logo_centenar_ROMANIA
Home
FiipregatitDSU_Banner_300-x48-px

Plan_Dinamo-Bucuresti_FB-Post_pink_1200x1200Joi, 11 octombrie, întreaga lume sărbătorește Ziua Internațională a Fetelor (International Day of the Girl Child). În această zi specială, Plan International, partenerul pe linie de caritate al VELUX Champions League la handbal, va atrage atenția printr-o campanie mondială asupra faptului că, adesea, fetele nu au aceleași șanse ca băieții.

Citeşte mai mult... [Handbal. Liga roz: campanie pentru Ziua Internationala a Fetelor la meciurile din etapa a 5-a a VELUX Champions League]

Handbal. Incalzire pentru Wisla Plock. Victorie clara cu Bacaul

Liga Națională, etapa 6: Dinamo - CSM Bacău 36-28 (20-9)

Alin_Constantinescu_vs_BacauHandbaliștii de la Dinamo au făcut o repetiție reușită în vederea meciului cu Wisla Plock, din Liga Campionilor. Jucătorii antrenați de Ștefan Constantin și Sebastian Bota au reușit o primă repriză aproape perfectă, cu apărare bună și atac letal. Scorul de la pauză cu o diferență de 11 goluri spune totul despre cum s-au desfășurat ostitățile.

Citeşte mai mult... [Handbal. Incalzire pentru Wisla Plock. Victorie clara cu Bacaul]

Tenis. Dinamo, doua medalii de argint la Nationalele pe echipe – seniori

tenis_CN_seniori_echipeEdiția din acest an a Campionatului Național pe echipe seniori, organizat de Federația Română de Tenis pe terenurile de la Centrul Național de Tenis, a fost una dintre cele mai puternice din istorie, în special pentru că au participat foarte mulți dintre jucătorii de top ai României. La finalul competiției, CS Dinamo a obținut medalii de argint atât la feminin, cât și la masculin.

Citeşte mai mult... [Tenis. Dinamo, doua medalii de argint la Nationalele pe echipe – seniori]

Rugby. Buldogii, 40 de minute in avantaj cu Timisoara Saracens

Superliga CEC Bank, etapa 5: Dinamo – Timișoara Saracens 16-33 (13-12). Raport eseuri: 1-5

Etapa_5_Dinamo_-_Timisoara_2Rugbiștii de la Dinamo au reușit o primă repriză foarte bună în meciul cu campioane en titre, disputat sâmbătă pe stadionul Florea Dumitrache. Buldogii au condus cu 13-12 după primele 40 de minute, cu o lovitură de pedeapsă marcată în primele trei minute și un eseu concretizat de Keegan May. La pauză, Timișoara a schimbat mai mulți jucători.

Citeşte mai mult... [Rugby. Buldogii, 40 de minute in avantaj cu Timisoara Saracens]

Baschet. Inceput promitator pentru noul proiect Dinamo Stiinta

Liga Națională, etapa 1: Dinamo Știința – CSU Sibiu 92-96 (22-21, 18-24, 23-25, 29-26)

baschet_dinamo_echipa_dupa_etapa_1_cu_SibiuBaschetbaliștii de la Dinamo Știința au debutat vineri în noul sezon al Ligii Naționale, pe teren propriu, cu una dintre echipele cu pretenții de pe prima scenă. Meciul a fost unul extrem de disputat, cu accente dramatice pe final, când Dinamo a reușit să preia conducerea. Oaspeții s-au impus la final cu 96-92, însă noul proiect Dinamo Știința a arătat bine.

Citeşte mai mult... [Baschet. Inceput promitator pentru noul proiect Dinamo Stiinta]

Handbal. Victorie de serviciu cu ”U” Cluj

Liga Națională, etapa 5: U Cluj - Dinamo 28-40 (16-21)

echipa_cu_UClujDirect de la Helsinki, unde au câștigat meciul cu Riihamaen Cocks (32-31) din Grupa D a VELUX Champions League, campionii României au mers direct la Cluj, pentru meciul cu Universitatea. Stafful tehnic a abordat meciul cu aproape același “7” de la început până la sfârșit, menajând o parte dintre jucători. Chiar și așa, succesul a fost unul clar și logic.

Citeşte mai mult... [Handbal. Victorie de serviciu cu ”U” Cluj]

Baschet. Incepe campionatul! ”Dinamo Știința”, un proiect ambitios

Liga Națională, etapa 1: Dinamo – CSU Sibiu, vineri, 5 octombrie, ora 19:00

baschet_comunicatAstăzi, 5 octombrie, începe o nouă ediție a Ligii Naționale masculine la baschet, iar cel mai titrat club din baschetul românesc, Dinamo București, își propune să revoluționeze unul dintre cele mai îndrăgite sporturi mondiale, atât prin calitatea jocului de pe teren, cât și prin spectacolul general, două elemente care vor transforma fiecare meci de baschet într-o experiență inedită.

Citeşte mai mult... [Baschet. Incepe campionatul! ”Dinamo Știința”, un proiect ambitios]

Liga Campionilor, Grupa D (etapa 4): Riihimaen Cocks – Dinamo 31-32 (17-15)

Victorie_la_Riihimaen_CocksCampioana României la handbal masculin a obținut o victorie mare la Helsinki, în fața ambițioasei echipe Riihimaen Cocks, aflată la prima ei participare în grupele Ligii Campionilor. Dinamo s-a impus cu 32-31, obținând astfel primul succes în deplasare din istorie în această competiție selectă. Cu șase puncte din patru meciuri, alb-roșiii au cel mai bun start în Ligă din toate sezoanele.

Citeşte mai mult... [Handbal. Victorie istorica, start fulminant. Dinamo, a treia victorie in Liga Campionilor]

Andrei-Timoce-spadasinSportivii dinamoviști Andrei Timoce (foto) și Adrian Dabija și-au disputat finala Campionatului Balcanic de seniori în proba de spadă individual masculin, competiție desfășurată la finele săptămânii trecute la Belgrad (Serbia). După un meci de calitate, Andrei Timoce și-a adjudecat medalia de aur, argintul revenindu-i lui Dabija.

Citeşte mai mult... [Scrima. Finala dinamovista la Campionatul Balcanic de spada: Timoce – locul 1, Dabija – locul 2]

Liga Națională, etapa 4: Dinamo - CSM Făgăras 28-22 (14-13)

handbal_echipa_aliniataÎntre două meciuri din Liga Campionilor, handbaliștii de la Dinamo trag și pentru a acumula puncte în principala competiție internă. Sâmbătă, 29 septembrie, campionii au jucat pe teren propriu cu CSM Făgăraș, partidă pe care au câștigat-o fără probleme, cu scorul 28-22. Cu acest succes, Dinamo a acumulat 7 puncte din patru etape.

Citeşte mai mult... [Handbal. Victorie fara probleme cu Fagaras. Urmeaza deplasarea in Finlanda si meciul cu U Cluj, care se joaca la Turda]

Pagina 5 din 274

Săptămâna 12-18 noiembrie 2018

Handbal. Liga Națională (etapa 10), 14 noiembrie, ora 21:00: Steaua – Dinamo. Sala Concordia Chiajna

Handbal. Liga Campionilor (etapa 8), 18 noiembrie, ora 18:10: Elverum Handball – Dinamo

Baschet. Liga Națională (etapa 7), 17 noiembrie, ora 20:45: Steaua – Dinamo. Sala Regimentului de Gardă – Mihai Viteazul

Polo. Superliga (etapa 5), 16-18 noiembrie: Steaua – Dinamo. Bazinul Ghencea

Rugby. Cupa României (calificare semifinale, faza I), 17 noiembrie, ora 12:00: CSM București – Dinamo. Stadion Olimpia

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 6), 17 noiembrie: Știința Explorări Baia Mare – Dinamo

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 4), 13 noiembrie, ora 17:00: U NTT Data Cluj Napoca - Dinamo. Divizia A1 (etapa 5), 16 noiembrie: Dinamo - CSM București. Sala Dinamo

Box. Campionatul Uniunii Europene, 10-18 noiembrie, Valladolid (Spania)

Lupte. Campionatul Mondial de seniori U23, 12-18 noiembrie, București

Gimnastică. Campionatul Național de junioare, 14-17 noiembrie, Deva

Tir. Campionatele Internaționale ale României, 14-17 noiembrie, Iași