția de ciclism a CS Dinamo a punctat la Campionatele Balcanice de XCO (seniori și tineret), competiție desfășurată la Câmpulung Muscel la finele săptămânii trecute. În competiția de tineret (Under 23), unde a fost cea mai mare concurență, sportivul dinamovist Ede Molnar (foto, în dreapta) a cucerit medalia de argint, devenind astfel vicecampion balcanic.

Citeşte mai mult... [Ciclism. Ede Molnar, vicecampion balcanic de tineret la XCO]

Atletism. Razvan Roman, campion national la decatlon

roman_razvan_CN_2018Răzvan Roman (25 de ani) și-a reconfirmat statutul de cel mai complet atlet român. Sportivul dinamovist și-a trecut în cont un nou titlul național la decatlon, după ce s-a impus la competiția desfășurată la București, în zilele de 14 și 15 iulie. Roman (antrenor, Lili Năstase) avea în palmares titlul național la decatlon în 2017 și pe cel de la heptatlon la Cn indoor din 2018.

Citeşte mai mult... [Atletism. Razvan Roman, campion national la decatlon]

cn_lupte_resita_2018_dinamo_loc_1Cei mai valoroși luptători români și-au disputat, în perioada 12-15 iulie, titlurile naționale pe anul în curs, la nivelul seniorilor. Competiția s-a desfășurat la Reșița, iar sportivii dinamoviști au avut prestații foarte bune, atât la greco-romane, cât și la libere. La ambele stiluri, CS Dinamo a obținut câte trei titluri naționale.

Citeşte mai mult... [Lupte. Colectie de medalii la Nationale, Dinamo – locul 1 la greco-romane, locul 2 la libere]

Haltere. Cristian Luca si Daniela Manea au castigat Cupa Romaniei la tineret

Luca_si_Ficzi_Cupa_Rom_tineret_2018Halterofilii dinamoviști și-au făcut norma de trofee și la Cupa României de tineret, competiție desfășurată la Onești în perioada 9-12 iulie. Doi dintre sportivii antrenați de Anton Ficzi și Valeriu Calancea s-au clasat pe primul loc la total, obținând astfel trofeul la categoriile lor de greutate: Cristian Luca (56 kg) și Daniela Manea (+90 kg).

Citeşte mai mult... [Haltere. Cristian Luca si Daniela Manea au castigat Cupa Romaniei la tineret]

gica_hutanClubul Sportiv Dinamo deplânge trecerea în neființă, la vârsta de 64 de ani, a fostului mare hocheist GHEORGHE (GICĂ) HUȚAN. “Produs” al hocheiului pe gheață din Rădăuți, portar talentat, component al echipei Dinamo București dar și al lotului național de seniori al României, Gică Huțan a făcut parte din cea mai bună generație a hocheiului pe gheață românesc. Ca jucător, a participat la numeroase campionate mondiale și la Olimpiada din 1980, de la Lake Placid, SUA, unde România a ocupat locul 7-8.

Citeşte mai mult... [Hochei. CS Dinamo deplange trecerea in nefiinta a fostului mare hocheist Gica Hutan]

Handbal. Campionii s-au reunit in vederea noului sezon competitional

Reunire_2018_1Campioana României la handbal masculin s-a reunit azi la Sala Dinamo în vederea unui noul sezon competițional, pe care toată suflarea dinamovistă îl dorește la fel de prolific ca și anterioarele terei. Sezonul va debuta în mod oficial la finele lunii august, când e programată Supercupa României. Antrenorii Ștefan Constantin și Ionel Ene au avut la dispoziție nouă jucători dintre cei pe care se vor baza în noul sezon. Ceilalți urmează să se alăture echipei în perioada imediat următoare.

Citeşte mai mult... [Handbal. Campionii s-au reunit in vederea noului sezon competitional]

rizea_andrei_CN_2018Sportivii de la secția de tir a CS Dinamo (antrenori Marin Olimpiu și Dana Cohanciuc) au obținut șapte titluri la Campionatele Naționale de juniori II, competiție desfășurată săptămâna trecută la Poligonul Iosif Sârbu din București. Vedeta competiției a fost de departe dinamovistul Andrei Rizea (foto, pe prima treaptă), care a câștigat toate cele șase probe de pușcă la care a concurat.

Citeşte mai mult... [Tir. Andrei Rizea, vedeta Nationalelor de juniori II. Sase titluri din sase posibile]

Pagina 5 din 268

Săptămâna 17-23 septembrie 2018

Handbal. Liga Națională (etapa 3), 18 septembrie, ora 18:00: CSU Suceava – Dinamo

Handbal. Liga Campionilor (etapa 2), 22 septembrie, ora 19:30: Abanca Ademar Leon – Dinamo

Rugby. Superliga CEC Bank (etapa 3), 22 septembrie, ora 11:00: Dinamo – Universitatea Cluj Napoca. Stadion Florea Dumitrache – Dinamo

Canotaj. Campionatele Naționale de seniori și tineret, 18-19 septembrie, Snagov

Judo. Campionatele Mondiale de seniori, 20-27 septembrie, Baku (Azerbaidjan)

Lupte. Campionatele Mondiale de juniori, 17-23 septembrie, Trnava (Slovacia)

Lupte. Turneul internațional Ion Cornianu – Ladislau Simon, seniori, 20-23 septembrie, Sala Polivalentă București

Sărituri cu schiurile. Cupă Mondială Grand Prix, seniori, 20-24 septembrie, Râșnov