Home
FiipregatitDSU_Banner_300-x48-px
Polo. Dinamo cedeaza in dubla cu Steaua, de pe teren propriu

Superliga, etapa 14: Dinamo – Steaua 5-9 (2-2, 0-3, 1-2, 2-2) și 8-14 (2-4, 4-6, 1-2, 1-2)

Dinamo_-_Steaua_KariPoloiștii de la Dinamo au cedat sâmbătă și duminică, pe teren propriu, în fața campioanei din ultimii ani, Steaua. Jucătorii antrenați de George Georgescu și Berttini Nenciu au avut momente bune de joc, cu reprize în care au dat o replică solidă adversarilor, însă per ansamblu experiența superioară a oaspeților a înclinat balanța în favoarea lor.

Citeşte mai mult... [Polo. Dinamo cedeaza in dubla cu Steaua, de pe teren propriu]

Polo feminin. Dinamo incheie turneul de la Oradea cu victorii pe linie

polo_fete_ehipa_2019Poloistele de la Dinamo au avut o prestație de excepție la Oradea, unde s-a desfășurat cel de-al doilea turneu al Campionatului Național. Jucătoarele antrenate de Florian Dumitrache și Berttini Nenciu au încheiat turneul cu victorii pe linie, depășind orice pronostic. Dinamo are șanse mari în acest sezon să schimbe medaliile de bronz din sezonul trecut cu unele mai strălucitoare.

Citeşte mai mult... [Polo feminin. Dinamo incheie turneul de la Oradea cu victorii pe linie]

Baschet. Dinamo Stiinta, victorie mare cu Steaua! Se vede play-offul

Liga Națională, etapa 5 (Grupa Galbenă): Dinamo – Steaua 73-67 (16-24, 13-13, 20-14, 24-16)

BM_Dinamo_-_Steaua_73-67Baschetbaliștii de la Dinamo Știința au încheiat turul Grupei Galbene cu victorii pe linie. În ultimul meci, disputat sâmbătă pe teren propriu, jucătorii antrenați de Tudor Costescu au obținut o victorie mare în fața rivalei bucureștene Steaua, scor 73-67. Succesul este unul extrem de important și poate fi decisiv în drumul trupei alb-roșii spre play-off.

Citeşte mai mult... [Baschet. Dinamo Stiinta, victorie mare cu Steaua! Se vede play-offul]

Divizia A1, etapa 19: Dinamo – ACS Volei Municipal Zalău 2-3 (26-24, 25-23, 29-31, 19-25, 10-15)

VM_dinamo-zalau_2-3Dinamo și Volei Municipal Zalău au pus în scenă, sâmbătă, unul dintre cele mai frumoase meciuri de volei din campionatul intern în acest sezon. Dinamo a primit vizita liderului Diviziei A1, o echipă cu numai două înfrângeri în tot sezonul, iar alb-roșiii au reușit în multe momente să-și domine adversara. În setul trei, Dinamo a avut patru mingi de set și meci.

Citeşte mai mult... [Volei masculin. Regal voleibalistic in Sala Dinamo: meci de cinci seturi cu liderul campionatului. Dinamo ia un punct]

Tir._Laura_Alin_si_OlimpiuCei mai valoroși tiriști români au încheiat cu un loc pe podium participarea la prima Cupă Mondială a anului. Întrecerea a fost găzduită de orașul indian New Delhi și a contat ca etapă de calificare pentru Jocurile Olimpice de la Tokio 2020 (câte 2 locuri cotă la probele individuale de pușcă 10 metri a.c., unde au concurat sportivii români). Medalia a fost una de argint și a fost cucerită la proba de pușcă mixt, prin Laura Coman și Alin Moldoveanu.

Citeşte mai mult... [Tir. Laura Coman si Alin Moldoveanu, medalie de argint la Cupa Mondiala de la New Delhi]

Handbal. Dinamo incheie sezonul de poveste al Ligii Campionilor

Liga Campionilor, baraj pentru optimile de finală (retur): Dinamo Bucureşti – Sporting CP 26-27 (15-11)

Dinamo_vs_Sporting_06Handbaliștii de la Dinamo au ratat calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după ce au cedat la limită în faţa echipei Sporting CP, în manşa retur disputată joi în București. În manşa tur, lusitanii au câştigat tot la un gol diferenţă, scor 32-31. Dinamo încheie astfel un sezon de poveste, în care a ajuns mai departe ca oricare altă echipă din România (la masculin).

Citeşte mai mult... [Handbal. Dinamo incheie sezonul de poveste al Ligii Campionilor]

Volei masculin. Meci disputat la Craiova, Dinamo smulge un singur set

Divizia A1, etapa 18: SCMU Craiova – Dinamo 3-1 (23-25, 25-19, 28-26, 25-16)

VB_Bozidar_cu_B_MareVoleibaliștii de la Dinamo nu au reușit să dea lovitura pe terenul echipei craiovene (locul 2 în Divizia A1) . Meciul disputat sâmbătă a avut momente extrem de disputate, îndeosebi în prima parte, și s-a decis practic în setul trei, când Dinamo nu a putut închide parțialul, deși a avut trei mingi de set (la 24, 25 și 26). Pierderea setului i-a făcut pe dinamoviști să nu se mai regăsească în setul 4.

Citeşte mai mult... [Volei masculin. Meci disputat la Craiova, Dinamo smulge un singur set]

Volei feminin. Fetele de la Dinamo pierd acasa cu Belor Galati

Divizia A1, etapa 15: Dinamo – Belor Galați 1-3 (14-25, 25-21, 20-25, 20-25)

VF_Din_-_U_ClujVoleibalistele de la Dinamo au cedat sâmbătă pe teren propriu în meciul cu Belor Galați. Jucătoarele antrenate de Marian Constantin nu și-au găsit ritmul și, chiar dacă stafful a căutat permanent soluții de redresare (au fost folosite 11 voleibaliste în acest meci), jocul a curs în favoarea oaspetelor, care au plecat acasă cu toate cele trei puncte.

Citeşte mai mult... [Volei feminin. Fetele de la Dinamo pierd acasa cu Belor Galati]

Box. Dinamo a dominat Nationalele de seniori Under 22

Filip_Cristian_CE_UE_2018Localitatea Brezoi din județul Vâlcea a găzduit, în perioada 18-24 februarie, Campionatele Naționale de box pentru seniori Under 22. În spiritul tradiției, pugiliștii de la CS Dinamo și-au tăiat partea leului, obținând cele mai multe trofee. Patru dintre sportivii antrenați de Napoleon Gheorghe și Dumitru Dorobanțu au devenit campioni.

Citeşte mai mult... [Box. Dinamo a dominat Nationalele de seniori Under 22]

Handbal. Infrangere la limita. Sperante mari pentru retur

Liga Campionilor, baraj pentru optimile de finală (tur): Sporting CP – Dinamo 32-31 (14-14)

Din_vs_Ablanca_A_017Handbaliștii de la Dinamo au făcut un meci bun în Portugalia, în meciul tur cu Sporting CP din barajul pentru optimile Ligii Campionilor, și se întorc acasă cu un rezultat care le dă speranțe pentru o calificare istorică între primele 14 echipe din Europa. Campioana României a pierdut cu un gol primit în ultimele cinci secunde, după o revenire de senzație în finalul jocului.

Citeşte mai mult... [Handbal. Infrangere la limita. Sperante mari pentru retur]

Pagina 4 din 289

Săptămâna 18-24 martie 2019

Baschet. Cupa României (sferturi de finală, retur), 20 martie, ora 18:15: Dinamo – SCM Timișoara. Sala Dinamo

Baschet. Liga Națională, Grupa Galbenă (etapa 8), 24 martie, ora 18:00: Dinamo – Phoenix Galați. Sala Dinamo

Handbal. Liga Națională (etapa 23), 18 martie, ora 18:15: Dinamo – Steaua. Sala Dinamo. Liga Națională (etapa 24), 21 martie: HC Buzău – Dinamo

Polo. Superliga (etapa 16), 22 martie (ora 11:30) și 23 martie (ora 11:30): Dinamo – Rapid. Bazinul Anatolie Grințescu Dinamo

Volei masculin. Play-off ( etapa 1), 23 martie, ora 18:00: SCMU Craiova - Dinamo, ora 18:00

Atletism. Campionatul Național de copii, 23 martie, București

Înot. Campionatul Național seniori, tineret, juniori, 19-24 martie, Bacău

Judo. Campionatul Național de seniori, 22-24 martie, Iași

Scrimă. Cupa Mondială – Budapesta, sabie masculin, 22-24 martie, Ungaria

Scrimă. Cupă Mondială – Sint Niklaas, sabie feminin, 22-24 martie, Belgia

Tir. Campionatul European aer comprimat, 18-25 martie, Osijek (Croația)

Acreditari CHL

În data de 23 martie a.c., Bazinul olimpic acoperit Anatolie Grințescu - Dinamo va găzdui meciul dintre Dinamo și Rapid, din cadrul Superligii masculine de polo. Partida va începe la ora 11:30, motiv pentru care programul de inițiere și agrement se va desfășura în ziua menționată de la ora 13:00.