logo_centenar_ROMANIA
Home
FiipregatitDSU_Banner_300-x48-px
Handbal. Dinamo - Dobrogea Sud, luni 16 aprilie, ora 20:00

handbal_victorie_cu_CSMHandbaliștii de la Dinamo vor debuta în play-off (sferturi de finală) pe data de 16 aprilie, la ora 20:00, pe teren propriu, contra celor de la HC Dobrogea Sud Constanța. Data meciului a fost stabilită astăzi, în urma negocierilor avute cu televiziunile deținătoare de drepturi. Echipa care va acumula două victorii din cele trei partide disputate se califică în semifinale. Intrarea este liberă.

Citeşte mai mult... [Handbal. Dinamo - Dobrogea Sud, luni 16 aprilie, ora 20:00]

Allahkaram_cu_ConstantaHandbaliștii de la Dinamo, campioni naționali en titre, și-au aflat astăzi, în urma meciurilor din etapa a 26-a a Ligii Naționale, ultima din play-off, adversarul pe care îl vor întâlni în prima fază a play-offului (sferturile de finală). Clasați pe locul 3, dinamoviștii vor da piept cu HC Dobrogea Sud Constanța, ocupanta locului 6.

Citeşte mai mult... [Handbal. Dinamo - HC Dobrogea Sud in sferturile de finala ale play-off-ului. Primul meci al seriei, duminica sau luni, in Sala Dinamo]

Baschet. Cornel Cioacata, meci de exceptie cu Timba Timisoara

Liga Națională, etapa 27: Dinamo - Timba Timișoara 85-82 (27-23, 18-19, 16-24, 24-16)

CioacataBaschetbaliștii de la Dinamo și-au trecut în cont cea de a doua victorie în acest sezon al Ligii Naționale. Jucătorii antrenați de Dan Niculescu s-au impus pe teren propriu, miercuri, în meciul cu Timba Timișoara. Partida a contat pentru etapa a 27-a a Ligii Naționale, ultima din turul fazei a doua. Jucătorul meciului a fost de departe Cornel Cioacătă, care a marcat 32 de puncte.

Citeşte mai mult... [Baschet. Cornel Cioacata, meci de exceptie cu Timba Timisoara]

Sah. Maria Alexandra Lia, tripla campioana nationala la juniori

maria_alexandra_liaUnul dintre cele mai importante evenimente ale șahului românesc, Campionatele Naționale de juniori la șah clasic, rapid, blitz și dezlegări, a reunit 651 de sportivi la Călimănești-Căciulata, în perioada 26 martie – 6 aprilie. CS Dinamo a participat cu o echipă puternică de la Centrul Sportiv Brașov, iar rezultatele au fost pe măsură: opt clasări pe podium, dintre care șase titluri naționale.

Citeşte mai mult... [Sah. Maria Alexandra Lia, tripla campioana nationala la juniori]

Canotaj. Victorii de Paste, la Regata de selectie a Federatiei Italiene

4_rame_Italia_2018Aflați în cantonament de pregătire în Italia, componenții lotului masculin de canotaj al României au luat startul, în prima zi de Paște, la Regata de selecție a Federației Italiene de Canotaj de la Piediluco. Deși au concurat cu adversari extrem de puternici, ambarcațiunile tricolore au reușit performanțe excelente.

Citeşte mai mult... [Canotaj. Victorii de Paste, la Regata de selectie a Federatiei Italiene]

virgil_munteanu_victoriosCei patru luptători români de greco-romane care vor face deplasarea la Campionatele Europene din Rusia, de la finale acestei luni, au făcut o ultimă verificare oficială în Estonia (Tallinn), la turneul Kristjan Palusalu. În echipă s-au aflat și dinamoviștii Virgil Munteanu (60 kg) și Alin Alexuc (130 kg).După întreceri care au ținut toată ziua, Munteanu s-a clasat pe locul 3, iar Alin Alexuc - pe 4.

Citeşte mai mult... [Lupte. Virgil Munteanu - locul 3, Alin Alexuc - locul 4 la turneul de la Tallinn (Estonia), ultimul inainte de Europene]

Polo. Dinamo castiga cel de-al doilea meci de la Brasov

Superliga, etapa 14 (meciul 2): Corona Sportul Studențesc - Dinamo 9-10 (2-1, 3-4, 3-2, 1-3)

Vranceanu_cu_SportulPoloiștii de la Dinamo au încheiat sezonul regulat cu o victorie de moral, obținută la Brașov, în fața echipei Corona Sportul Studențesc. Jucătorii antrenați de George Georgescu și Berttini Nenciu au revenit puternic în ultima repriză pentru un succes cu 10-9. Cu 4 minute și 32 de secunde înainte de final, gazdele conduceau cu 9-7, dar Dinamo a marcat de trei ori, prin Dragomirescu (cel mai bun jucător din bazin), Vrânceanu și Simion.

Citeşte mai mult... [Polo. Dinamo castiga cel de-al doilea meci de la Brasov]

POlo. Infrangere cu Sportul Studentesc Corona, jucam semifinala cu Steaua

Superliga, etapa 14 (meciul 1): Sportul Studențesc Corona - Dinamo 10-8 (3-1, 1-3, 2-2, 4-2)

Dinamo_-_Sportul_15.12.17Poloiștii de la Dinamo au pierdut primul meci de la Brașov, din etapa a 14-a a Superligii, după o partidă echilibrată, decisă în ultima repriză. De la 7-7, gazdele au marcat de trei ori consecutiv (10-7), desprinzându-se în câștigătoare. Pentru Dinamo au marcat: Buică 2, Dragomirescu 2, Fulea 1, Prioteasa 1, C. Marian 1, A. Georgescu 1.

Citeşte mai mult... [POlo. Infrangere cu Sportul Studentesc Corona, jucam semifinala cu Steaua]

Scrima. Andrei Pastin - CAMPION MONDIAL de cadeti la sabie

Andrei_Pastin_aur_CM_cadeti_2018Scrimerul dinamovist Andrei Păștin a reușit o performanță remarcabilă în cadrul Campionatelor Mondiale de cadeți și juniori de la Verona. Sportivul antrenat de Rareș Dumitrescu a cucerit astăzi medalia de AUR în proba de sabie individual - cadeți, primul titlu mondial la această categorie de vârstă în proba sabrerilor din toată istoria scrimei românești. Ultimul titlu fusese cucerit în 2015, dar la spadă feminin.

Citeşte mai mult... [Scrima. Andrei Pastin - CAMPION MONDIAL de cadeti la sabie]

Onica_Luca_Manea_felicitati_CosacTriplul medaliat de la Campionatele Europene de seniori la haltere, Nicolae Onica (aur la total și la aruncat, argint la smuls), a fost felicitat astăzi de președintele CS Dinamo, George Cosac, pentru rezultatele obținute în cadrul competiției de la București. Alături de el s-au aflat și ceilalți doi participanți la Europene, încă juniori, Cristian Luca și Robert Manea (ambii – locul 6 la total), precum și antrenorii Anton Ficzi și Valeriu Calancea.

Citeşte mai mult... [Haltere. ”Europenii” dinamoviști, felicitați de conducerea CS Dinamo. Nicolae Onica: ”Ținta este JO de la Tokyo”]

Pagina 3 din 254

Săptămâna 23-29 aprilie 2018

Baschet. Liga Națională (etapa 31). 25 aprilie, ora 15:00: Dinamo - Politehnica Iași. Sala Dinamo. Liga Națională (etapa 32), 27 aprilie, ora 17:00: Timba Timișoara - Dinamo

Handbal. Liga Națională, play-off – sferturi de finală (meciul 3), 29 aprilie, ora 15:30: Dinamo – HDCS Constanța. Sala Dinamo. Scor general: 1-1. Se joacă în sistemul ”două victorii din trei meciuri”

Rugby. Superliga CEC Bank (etapa 12), 27 aprilie, ora 11:00: Timișoara Saracens - Dinamo

Box. Cupa României la juniori, 24-27 aprilie, Câmpulung Muscel (Argeș)

Judo. Campionatele Europene de seniori, 26-28 aprilie, Israel

Kaiac-canoe. Cupa României la seniori, 25-27 aprilie, Bascov

Sambo. Campionatele Naționale de seniori, 28-29 aprilie, București

Tir. Cupa Mondială, 20-30 aprilie, Changwon (Coreea de Sud)

În zilele de 30 aprilie și 1 mai 2018, programul activităților de agrement desfășurate în Bazinul olimpic Anatolie Grințescu se desfășoară fără modificări, după orarul obișnuit.