JOCURI SPORTIVE

AFIS_Academie_fotbal
Home
imagine_principala_ROVACCINARE_dreptunghi

Laris_Bors_Dumitrescu_CE_U23Sportivul dinamovist Laris Borș Dumitrescu (22 de ani) a cucerit vineri, 5 noiembrie, medalia de aur la Campionatul European U23 de la Budapesta (Ungaria), după ce l-a învins în finala categoriei 66 kg, prin ippon, pe moldoveanul Radu Izvoreanu. Antrenat de Bogdan Bărbulescu, tânărul judoka dinamovist se află în fața celui mai bun rezultat al carierei sale.

Citeşte mai mult... [JUDO. Performanță de excepție: Laris Borș Dumitrescu – medaliat cu AUR la Campionatul European U23!]

Laura_si_Olimpiu_finala_Cupei_Mondiale_2021Cea mai valoroasă sportivă din tirul românesc, Laura ILIE (CS Dinamo), încheie anul cum nu se poate mai bine. Eleva antrenorului Olimpiu Marin a cucerit două medalii la pușcă 10 metri a.c., AUR și ARGINT, la finala Cupei Mondiale de la Wroclaw (Polonia), unde au fost invitaţi primii 12 trăgători ai lumii la fiecare armă.

Citeşte mai mult... [TIR. Laura ILIE - AUR și ARGINT la finala Cupei Mondiale - ”Cupa Președintelui” - Wroclaw, Polonia]

BASCHET. Victorie mare la Galați, decisă în ultimele momente

Liga Națională, etapa 7: CS Municipal Galați - DINAMO 69-72 (36-34)

Williams_si_ClantonVictorie mare obținută în deplasare de elevii lui Hristu Șapera, în condițiile în care a lipsit Nenad Miljenovic, unul dintre cei mai buni jucători dinamoviști în ultimele meciuri. Dar Dinamo a compensat prin atitudine și încredere. Iar victoria s-a decis în ultimele momente ale jocului, când Lawson Korita a fost decisiv.

Citeşte mai mult... [BASCHET. Victorie mare la Galați, decisă în ultimele momente]

VOLEI MASCULIN. Prima înfrângere după 11 luni

Divizia A1, etapa 5: DINAMO – Arcada Galați 1-3 (21-25, 25-20, 15-25, 10-25)

Cherbeleata_cu_Arcada_GlVoleibaliștii de la Dinamo au cedat vineri în derbyul cu Arcada Galați, o echipă aflată în zi de grație. Dinamo nu a făcut un joc rău, dar Arcadei Galați i-a ieșit totul. E de ajuns să evidențiem raportul blocajelor: 2-15! ”Când pierzi în fața unei echipe care joacă la acest nivel nu ai ce reproșa”, a declarat la final antrenorul Sinișa Reljic. Dinamo pierde astfel primul meci după 11 luni.

Citeşte mai mult... [VOLEI MASCULIN. Prima înfrângere după 11 luni]

VOLEI FEMININ. Fetele noastre au luat toate punctele cu Craiova

Divizia A1, etapa 5: Dinamo – SCMU Craiova 3-1 (25-17, 25-21, 21-25, 25-18)

VF_Tara_Cristea_atac_cu_CraiovaVoleibalistele de la Dinamo și-au trecut în cont cea de a doua victorie stagională după ce s-au impus în patru seturi (victorie de trei puncte) în meciul cu SCMU Craiova disputat sâmbătă, 6 noiembrie, în Sala Dinamo. A fost un meci bun reușit de jucătoarele antrenate de Milos Gavrilovic, care au dominat lupta la fileu (14 puncte reușite la blocaj).

Citeşte mai mult... [VOLEI FEMININ. Fetele noastre au luat toate punctele cu Craiova]

Sabie_CN_seniori_echipe_2021Dinamo își reconfirmă supremația secției de scrimă – grupa de sabie! La Superliga Națională Flanco pe echipe seniori, CS Dinamo a câștigat atât titlul la masculin, cât și pe cel de la feminin. La masculin, CS Dinamo București 1 (Codrin Cozmuleanu, Sorin Eftimie, Iulian Teodosiu, Răzvan Ursachi) s-a impus fără probleme în finala cu CSA Steaua București 1, scor 45-29.

Citeşte mai mult... [SCRIMĂ. Dinamo a câștigat ambele titluri naționale la sabie în Superliga Națională!]

Pagina 4 din 620

Săptămâna 29 noiembrie - 5 decembrie 2021

Handbal. EHF Champions League (etapa 9), 2 decembrie, ora 19:45: Telekom Veszprem HC – Dinamo

Volei masculin. CEV Cup (16-imi de finală / tur), 1 decembrie, ora 17:00: Dinamo – United Volleys Frankfurt (Ger). Sala Dinamo

Volei masculin. Divizia A1 (etapa 9), 4 decembrie, ora 17:00: Dinamo – Olimpia Titanii București. Sala Dinamo

Volei feminin. Cupa României (faza a II-a, tur), 1 decembrie, ora 13:00: Dinamo – CSO Voluntari

Volei feminin. Divizia A1 (etapa 9), 4 decembrie, ora 13:00: Dinamo – CS Medgidia. Sala Dinamo