JOCURI SPORTIVE

AFIS_Academie_fotbal
Home
imagine_principala_ROVACCINARE_dreptunghi

Volha_Malaika_2021Sportivii dinamoviști au obținut trei medalii la Campionatul Mondial de sambo pe plajă, disputat pe 28-29 august, în Cipru. Dinamo a punctat prin doi sportivi. La feminin, Volha Maleika (72 kg / foto) a cucerit singura medalie de aur a delegației României. Celelalte două trofee au fost obținute la masculin, de uriașul Daniel Natea.

Citeşte mai mult... [SAMBO. Volha Maleika (AUR) și Daniel Natea (ARGINT și BRONZ) la Campionatul Mondial de sambo pe plajă]

BUTA_CM_ROLE_2021Sportivul dinamovist George Buta (28 de ani) a câștigat în Cehia, la Nove Mesto, medalia de aur la proba de super sprint 7,5 km din cadrul Campionatului Mondial de biatlon pe role. Buta, sportiv care se pregătește la Centrul Sportiv Brașov, a adus astfel primul titlu mondial la seniori pentru România în acest sport.

Citeşte mai mult... [BIATLON. Sportivul dinamovist George BUTA scrie istorie: PRIMUL TITLU MONDIAL PENTRU ROMÂNIA LA BIATLONUL PE ROLE!]

HANDBAL. ”Avem nevoie de timp, trebuie să jucăm mai multe meciuri”

Supercupa României: Dinamo – HC DS Constanța 18-19 (10-10)

Sorhaindo_Supercupa_2021Dinamo a  debutat în noul sezon competițional la handbal cu meciul care a decis câștigătoarea Supercupei României. Partida s-a desfășurat la Alexandria, pe 25 august, și a dat câștig de cauză formației HC DS Constanța, cu scorul de 19-18. A fost un meci cu goluri puține, în care apărările au dus greul.

Citeşte mai mult... [HANDBAL. ”Avem nevoie de timp, trebuie să jucăm mai multe meciuri”]

LUPTE GRECO-ROMANE. Manuel Stoica, locul 5 la Campionatul Mondial de juniori

stoica_manuel_CM_junioriLuptătorul dinamovist Manuel Stoica (16 ani) s-a clasat pe locul 5 la Campioanatul Mondial de juniori desfășurat în Rusia, la Ufa. Sportivul antrenat de Sandu Marian și Mircea Constantin a câștigat două meciuri și a pierdut tot două (ambele pentru medalii), în cadrul categoriei 63 kg.

Citeşte mai mult... [LUPTE GRECO-ROMANE. Manuel Stoica, locul 5 la Campionatul Mondial de juniori]

radu_simion_2Boxerii de la CS Dinamo au cucerit două medalii la Campionatul European de cadeți (U15) desfășurat a Sarajevo, în Bosnia Herțegovina. Radu Simion a cucerit medalia de argint la 66 kg, iar Mirela Cojocaru pe cea de bronz la 48 kg. Ambii sportivi sunt antrenați de Napoleon Gheorghe.

Citeşte mai mult... [BOX. Radu Simion a cucerit medalia de argint la Campionatul European de cadeți! Mirela Cojocaru – medalie de bronz]

VOLEI MASCULIN. Sinisa Reljic, noul antrenor al echipei Dinamo: ”Avem un lot echilibrat, ne vom bate pentru rezultate cât mai bune”

Sinisa_Reljic_cu_EdiEchipa masculină de volei Dinamo, deținătoarea Cupei României, atacă sezonul 2021-2022 cu un antrenor nou. Sinisa Reljic (51 de ani) s-a alăturat celei mai titrate echipe din voleiul masculin românesc, cu obiectivul declarat de a menține echipa în vârful competițiilor interne.

Pagina 3 din 609

Săptămâna 20-26 septembrie 2021

HANDBAL. EHF Champions League (etapa 2), 23 septembrie, ora 21:45: PSG – Dinamo

HANDBAL. Liga Zimbrilor (etapa 4), 25 septembrie: CSM Alexandria – Dinamo

RUGBY. Superliga (etapa 10), 25 septembrie, ora 12:00: CS SCM Timișoara - Dinamo

HALTERE. Campionatul Mondial de juniori și tineret, 24 septembrie – 4 octombrie, Finlanda (Rovaniemi)

LUPTE. Campionatul Mondial de lupte pe plajă, 23-26 septembrie, Constanța